Caiacul din pod

Creat de Imi, Aprilie 01, 2012, 10:39:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Imi

Am uitat sa spun ca nu voi avea vela la caiacul asta. Am vazut ca majoritatea caiacelor de mare au un skeg din asta si ma gandesc sa montez si eu unul, daca tot l-am luat.

Vali

Ciao Imi, si in primul rand jos palaria pentru lucrare :). Skeg-ul pliabil se monteaza la pupa, si foloseste la stabilitatea directionala.
Important e cum se face prinderea, asa incat imbinarea sa fie etansa. Stiu ca de obicei epoxidica nu prea adera la plastic, decat daca e slefuita suprafata.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Imi

#47
Sa traiesti Vali. Producatorul spune ca carcasa skeg-ului e din ABS si se lipeste cu epoxidic. Voi vedea in curand daca e asa.

sspoll

salutare Domnu Imi. si felicitari pentru caiac. vad ca te-ai apucat inaintea mea de el.. si eu am acelasi model si inca nu stiu cum sa fac.. nu prea are cum sa polimerizeze rasina la 13 18 g cum sunt pe aici prin anglica... dar o sa incerc sa gasesc eu o solutie. podu tau imi aduce aminte de suncile puse la afumat.. e frumos, arata bine. nu stiu daca am citit, ce grosime are placajul?
te las sa-ti termini treaba. sa lucrezi in liniste , sa nu te grabesti ca mine sa nu faci greseli.si daca e cald fa-te pasare de noapte..liliacceva ca altfel nu merge.. si e pacat sa strici rasina. te salut si astept sa vad continuarea
;)
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

Imi

Salut Paul

N-am mai vorbit demult. Cat mai stai in Anglia ? Parca ti-am vazut barca pe Bega, dar nu sunt sigur ce era a ta.

Imi

#50
Incet si prost, cam asa a mers treaba la constructia caiacului in ultima vreme, dar finalul
e unul fericit.
Nu am mai studiat manualul si nici nu mi-a stat capul la munca, adica am lucrat fara sa gandesc intai ce
aveam de facut si am dat-o in bara cu fileturile.

Am folosit 3 tipuri diferite de material de umlutura de bagat in rasina pt. a face din el un
adeziv mai pastos.

1 - un praf alb, fin si foarte usor- microbile - care la un volum de un litru nu cred ca are 50 g greutate.
In amestec cu rasina se face o pasta translucenta foarte fina.
Avantaj - foarte usor si fin. Se intinde usor si rezulta o suprafata fina.
Dezavantaj - nici unul.
2 - Dupa ce am folosit tot praful ala minune la intarirea chilei + umplutura in pupa si prova, la filatarile laterale
am trecut la faina de lemn. Oribil !
Avantaj - usor si ieftin.
Dezavantaj - nu se poate face o pasta fina, nu se intinde neted, dupa uscare e zgromturos, chiar oribil.

Aici am dat-o in bara cel mai rau. Am facut filetul de 4 cm si am pus banda de fibra tot de 4 cm peste el,
fara sa ajunga marginile fibrei pe lemn. Nu stiu cum am reusit sa fac prostia asta dar am facut-o, iar cand mi-am dat seama,
era deja treaba intarita si nu se mai inmuia nici cu cocolino. Au iesit fileturile zgromturoase, denivelate si
ineficiente ( fibra nu ajungea pe lemn ). Si ca un bonus, trecerea dintre fileturi si placaj se facea sarind cu
degetul peste o bordura destul de proeminenta si zgromturoasa. Al doilea bonus - am patat placajul in mai multe zone cu
rasina, dar asta nu ma deranjeaza ca oricum vine acoperit.

Pana acuma a iesit urat si prost, urmeaza partea inceata si parca fara sfarsit - slefuitul.
Cand am vazut ce lipituri hidoase am facut, am pus mana pe smirglu. O saptamana ! Aveam impresia ca nu se mai termina
treaba asta, plus ca a venit si canicula peste mine ( termometrul arata 36 -37 grade ) Mi-am tras o masca din aia 3M
cu filtre laterale pe mufa si da-i. Ca cat curgeau mai tare apele de pe mine cu ata mi se lipea mai mult praf de fibra
de sticla de piele.
Dupa 1 saptamana de slefuit am indepartat fibra de pe cateva fileturi si am netezit rasina care a ramas.

3 - am trecut la pudra de talc, ca material de umlutura.

Avantaje - in amestec cu rasina se face o pasta fina albicioasa translucenta, care se poate intinde cu spaclu.
Iasa ca un glet fin pt. finisaje.

Dezavantaje - este greu.

Peste fileturile netezite cu smirglu am tras cu spaclu in strat de rasina cu talc peste care am pus banda din fibra
lata de 8 cm ( in zona cockpit-ului) si am mai dat un strat de rasina cu pensula.

De data asta a iesit neted.

sspoll

salutare domnu Imi.

ma  ma bucur ca inaintezi. eu nu prea am la ce sa mai ma intorc..deocamdata sunt permanent aici cu copil ,cu nevasta..asa ca nu ne vedem anu asta...
barca ..da ai vazut-o bine este si se da des pe bega..am lasat-o la andrei..pustiul cu care am fost pe bega salbatica.

ca sfat ai rabdare cu caiacu..o sa iasa pana la urma.. nu mi-ai spus ce placaj ai folosit.
ca si chestie, bucura-te ca poti, ai unde si ai cu ce sa construiesti..gandeste-te doar ca altii vor dar nu au,pot ,unde.
si nici vreme..  8)
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

Imi

In sfarsitul de saptamana care tocmai a trecut am inceput treaba cu tesatura de fibra.
Vineri seara am aplicat un strat de fibra pe interiorul puntii, iar sambata dimineatza am mai aplicat un strat in zona cockpitului.
Din cate tin minte, parca manualul zice ca in zona aia trebuie sa fie in total 3 straturi, dar eu iara am fost mai dastept si am aplicat doar 2. Sper sa fie suficent.

Imi

Cand eram pe punctul de a ma lauda cu montarea derivorului,...TZAPA !
Ce am facut intr-o zi, am desfacut a doua zi !
Am decupat fanta, am fixat derivorul pe pozitie cu un sistem ingenios, l-am lipit cu un cordon de
pasta de epoxy + talc si l-am lasat 24 de ore sa se intareasca. Aseara am demontat propta si voiam
sa incerc cum coboara si urca derivorul cu ajutorulu cablului de otel. Ei bine, nu coboara decat daca il
trageam afara cu mana. La lipire, s-au apropiat mai mult decat trebuia cele doua laterale ale cutie derovorului
si acesta se freca pe margine, intepenindu-se.
Buuun, prima porcarie s-a intamplat.
Trebuia o fanta mai larga, sa nu stranga, sa lase jucaria sa mearga inainte si inapoi ca unsa !
Am crezut ca ma asteapta cel putin 2 zile de munca chinuitoare, ca sa reusesc sa tai cumva rasina intarita si sa scot derivorul fara sa-l stric. M-am inselat, mi-a luat cam 5 minute, ocazie cu care am constatat ca EPOXY NU ADERA LA ABS, cu toate ce producatorul
derivorului spune ce ABS - ul se poate lipi cu epoxidic. Tot e bine ca am constatat treaba asta acuma si nu pe apa, ca atunci era nasol.
Acuma trebuie sa caut un adeziv care lipeste lemn de ABS. Producatorul spune ca se mai poate lipi si cu Sika. Ramane de vazut.

sspoll

ma imi dar tu te pricepi bine la lacatuserie.. mi-a placut  poza cu vinclu prins in prese si bolobocul deasupra.
arata fain derivorul..nu inteleg de ce fabrica astia din materiale care nu agreaza epoxiul. sau poate nu e destinat la constructii din lemn. da-i inainte. sa ai spor.
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

Imi

#55
Caldura mare ! Nu sunt foarte grabit de felul meu, da canicula asta ma incetineste si mai mult. In timpul zilei, sunt 40 de grade in pod.
Pana sa soseasca adezivul minune pt. ABS, m-am apucat sa fac gaurile pt. hatch-uri. Vor fi 4 buc.

Vali

Esti un curajos Imi, da' mai cunosc si eu pe unu' care bate fibra cu poliester cand afara sunt 39 de grade la umbra :). Mai bine faceam amandoi ca Florio, ca vremea de afara e potrivita pentru dat cu barca, nu pentru decupat si colorat. Da' ce sa-i faci, trebuie si astea daca vrem sa ne dam cu barca.
Mult succes in continuare, si asteptam ca de obicei noutatile ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Imi

Ai dreptate Vali, mai bine ma dadeam cu barca decat sa stau sa transpir la 40 de grade, dar se apropie TID-ul si trebuie sa termin caiacul. Daca ma gandesc bine, era mai rentabil daca imi cumparam unul nou, dar acuma daca l-am inceput, trebuie sa-l termin.

Imi

Aseara am pus fibra pe flanse, ia azi dimineata am mai dat un strat de rasina pe ele.

Vali

In primul rand, numai cand ma uit cat de meticulos ai lucrat (stim bine ce alte bijuterii ti-au iesit din maini ;)), ma gandesc ca a meritat la maxim sa-ti construiesti caiac, decat sa-ti cumperi. Pana la urma odata il faci, si mai ales daca il faci si bine, nu exista multumire mai mare, si bucuria intrebuintarii lui va fi incomparabila vizavi de un caiac cumparat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau