Caiacul din pod

Creat de Imi, Aprilie 01, 2012, 10:39:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Imi

Am imbinat si " cozile de randunica "

Imi

#16
Din cauza ca nu am depozitat placajul culcat pe orizontala ianainte de a-l taia pe cnc, a capatat o curbura, care acuma imi da de lucru in plus. La formele lungi nu e o problema, ca oricum trebuie curbate, dar astea mici trebuie sa fie drepte.

Imi

Am intins rasina pe ambele parti ale placajului, am lasat sa patrunda in fibra, apoi am invelit-o in punga si la presa cu ea. Ma gandesc ca dupa ce polimerizeaza rasina, o sa tina placajul drept ( cel putin asa sper )

Imi

#18
Am tinut alta forma din placaj, vreo 30 de min. in apa fierbinte, apoi la presa si cu ea. Am pus-o intre 2 cartoane si ziare care sa absoarba apa.
Sunt curios care metoda va functiona.

Imi

#19
Am facut niste masuratori sa vad daca sunt diferente intre fisierul de pe calculator si formele care au rezultat in urma taierii. Nu sunt. Apoi am trasat locurile unde vin montate bulkhead-urile, ca sa nu trebuiasca sa le pun dupa ochi si sa iasa ceva stramb.

Imi

#20
Dupa lipire, cele 2 forme care formeaza partea de jos a caiacului, nu au iesit identice. Era o diferenta de 2-3 mm intre ele, asa ca le-am luat un pic la smirglu. Acuma sunt identice, dar mai inguste decat prevedea proiectul. Sper sa nu afecteze prea tare imbinarea intre placi si forma finala a caiacului.

Florio

Imi , pana la urma caiacul tau ce e ? Un "shear" de 17 picioruse ?

Imi


Imi

#23
Masurat, trasat, slefuit...si iara slefuit...si iara...si din nou...si inca odata... . Nu e operatiune care-mi face o deosebita placere, dar rezultatul final conteaza.

Imi

 Caldura a venit cam brusc anul asta si nu am beneficiat de o primavara suficient de lunga cu temperaturi ideale pt. a lucra la caiac, iar acuma, la mine in pod, atmosfera se cam incinge - la propriu - in timpul zilei. Ieri am aut parte de 34 de grade C, iar pt.  maine se anunta 30 de grade, asta inseamna ca in pod vor fi spre 40.
  In ce masura afecteaza caldura exesiva lucrul la un caiac ? se poate deforma placajul si sa iasa stramba constructia ? dar rasina cum lucreaza in combinatie cu fibra si placajul ?
Daca a lucrat cineva in conditii asemanatoare, l-as ruga sa-mi spuna daca trebuie sa-mi fac griji din cauza caldurii.
Multumesc.

gvincentiu

La temperaturile 30-35 grade astea eu m-am intalnit cu cateva probleme:
- deshidratarea  :)
- rasina polimerizeaza repede (in 15 minute se incalzeste in mana si o arunci)
- nu reusesti sa pui fibra cum trebuie (nu ai timp sa scoti bulele de aer) fiindca se ingroasa si raman in interior. La suprafata prinde o pelicula iar gazele nu mai ies, deci vei avea bule mari de aer sub tesatura.
- la fillet-uri (cum am avut eu in prova si pupa) a inceput sa fiarba si am varsat-o repede la pozitie si dăi si chinuie-te la smirgheluit pentru a-i da forma.
Am observat ca cel mai elegant se lucreaza dimineata (e vorba de rasina) pe la 17-20 grade. Despre deformarea placajului nu am ce sa iti spun fiindca nu mi s-a intamplat. Bine, poate foarte putin fundul, dar asta a fost inainte de a-i pune bordurile si de a le fixa cu sarma.
Ganduri bune !

Florio

Exista o modalitate pentru a indeparta bulele acumulate in rasina. Se foloseste o turbosuflanta cu aer cald, imediat dupa aplicarea rasinii. Explicatia este ca la caldura data de jetul de aer, bulele se sparg si rasina se intinde, fluidizandu-se .
N-am aplicat inca metoda, insa urmeaza chiar saptamana asta :) .

Imi

Treaba cu suflanta am vazut-o intr-o filmare pe you tube si functiona, dar nu as vrea sa am nevoie de metoda asta. O sa incerc sa lucrez cu rasina seara, ca sa aiba timp sa polimerizeze lent noaptea.

Imi

#28
Pentru ca am inceput sa cos formele pe masa si era incomoda operatia, plus ca nu aveam un control precis asupra formei, am facut niste propte din osb,
un sitem care tine formele la locul lor in timpul lucrului.

Vali

Treaba asta imi aduce aminte de "basket mold"-ul celor de la bateau.com. Buna idee, se poate aplica de la un caiac pana la gogeamitea iahtul :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau