Barca mea: NYX - The Thing That Should Not Be

Creat de radasous, August 01, 2012, 11:54:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radasous

#45
In weekend am lasat-o mai usor cu vapoara, doar am bagat doar o tura de slefuit, am facut cam o treime din interior. Am pozat si cea mai importanta scula implicata in proiectulfarasens, un raspel istoric, il am din liceu, adica de pe vremea marelui conducator  8) Duminica am verificat Dunarea in zona Corabia, este maaaaare, uda si maro.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Salutare,
Din cauza frigului am oprit un pic lucrul la copaie si am cotrobait un pic pe net dupa manual de reparatie pentru motor si am colectionat  8)
Poate are cineva nevoie de manuale pentru evinrude, dati cu semnul pe mail si le pun pe ceva transfer online.
1.5-35 hp, 1965-1978
48-235 hp, 1973-1989
Clymer Evinrude and Johnson Outboard manual 2-40 hp, 1973-1990
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Ciby

Eu unul sunt amator! Cu multumiri anticipate si daca se poate si o Feteasca home-made!

radasous

#48
Citat din: Ciby din Octombrie 09, 2014, 07:08:23 PM
Eu unul sunt amator! Cu multumiri anticipate si daca se poate si o Feteasca home-made!
E buna ideea cu feteasca, arhiveaz-o si pune-o pe mail  :)
Am pus o manualele pe google drive, link-ul il dau pe mesaj privat.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Ciby

Am descarcat. Multumesc si feteasca o pun deoparte!

radasous

#50
Am prins doua zile cu temperaturi rezonabile, vineri si sambata. Asta m-a ajutat sa termin de pus fibra pe ultimele portiuni la interior, bordurile in zona centrala si bancheta pupa. Pe paiolul si compartimentul etans din prova si bancheta din pupa am aplicat si stratul antiderapant - nisip cuartos presarat pe rasina. Astazi este tot cald, sper sa termin interiorul. Am identificat (dupa 4 ani....) si un diluant foarte bun pentru curatatrea sculelor si degresarea rasinii epozidice, este 5105 folosit la produsele Protecta 3 in 1.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#51
Constructia la nterior este gata mai trebuiesc doar montate balamale si incuietori (inca neidentificate) la capace, vopsea si lac. Am pus startul antiderapant pe paiolul central si am tratat cu mult respect copastia. Mult respect=freza de canturi+smirghel+rasina+colorant jemeker. De maine incep manevrele (pline de respect si astea) premergatoare vopsirii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Sosoktm

frumoasa tare, jos palaria pentru pasiune si persistenta, o astfel de barca nu are asemanare cu ce s-ar putea cumpara!

radasous

#53
Am pus copaia cu kuru'n sus, a zăngănitt ceasul vopsirii. Am mai smirgheluit cateva zone si apoi le-am dat cu rasina diluata, inainte de vopsire o sa matuiesc cu granulatie 200. Am observat ca daca las doar smirgheluirea grosiera (cu 80) apar niste "moțuri" pe marginea tesaturii, cu tratamentul de mai sus dispar. Nu o sa folosesc chit sau sprit-chit la finisare, vreau sa ramana vizibila textura fibrelor si micile imperfectiuni, este o barca construita in regim de amator, nu o imitatie de produs comercial. Sper sa pot "ïndulci" aspectele astea din vopsire, am un plan delativ turbat  :o
Nu reusesc sa fac poze corecte in care sa intre toata barca, o sa incerc diseara cu dsrl-ul si un obiectiv wide, in atelierul in care dau cu lavabila nu mai este asa mult praf, deci nu stric haparatul pozator.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#54
A inceput operatiunea marea zugraveala, am reusit sa aplic stratul de baza pe exterior. Am matuit, degresat, izolat, apoi am aplicat cu trafaletul  grund epoxidic cu ceva coloranti. Urmeaza al doilea strat, aplicat la pistol, asta ar trebui sa iasa mai inchis oarecum translucid si foarte sukar  :) Consumul a fost cam un litru de verdeata.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Nicolai

Frumos nene, frumos.
Hai spor s-o termini cu bine.

radasous

O termin, greul a trecut.
Am fost astazi la fabrica de peridoace sa culeg preturi, imi iese cel de 4m, extensibil la 4.5 la 550 euro si cel de 5 m la 700, scoruri fara tva.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Sosoktm


radasous

Pop Industry, cei ce fac remorcile Repo din Metro, Dedeman, etc.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Verzeala s-a cam dus partial pe apa joiei, desi am adaugat ceva agenti prafosi (coloranti) tot este greu de smirgheluit, adica textura fibrelor ramane prea pregnanta. Ieri am facut primul compromis, am dat cu chit de pistol. Este o mare placere smirgheluirea, comparativ cu maclavaisurile epoxidice. In plus se uuca si repede, in 4 ore l-am aplicat, smirgheluit, curatat praful. Probabil ca nu este un compromis prea mare, peste el o sa vina tot ceva epoxidic. Ieri am comandat lacul, sunt foarte curios cum o fi, am ales V33 Bateu Vernis pe baza de rasina poliuretanica. Lacul trebuie sa asigura protectia UV pentru dracoveniile epoxidice.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer