aventuri la fisc

Creat de dan dragos, Aprilie 11, 2012, 06:25:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dan dragos

am yacht !!!!! sau cel putin asa au hotarat cei de la taxe locale ploiesti. hai sa va spun cu am fost
m-am dus la ei sa imi ia barca (barca 5 m nufar+motor 30 cp)in evidenta si sa imi puna viza pe cererea de inmatriculare primita de la capitanie.
inafara de factura pentru barca (cumparata de noua de la deler) si contractul de vanzare cumparare mi-au cerut urmatoarele hartii:
- pentru barca. copie dupa certificatul de inmatriculare a vanzatorului barci in care sa scrie ca obiect de activitate producere sau comercializare barci. la refuzul meu de a-l aduce au contactat ei vanzatorul care le-a trimis prin fax o copie dupa acesta dar binenteles era altceva ca obiect principal. l-au contactat din nou si i-au cerut extras din statut unde sa fie precizat producere sau comercializare ambarcatiuni. vanzatorul le-a transmis si acest lucru. eu in locul lui ii bagam in aia m...asi. mi-au oprit si copii dupa certificatul de conformitate al barcii si dupa raportul de inspectie tehnica.
- pentru motor. copie dupa un certificat fiscal al vanzatorului cum ca nu are datorii la stat. pana la urma au renuntat la acesta pentru ca i-am convins ca inmatriculez barca si nu motorul.
la sfarsit binenteles ca m-am trezit cu barca trecuta la nave sport si agrement cu un impozit de 964 ron. mai scump ca remorchere de pana in 2000 cp, barje de 3000 tone si vapoare sub 6000 tdw.
+ am luat si amenda 30 ron ca n-am declarat barca cand am luat-o, anul trecut in noiembrie.

maine ma duc la ei cu :
- o copie a hotararii consiliului local in care binentele sunt si barci cu motor la 181ron/an. la fel sunt si in codul fiscal.
- cu urmatorul citat din codul fiscal si hotararea de mai sus: 'orice persoana care are in proprietate un mijloc de transport care se inmatriculeaza datoreaza un impozit anual pentru mijlocul de transport' + extras din Monitorul Oficial nr. 827 / 09.10.2006 - Ordonanta de urgenta nr. 74/2006 in care se precizeaza care ambarcatiuni se inmatriculeaza.

urati-mi succes,


nicu

''dincolo era mai ieftin'' ma refer la vecinii bulgari. :'(

navigator

Cred ca te costa mai ieftin daca iti iei un avocat bun si te duci la tribunal. Sau nici macar nu mergi tu, se duce avocatul.

corsarul

Si ioo sunt din Ploiesti >:(....da' nu inscriu nici o barca...nici acum nici alta data ;D
Sa dau la astia atatia bani ???? >:(
Dragos  !...te-a mancat in p...a ! ;D

lipan

Citat din: dan dragos din Aprilie 11, 2012, 06:25:02 PM
- pentru motor. copie dupa un certificat fiscal al vanzatorului cum ca nu are datorii la stat. pana la urma au renuntat la acesta pentru ca i-am convins ca inmatriculez barca si nu motorul.

Și dacă vânzătorul motorului avea datorii la stat ce se întâmpla? Nu-ți mai înmatricula barca (motorul)?

Mult succes!
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

dan dragos

functionari publici >:( niste ametiti si incapabili.
m-a pus sa completez o declaratie de impunere pentru autovehicule. am cautat pe sit-ul primariei si am gasit formularul dedicat mijloacelor de transport pe apa, care are rubrici pentru diferitele tipuri de ambarcatiuni exact cum apar in codul fiscal. il iau si pe asta cu mine completat sa il inlocuiesc pe cel de astazi si sa vedem daca zice ca fac declaratii false.
l-am atasat si pentru tine Corsare  :P

Mijloc de transport   Impozit
- lei -
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit şi uz personal   18
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri   48
3. Bărci cu motor   181
4. Nave de sport şi agrement*)   Între 0 şi 964
5. Scutere de apă   181
6. Remorchere şi împingătoare:   x
a) până la 500 CP inclusiv   482
b) peste 500 CP şi până la 2.000 CP inclusiv   783
c) peste 2.000 CP şi până la 4.000 CP inclusiv   1.205
d) peste 4.000 CP   1.928
7. Vapoare - pentru fiecare 1.000 tdw sau fracţiune din acesta   157
8. Ceamuri, şlepuri şi barje fluviale:   x
a) cu capacitatea de încărcare până la 1.500 de tone inclusiv   157
b) cu capacitatea de încărcare de peste 1.500 de tone şi până la 3.000 de tone inclusiv   241
c) cu capacitatea de încărcare de peste 3.000 de tone   422

Florio

Citat din: lipan din Aprilie 11, 2012, 08:36:22 PM

Și dacă vânzătorul motorului avea datorii la stat ce se întâmpla? Nu-ți mai înmatricula barca (motorul)?

Mult succes!

Chiar asta era prima mea intrebare :) . Dumnezeule ce aberatii !

Dan, trebuia sa ceri functionarului de la ghiseu, declaratia lui de avere, ca doar participa si el, activ,  la inscrierea barcii tale :)

Florio

Citat din: dan dragos din Aprilie 11, 2012, 09:00:42 PM
functionari publici >:( niste ametiti si incapabili.
m-a pus sa completez o declaratie de impunere pentru autovehicule. am cautat pe sit-ul primariei si am gasit formularul dedicat mijloacelor de transport pe apa, care are rubrici pentru diferitele tipuri de ambarcatiuni exact cum apar in codul fiscal. il iau si pe asta cu mine completat sa il inlocuiesc pe cel de astazi si sa vedem daca zice ca fac declaratii false.
l-am atasat si pentru tine Corsare  :P

Mijloc de transport   Impozit
- lei -
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit şi uz personal   18
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri   48
3. Bărci cu motor   181
4. Nave de sport şi agrement*)   Între 0 şi 964
5. Scutere de apă   181
6. Remorchere şi împingătoare:   x
a) până la 500 CP inclusiv   482
b) peste 500 CP şi până la 2.000 CP inclusiv   783
c) peste 2.000 CP şi până la 4.000 CP inclusiv   1.205
d) peste 4.000 CP   1.928
7. Vapoare - pentru fiecare 1.000 tdw sau fracţiune din acesta   157
8. Ceamuri, şlepuri şi barje fluviale:   x
a) cu capacitatea de încărcare până la 1.500 de tone inclusiv   157
b) cu capacitatea de încărcare de peste 1.500 de tone şi până la 3.000 de tone inclusiv   241
c) cu capacitatea de încărcare de peste 3.000 de tone   422

Daca functionarii insista in a te taxa pentru barca ta de 5m cat pentru un slep, intra la seful agentiei, arata-i legea si spune-i ca vrei sa depui spre inregistrare cererea ta insotita de documentele respective. Prin registratura lor, cu numar de inregistrare, ca la carte. Si vrei sa ti se dea un raspuns oficial, semnat, parafat,  pentru ca doresti sa stii pe cine o sa poti trage la raspundere in instanta, pentru abuz in serviciu. Nu pentru neglijenta, asta e usoara. Abuzul in serviciu il poti proba aratand ca ai depus documentele doveditoare si ei nu au vrut sa le ia in seama.
Sa spuna Lipan , ca are balanta dreptatii in mana.

Eu am trecut prin asa ceva, am fost simpatic , am zambit, am vorbit si la final am un yacht inregistrat ca barca cu motor, nu invers . Scuze de cacofonie, e greu de evitat cand legiuitorul o foloseste ca sintagma.

bradutzu

Eu am inmatriculat luna trecuta barca mea:4500 x 1700
In declaratie am scris foarte clat " barca cu motor"
In raportul de inspectie de la ANR am cerut sa scrie "barca cu motor"
La finante am fost amabil si ferm pe pozitie si dupa 5 minute de dezbateri intre d-na de la ghiseu si o persoana despre care am presupus ca este sef a fos inmatriculata ca barca cu motor!
declaratia tu o dai asa ca atentie ce scrii pe ea!
Eu multumesc colegilor de pe forum pentru sfaturi si ajutor!
Sa auzim numai de bine!

dan dragos

#9
in declaratie am scris si eu barca cu motor dar in fisa de inspectie este precizat 'tipul ambarcatiunii de agrement' si  in certificatul de conformitate este tot ambarcatiune de agrement.
functionarele de la fisc primeau pachetele de la iepulas si nu aveau timp asa ca am depus o contestatie in care am cerut sa imi anuleze amenda si sa imi comunice dupa ce criterii au incadrat-o la nave sport agrement.

Vali

Problema pleaca de la fabricant. El ar trebui sa fie primul care sa-si dea interesul ca incadrarea fiscala sa fie exact dupa tipul barcii - in cazul tau exact barca cu motor. Problema mai pleaca si de la formularea ambigua din codul fiscal, care e redactata dupa ureche, fara a se face distinctie clara intre caracteristicile fiecarei ambarcatiuni.

Parerea mea, dupa atatea peripetii prin care am trecut si eu vizavi de fisc si ANR: in viata asta nu mai inmatriculez vreo barca pentru propria folosinta. Sunt portite destule prin care se poate evita inmatricularea si impozitul, asa ca mai bine profitam la maxim. Nu de alta, dar impozitul pe care ti l-au fixat inseamna aproape 200 litri de benzina, ceea ce inseamna un an intreg de plimbare cu barca, fara vreo opreliste. Deci mai bine te bucuri de barca decat sa le umfli buzunarul la puturosi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

lipan

Până la 23 iulie 2012 ora 24.00 se aplică:

  Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor
   Art. 315. - (1) Fapta funcţionarului public care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu intenţie nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare a intereselor legale ale unei persoane se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.
   (2) Fapta prevăzută în alin. (1), dacă a fost săvârşită de un funcţionar sau de o persoană care exercită un serviciu de interes public, se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 3 ani sau cu zile-amendă.

Neglijenţa în serviciu
   Art. 319. - (1) Încălcarea din culpă, de către un funcţionar public, a unei îndatoriri de serviciu prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă s-a cauzat o tulburare însemnată bunului mers al unei autorităţi sau instituţii publice sau al unei persoane juridice de drept public ori o pagubă în patrimoniul acesteia sau o vătămare importantă a intereselor legale ale unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.
   (2) Fapta prevăzută în alin. (1), dacă a avut consecinţe deosebit de grave, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 2 la 7 ani.

De la 24 iulie 2012 ora 00.00 se aplică:

Abuzul în serviciu
   Art. 297. - (1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
   (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.
   
Neglijenţa în serviciu
   Art. 298. - Încălcarea din culpă de către un funcţionar public a unei îndatoriri de serviciu, prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă prin aceasta se cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

Nu pot să vă fac o analiză profesionistă la cele două norme, în cele două variante, din lipsă de timp, iar pe de altă parte nu mai lucrez de mult în penal.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Florio

Citat din: lipan din Aprilie 12, 2012, 12:35:04 PM
Până la 23 iulie 2012 ora 24.00 se aplică:

  ....................................................

Nu pot să vă fac o analiză profesionistă la cele două norme, în cele două variante, din lipsă de timp, iar pe de altă parte nu mai lucrez de mult în penal.

Multumesc, Nicu. Nu trebuie analiza, este exact ceea ce am avut in vedere cand am spus cele de mai sus.

Institutiile sunt pline de abuzuri si neglijente, ca oaia de scaieti. Important e sa iti cunosti pe de o parte drepturile si pe de alta parte posibilitatea de a le impune atunci cand iti sunt neglijate.
Si asa, legile au suficiente carente sau ambiguitati, cat sa fie interpretate.... intotdeauna in dauna cetateanului :)

Vali

Nu e abuz in serviciu, din urmatorul motiv:

Citat din: dan dragos din Aprilie 12, 2012, 11:05:48 AM
...in fisa de inspectie este precizat 'tipul ambarcatiunii de agrement' si  in certificatul de conformitate este tot ambarcatiune de agrement.

Deci atata vreme cat producatorul e cel care declara ca barca e "nava de agrement", el e raspunzator de incadrarea fiscala eronata. Treaba lui era sa se asigure ca un client precum Dan Dragos nu va avea probleme la incadrarea fiscala, cu atat mai mult cu cat Nufarul e o simpla barca cu motor, fara cele mai mici amenajari de confort, gen parbriz, banchete tapitate, ca sa nu mai zicem de cabina etc.

Citat din: dan dragos din Aprilie 12, 2012, 11:05:48 AM
functionarele de la fisc primeau pachetele de la iepulas si nu aveau timp asa ca am depus o contestatie in care am cerut sa imi anuleze amenda si sa imi comunice dupa ce criterii au incadrat-o la nave sport agrement.

Pentru cazul tau - barca noua - inregistrarea la fisc se face in termen de 30 de zile de la inmatricularea mijlocului de transport, si nu de la dobandirea acestuia. Sursa: articolul 261 , alineatul 5 din Codul Fiscal:

(5) Pânã la prima înmatriculare/înregistrare în România, în întelesul prezentului titlu, mijlocul de transport este considerat marfã. Dupã prima înmatriculare/înregistrare, mijlocul de transport, în întelesul prezentului titlu, nu mai poate fi considerat marfã si pentru acesta se datoreazã impozit pe mijloacele de transport.

Deci au dreptul sa te amendeze doar daca au trecut mai mult de 30 de zile de la inmatricularea barcii.

Sugestia mea e sa incerci cu diplomatie la cineva mai bine "situat" din cadrul fiscului de la voi, fara sa te mai complici cu "plevusca" de la ghisee, care e pe cat de incompetenta, pe atat de agresiva. Daca nici asa nu reusesti, solutia e una singura: ori producatorul schimba declaratia de conformitate, ori se face o expertiza tehnica, in urma careia se atesta ca Nufarul e o simpla barca cu motor.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dan dragos

#14
tot in codul fiscal si hcl scrie ca doar mijloacele de transport inmatriculabile se impoziteaza. art 261 alin 1

in tot ce am citit de pe la anr nu am gasit nicaieri barca cu motor ci numai termenul ambarcatiuni, asa ca cine are scris barca cu motor in fisa de inspectie este simpatic , cum zicea florio, sau norocos.

are cineva scris in carnetul de ambarcatiune barca cu motor ?
stiti pe cineva care a contestat aceasta incadrare sau ia dat in judecata si ce rezultat a avut ?

cica contestatia asa va fi analizata la anaf pentru ca depasaeste 3 mil. mai vedem peste 45 zile.

apropo. pana anul trecut am avut decalarata o barca delfin cu motor de 30 care era inscrisa la barci cu motor si plateam 181 ron. asat a fost neglijenta din partea lor ? (m-a mancat in cur si am radiat-o)

cumpar capac tohatsu inscriptionat 20 ;)