Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Dragilor , ne putem vedea in acest topic in continuare de PESCUIT fara sa-l profanam numindu-l pe "mosieru' " Forgo ?

Bun , recunosc , eu sunt ala de-am "deturnat" discutia ..... Iertati-ma !
Insa panarama aia de pensiune "spatiala" a lu' Forgo , impreuna cu hapsanismul lui de neam prost ...... n-au ce cauta in acest topic .

Multumesc .........

bogdanpesc


modi

Gata , nene , mi-am gasit si barca , si ....... partener de pescuit !  ;D ;D ;D

.............................................

Bai fratilor , spre finele clipului vedeti cat de bine si-a echilibrat fatuca asta frana la mulineta raportat la sarcina !
Iar la final de tot ..... fata demonstreaza ca-i din neamu' Testiculentilor !!!  :o :o :o

Brava ei ! As lua-o-n delta , sa mor io ! Pe "Sfantu' " , la gropanu' ala "ciumec" de nitel mai la vale de Nufaru' .......

Dev Yayın Balığı Avı

ionpescarul

#348
Totul despre crapul de Dunare (de la ultima iesire cu Intersect) (burti prajite , capatani la tava din bors  , mamaliga , muraturi si pasta de usturoi ) 

tiganusmc

Buna dimineata , domnilor ,

Am fost duminica dimineata , o ora  la spinning , la Valea Doftanei - baraj Paltinu , in cautarea stiucii  .Este o zona faina , unde am copilarit si care imi trezeste cele mai frumoase amintiri din vacantele de vara, din perioada liceului ... si nu numai .
Din pacate , aceasta intindere de apa a fost concesionata de niste nemernici , multi ani la rand ,   Penes Curcanu'  parca ii spune asociatiei , perioada in care au bagat plasele la greu si au terminat ecosistemul populand excesiv balta cu fitofag .  Din fericire, de 2 ani ,se pare ca a expirat perioada concesiunii sau au pierdut-o(nici nu mai conteaza )  si , din fericire , au  lasat natura sa-si faca treaba . O prima dovada a faptului ca natura se reface destul de repede am vazut-o in vara cand, plimbandu-mi copii in zona , bancuri de obleti misunau peste tot  atragand  bibanii si marlitele  aproape de mal .
Spre surprinderea mea , ieri , am reusit in aproximativ o ora de ligurit & voblerit  sa aduc la mal 5 marlite , nu mai mari de 500 g , insa destul de agresive tinand cont de temperatura apei .Toate 5 s-au intors de unde au venit .
Aceasta scurta iesire , in mijlocul naturii  ,a facut sa-mi incep un 1 decembrie de neuitat . Ajuns acasa , putin amortit datorita temperaturii de afara , primul lucru pe care l-am facut a fost sa fierb o niscai tuica de la Cornu  :) .

Va atasez cateva poze pentru a va clati si bucura ochii .

Numai bine ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

Intersect

#350
Daca tot vorbim de rapitori ce poate sa faca baiatul asta....
Bradutzu asta este costumul Fladen de care vorbeam.
Born to fish,forced to work!!!

bradutzu

dar sa nu uitam si de pretul costumului! :-\
Sa auzim numai de bine!

Intersect

:) Asa este si nici nu este waterproof rezista dar un timp limitat apoi faci turturi,cele mai bune sunt Helly Hansen din ce am vazut eu dar cine da 1200 de euro pe unul.Se justifica investitia la o folosire constanta pe timp rece.
Born to fish,forced to work!!!

tiganusmc

Citat din: Intersect din Decembrie 03, 2013, 07:57:19 PM
Daca tot vorbim de rapitori ce poate sa faca baiatul asta....
Bradutzu asta este costumul Fladen de care vorbeam.

Fain .
Din pacate ,la noi , rar ai parte de asemenea capturi pe natural .Cred ca si pe incintele cu plata din jurul Chiliei sunt raritati .
Bine ca au suedezii si canadienii din belsug !
Fishing cheaper than therapy

cristiantutuianu

Citat din: Intersect din Decembrie 04, 2013, 01:21:42 PM
:) Asa este si nici nu este waterproof rezista dar un timp limitat apoi faci turturi,cele mai bune sunt Helly Hansen din ce am vazut eu dar cine da 1200 de euro pe unul.Se justifica investitia la o folosire constanta pe timp rece.
Ideale pentru iesit pe mare in aprilie si toamna tarziu  ,cand nu e furtuna
Baiatu are o mana ...............imi place cum arata produsul finit

Intersect

 Nu are voie stiuca sa crească atât la noi are interzis prin lege.
Cristy nu este produsel finit acum este in lucru ultima poza este de la alt model,abia aștept si eu sa văd cu o sa o coloreze.
Born to fish,forced to work!!!

Fritz

 Categoric !! Cum sa creasca atat de mare !!! Devine periculoasa !!! Sare la beregata  ;D !!! Mai poate omul sa intre-n apa sa faca o baie ???
  O veste buna ...de la mare !!!  Luate de pe facebook...pun aici link-ul...

https://www.facebook.com/pages/Pescaria-lui-Matei/349452848488396?id=349452848488396&sk=photos_stream

Pescaria lui Matei ...Asta e link-ul. Vestea buna e ca se reface ecosistemul din Marea Neagra... Eu nu am vazut PALAMIDA de 20 de ani ( am vazut la Istambul ) si lufar ...cam tot de-atunci.  A aparut palamida, lufarul, stavridul...randunica de mare ... hanusul... Nu credeam c-o sa mai vad asa ceva in Marea Neagra !!! :)

rover.marius

Salut. Daca este sa ma iau dupa topic  pescuitul este boala grea. Azi am plecat chitit pe cumatra stiuca si .........

rover.marius

Si m-am ales cu o spartura in barca de toata frumusetea. As vrea sa va arat si captura dar nu stiu sa atasez pozele.

byteworks

Pozele cu gaura le vedem, le asteptam si pe cele cu captura (daca n-o fi doar gaura) si povestea. Asta e un forum, crezi ca merge asa cu picaturi homeopatice? Scrie!