Lacul Brates - Galati

Creat de monica.lidia, Mai 01, 2011, 09:21:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

monica.lidia

Dupa cum am aflat in dimineata asta, mai avem ceva de asteptat pana vine primavara  ::).
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

gvincentiu

Bratesul e bun pentru un land sailing cu schiuri. Ma mai gandesc pana iarna viitoare... Un exemplu pe roti http://www.youtube.com/watch?v=BdCI3IQjEnI, pe care mi-l inchipui cu schiuri cu canturi pentru zonele de gheata
Ganduri bune !

monica.lidia

Am fost dupa alte 2 saptamani si am cautat: la Brates ghioceii n-au iesit inca de sub gheata. Primavara, te asteptam (se pare ca mai avem ceva de asteptat  ::)).
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

Vali

Salutare tuturor, in weekendul care tocmai s-a terminat am facut cunostinta prima oara pe anul asta cu vara, apa, vantul, in cateva iesiri cu iola Klepper Trainer 420 pe lacul Brates. Barcuta se misca excelent, ceea ce se poate vedea in cele 2 filmulete facute de Mihai, si in starea de veselie a unui personaj mic:

http://youtu.be/Q6O3Kv5_Rrw

http://youtu.be/XlZuqWlVB10

















"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

alex doaga

Pare f Ok barca, eu as iesi si pe mare cu ea. :)

Vedem in mai ce ate mai lipsesc. Dar esentialul este deja, echipaj vesel, doua vele, apa....

gvincentiu

Na, na, na: uite ce am pierdut. De abia astept sa fie si a mea gata, sa vezi atunci veselie.
Ganduri bune !

Vali

#51
@Alex: Filosofia noastra de sailing e simplitatea maxima: doar fungile randei si focului, scotele si cam atat. Bineinteles ca pentru vant mai nervos trebuie si hamuri, dar le vom rezolva in timp. Poate gasim vreun spinnaker sa punem pe barca, atunci am avea garderoba maxima.

Abia astept sa ne vedem la Jurilovca, cu toate ca din ce s-a scris la topicul Asociatiei Raid, am depasit termenul de inscriere la competitia propriu-zisa. Insa intentionam mai degraba sa ne mai antrenam si sa ne perfectionam la manevre, deci nu suntem foarte afectati ca nu participam (deocamdata) la competitia Raid.

App, cred ca prinderea placii de motor la barca ta o vom rezolva direct la fata locului, e cel mai bine cand ai lucrul in fatza :).

@Vince: saptamana viitoare dam si Crizantema la apa, asa ca daca ai nevoie de ajutor spune, sa avem cat mai multe barcute cu vele la Brates :). App, sunt niste baieti din zona mea care si-au facut cu sprijinul meu o lotca din lemn de la zero, si intentioneaza sa-i puna si parus, sa vezi atunci veselie cu vele pe Brates :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Nu promit, dar este posibil ca duminica sa-i fac o proba la motor pe Brates. Miercuri-joi intru la amenajari interioare
Ganduri bune !

stavride

Vali daca dai de o iola ca cea prezentata mai sus, de vanzare, anunta-ma si pe mine te rog. Sau eventual sa ma directionezi catre ,,cumm,, pot avea si eu placerea ,,posedarii,, uneia :). Iole.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

mario38

#54
Citat din: stavride din Aprilie 30, 2012, 03:51:51 PM
Vali daca dai de o iola ca cea prezentata mai sus, de vanzare, anunta-ma si pe mine te rog. Sau eventual sa ma directionezi catre ,,cumm,, pot avea si eu placerea ,,posedarii,, uneia :). Iole.
cred ca as fii curios si eu de asa ceva .!

Vali

Ca sa va formati o parere, cel mai bine e sa va dati cu asa ceva, ocazia cea mai potrivita fiind tabara Raid de la sfarsitul lunii, la Jurilovca. Oricum, iolele au multe avantaje, cum a spus si colegul Alex Doaga, si anume ca pot fi folosite si pe lacuri, si in Delta, si pe mare, sunt accesibile la achizitie si exploatare, si sunt foarte usor de transportat, remorcate cu orice tip de masina. Personal prefer insa un velier oricat de mic cabinat, fiindca daca nu dorm pe barca dupa o zi de sailing, e ca si cum dupa o zi de hoinarit cu o gagica m-as lipsi tocmai de harjoneala nocturna ;D.

Am gasit un singur anunt recent pe net: http://www.probarca.ro/anunt/23022/109/1/109/Vand-velier-.htm . Am discutat cu vanzatorul, si la pretul respectiv e de vanzare arborada (catarg+ghiu), velatura (foc, randa si spinnaker), plus carma de la iola de origine. Parerea mea e ca e o afacere buna, fiindca un corp de iola se poate face foarte usor in stitch&glue din placaj, la cheltuiala mica, iar planuri se gasesc din belsug.

Oricum, iolele apar foarte rar la vanzare, din cauza ca lumea prefera barcile cu motor. Noi ne gandeam acum ceva vreme sa facem altfel: in cadrul unui club nautic pe care vrem sa-l infiintam in curand, sa existe inclusiv posibilitatea ca doritorii sa-si construiasca ambarcatiuni mici cu vele - iole, pocket-cruisere etc. Trebuie doar facuta o matrita, pentru a se lucra repede in fibra. Avantajul e ca se poate alege un plan recent, modern, fara sa mai fie nevoie sa cumparam barcile depasite din vest, la care proprietarii renunta cand isi iau jucarii moderne. Oricum, ideea trebuie pritocita, dar ar fi un mare pas inainte pentru a obtine barci noi, calitative si accesibile.


"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

alex doaga

Exista barci vechi de fibra, finn sau 420 undeva langa lacul morii....
Daca vreti, in apropiere de locul unde s- a construit lotca in militari, bucuresti

E un fel de club, dar mai degraba arata a loc parasit. Banuiesc ca se poate lua o barca de acolo care sa foloseasca drept model pentru confectionarea unei matrite.
Pentru vele e mai dificil, dar se pot gasi pe internet.....

Pentru cruising, o barcuta de race e cam fragila si nu neaparat comoda, asta datorita velaturii foarte mari care te obliga sa fii in miscare tot timpul.
Cu un catarg mai scurt si velatura mai mica, ar fi altceava.

Vali

Daca ne referim la cruising exclusiv pentru zona Deltei, a lacurilor din complexul Razelm-Sinoe, sau maritim costier pe distante scurte, cred ca se poate merge si cu iola, cu un motoras mic. Mai ales ca velatura se poate reduce prin rularea focului si tertarolarea randei. Daca e prea urata vremea, ori nu se pleaca la drum pe urmatoarea etapa, ori se vine la mal cu motorasul. Apropo, la Crizantema avem un greement mai "cruise", vom face o comparatie cu Klepper-ul tura urmatoare.

Despre model pentru matrita, putem folosi orice barcuta, inclusiv Klepper-ul. Insa problema pe care o intrevad nu e velatura - putem coase si noi la o adica vele dupa modelul celor deja existente, mai ales ca il avem printre noi si pe experimentatul Lipan. Problema e arborada, sau mai bine zis profilele pentru catarg, ghiu, tangon, care trebuie aduse de afara, si pretul la cantitati mici e dezavantajos. Restul de maruntisuri le gasim - crocodili, scripeti, parama pentru manevrele mobile etc.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38

cand m-am pronuntat la modul " as fii curios " ma refeream la achizitionare ... am avut sasnsa sa folosesc asa ceva mai multi ani , in perioada 1982-1986 pe un lac la 25km de craiova

ss

Am cunoscut branconeri fericiti!  :)