Salonul Nautic 2012

Creat de Vali, Februarie 16, 2012, 07:28:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: ss din Februarie 28, 2012, 09:50:19 PM
Domnu' pozitia catargului cu velatura din soric este eronata, in rest ne bagam si noi la coborarea velei in farfurie!  :)

Rumenitul e tras pe ghiu ! :)

Pe catarg, scuzele mele.... pe  catarg trag altceva !

ss

Lauda-ma gura, ca ti-oi da friptura!

Na ca s-a potrivit rima cu agregatul...

liviumarghidan

Buna ziua tuturor,
cu bunavointa voastra as vrea sa particip si eu la intalnire. Si la salon si la chermeza. Chiar daca nu particip activ la forum va cunosc din ce scrieti p toti. Sint posesor de velier Compac 23,5 de 1 an. Sint foarte interesat de tot ce tine de marinarie insa timpul ma omoara.
Cu scuzele de rigoare ca m-am autoinvitat astept vesti.

Vali

Citat din: Florio din Februarie 28, 2012, 09:54:03 PM
Pe catarg, scuzele mele.... pe  catarg trag altceva !

Pai da, pe catarg tragi randa cu sau fara slugs, impreuna cu lazyjack-ul, si din cand in cand pavilionul la cruceta :P.
Ca asa si Constantin spunea pe mutrabook ca inghetul l-a prins "in varful catargului", si noi ziceam "uite ce marinar vânos" :D. Pana la urma, ca-i catarg sau ghiu mai putin conteaza, important e sa tragi randa de sorici pe el :).

Citat din: liviumarghidan din Februarie 29, 2012, 05:52:57 PM
Buna ziua tuturor,
cu bunavointa voastra as vrea sa particip si eu la intalnire. Si la salon si la chermeza. Chiar daca nu particip activ la forum va cunosc din ce scrieti p toti. Sint posesor de velier Compac 23,5 de 1 an. Sint foarte interesat de tot ce tine de marinarie insa timpul ma omoara.
Cu scuzele de rigoare ca m-am autoinvitat astept vesti.

Salutare si bun venit printre noi :). Am fi bucurosi sa ni te alaturi si la salon, si apoi la veselie, mai ales ca intotdeauna ne bucuram sa cunoastem alti barcagii :). Poate ne spui cate ceva despre velierul tau, eu cel putin am o slabiciune pentru barcutele Com-pac, fiindca imbina foarte reusit liniile clasice cu cele moderne. Din pacate, nu le stiu decat din poze...

PS: am vazut ca pe Eurosail s-a discutat despre alta locatie a veseliei post-expozitie, daca aveti mai multe informatii, ar fi misto sa le stim si noi. Ne gandeam ca Gil e aproape, si de fiecare data a fost bine acolo. Oricum, majoritatea hotaraste ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Lasa Valica, nu-i bai, ca vin eu cu barcazu' si ne imbarcam mai indesat in el, ne deplasam ordonat si regulamentar spre purcel si-l ancorez ulterior in parcare, ca sa nu ne incurce la degustari!

liviumarghidan

multumesc.
Barca mea, ComPac-ul e foarte misto. initial imi doream o barca de lemn dar nu am gasit una de-a gata asa ca am coborat stacheta la fibra. E o barca facuta in america, sint destul de putine in Europa. Eu am cumparat-o din austria si din acte mi-am dat sema ca a mai facut o escala in Anglia. Anul trecut am tinut-o in portul Tomis. E cu derivor fix, lestat aprox 600kg. seamana perfect chiar si la interior cu albin vega. Calca 80cm. Catarg din alum 7,5m, 3 sarturi p bord. are un mic bompres de 60 cm din fabricatie. extrem de robusta. am iesit cu ea p valuri f mari si se comporta fff bine e extrem de stabila datorita derivorului lestat. am uitat sa precizez ca are si trailer. personal i-am schimbat motorul cu un yamaha 9,9 cp hightrust. e dotata cu tot ce se poate autopilot, busola, anemometru, sonar. am si un soi de calculator de deriva viteza dar habar nu am sa-l folosesc. modelul meu e din 91. cabina e destul de inghesuita dar pot dormi 4 persoane ok. eu ies mai mult solitar si e perfecta pentru asta. initial am zis ca e lenta dar am mers in paralel cu mai multe barci chiar cu un catamaran si nu mi s-a parut ca merge mult mai repede ca mine. as zice ca in cateva ore a luat o mila doua in plus. cu tot cu trailer(2009) si motorul asta nou m-a costat 16000 eu.
toata lumea care o vede e placut surprinsa. are un aer retro care si mie mi-a placut.
oricand doriti puteti veni sa o vedeti. acum e la un garaj al meu in Jilava la 3 km de buc.
o sa o duc la mare cred ca tot in tomis in mai pt ca lipsesc luna aprilie din tara. fac o invitatie pt cine are chef sa vina sa se dea cu ea. e o aventura barca mica in marea neagra.
cam atat, astept intrebari punctuale.
cum ne gasim la salon?

ss

Vezi o gasca mare, vesela, galagioasa, in mijlocul expozitiei, stand cu fundul la barcile cu motor!  :) :) :)

capitanu

Salutari Liviu, noi cred ca ne cunoastem, nu stiam ca ai si pasiunea barcilor. Te asteptam la targ, eu cred ca voi fi acolo in jur de ora 11 sambata.  Pentru cei ce vor sa se alature, numarul meu de telefon este 0720 50 50 50.

liviumarghidan

salut Capitane,
sincer am incercat sa te identific. M-am uitat si pe fotogr tale de pe Facebook. Sa fii capitanul-pirotehnistu? efectele speciale?

Vali

Citat din: ss din Februarie 29, 2012, 10:04:33 PM
Vezi o gasca mare, vesela, galagioasa, in mijlocul expozitiei, stand cu fundul la barcile cu motor!  :) :) :)

Daca as fi fost la salon anul trecut, postarea mea despre locul unde ne gasim ar fi sunat cam asa:
"Vezi o gasca mare, vesela, galagioasa, in mijlocul expozitiei, stand cu fundul gol la catre standul unui anumit dealer de barci  :) :) :)"

@liviumarghidan: esti un norocos :). Asta apreciez si eu la barcile americane, aspectul traditional, ceea ce in Europa e destul de greu de gasit (doar la barcile englezesti vechi sau unele exemplare ratacite prin Mediterana). De la Com-pac sau Marshall la Flicka 20, Dana 24, Hake sau Pacific Seacraft, americanii au un bun-gust special cand e vorba de barci cu tenta retro. Poate ne vedem la vara sa ne facem o poza cu barca ta, pe care iti dorim s-o stapanesti sanatos ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Stie  cineva cat este taxa de intrare ?
Fishing cheaper than therapy

Florio

Citat din: Vali din Februarie 29, 2012, 07:56:19 PM

PS: am vazut ca pe Eurosail s-a discutat despre alta locatie a veseliei post-expozitie, daca aveti mai multe informatii, ar fi misto sa le stim si noi. Ne gandeam ca Gil e aproape, si de fiecare data a fost bine acolo. Oricum, majoritatea hotaraste ;).

Da, ne-a amintit Skipper ca si la Gil au fost ceva probleme, si s-a ales un loc faimos unde am fost serviti bine si ne-am simtit fain intotdeauna : Hanul Berarilor.
Mai ales ca se amenajeaza pentru noi si un purcel  rumenit dupa cum s-a aratat in poze :)

menestras

Anunt oficial: Sambata 3 martie ora 19:30 intalnire la Hanul Berarilor, rezervarea nr11 pe numele Valentin.

Sper ca nu va dati loviti.

bogdanbuciu

Citat din: tiganusmc din Martie 01, 2012, 11:48:57 AM
Stie  cineva cat este taxa de intrare ?

anul trecut a fost 15RON
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Captan

#29
Sper sa ajung si eu duminica. Apropo de intrare, m-am inscris pe undeva pe net la Salon si ieri am primit prin posta, doua invitatii de la ei cica"VIP"! . cred ca ajung pe la 11, 12. Si va sun sa ne vedem.!