Lacul Brates - Galati

Creat de monica.lidia, Mai 01, 2011, 09:21:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Asta cu destul de mult chin

Catalin

#76
Si in sfarsit......URAAAAAA suntem pe baltaaaaaaaa....!!!!

Catalin

Si un mic taifas de inceput

Florio

Foarte vanjos clubul de la Galati !  Inclusiv Vali, care tragea la rame cu o mimica de partizan cecen :) .
Cand va vad cum testati barcile alea, ma apuca dorul de duca... noroc de calendarul asta, care ma vesteste ca nu mai e mult pana la Raid :)

Catalin

Acu vedeti cu ochii vostri pompa de santina....

Catalin

MULTUMESC MUUUUULT DE TOT VALI PENTRU AJUTORUL DAT !!!!!!

ionitzady

bv voua , ma uitam la braconierul nostru si nu am putut sa nu remarc burtica de iarna cu care m-am capatat si eu , dar dupa o drumetie de o zi pe apa plina cu toate picanteriile bune si mai putin bune am ajuns acasa cu 3 kg lipsa , deci dupa cateva zile pe apa , ne reintram in forma , ne iubesc sotiile mai mult , ce sa mai numai avantaje ....
    Inca odata bv voua baltaretilor , apropo de satelitul honda , am mai vazut un satelit pus pe o barca cand eram mic si am ramas mut cat de manevrabila era acea barca , aproape ca mergea in lateral , iar Catalin barca ta arata super , se vede ca galbioara ti-a ajuns la inima.

Rumpi


Felicitari, superbe pozele, imi plac mai ales alea cu Vali in pozitie de lupta demonstrand vaslitul in lotca si privirea aruncata peste umar.

Ciby

Citat din: Rumpi din Mai 13, 2013, 12:11:35 PM

Felicitari, superbe pozele, imi plac mai ales alea cu Vali in pozitie de lupta demonstrand vaslitul in lotca si privirea aruncata peste umar.
Chiar asa, Braconiere, de ce te uitai peste umar? Noi stiam ca un braconier adevarat, atunci cand trage la rame, vede drumul in oglinda pupa. Aha, voi nu aveati oglinda la pupa! Si parca lipovenii nu zgarie fundul apei cu vasla, tu pe cine erai suparat? Este o poza mai jos cu un meserias cu experienta, se vede clar ca are spor fara sa se omoare prea tare, asa cum vedeam pe vremuri pescarii prin balta.
Una peste alta, ferice de voi! Apa la doi pasi, barci fara numar, tot sa traiesti!

Vali

Barca e foarte mica (4,60 m), si pastrand proportiile lotcii clasice, are bordul liber foarte jos. Asta inseamna ca la fiecare miscare cu vaslele, la statura unui adult vrei nu vrei ajungi in pozitia din poze. Fiind obisnuit cu barcazele mari de navod, lotca din poze mi s-a parut o jucarie, iar pentru 2 oameni e de-a dreptul dificil sa vasleasca simultan.

Nu mai spun ca pe vasle s-a dat un sigur strat de epoxy, care bineinteles a ridicat toate asperitatile lemnului, si la fiecare miscare de retur a vaslei ne mai raschetam cate un strat de piele de pe picioare :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Catalin

Vali poti sa il intrebi cat a costat tiripleasca de motor..ca era super. Ma gandesc pentru la anul sa-mi iau si eu unu ca motor secundar.

Vali

Honda de 2 CP/4T a fost chilipir, a costat 650 lei. Avantajul e racirea cu aer, plus ca e foarte usor. S-a discutat pe forum despre acest motor, si in plus s-a discutat despre motoare auxiliare pentru barci motorizate.
Parerea mea e ca un motor de 2 cai e totusi cam mic ca auxiliar la barca ta, care e destul de grea. Cel mai bine faci proba cu motorasul dorit, chiar pe Dunare - acum cand e apa mare, cu barca incarcata, ca sa stii cum se misca in conditii limita.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Catalin


Catalin


Catalin