motor electric..

Creat de adytimofte, August 25, 2012, 10:47:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adytimofte

Am cumparat de curand un motor electric pe care nu l pot folosi pt ca nu mai am loc pe oglinda pentru el
dacal-as monta pe placa anticavitatie a motorului twermic ar fi vreo problema?
Rog pe cei in masura sa mi dea o parere

Mihaif99

#1
Ce barca ai, ce motor electric ai?

Ma gandesc ca daca vrei sa il foloseasti pt pescuit, ar merge montat si in prova.

adytimofte

#2
e un x-ploder 46
nu am loc sa l montez pe oglinda
Barca mea pentru motoare cu cizma lunga
Am incercat ceva improvizatii dar este aproape imposibil de manevrat
Ma intereseaza pentru pescuit dar si pentru situatii de pana
Am vazut candva o poza cu motor electric montat pe cizma motorului termic
Cred ca daca l as fixa si eu in felul asta as putea folosi directia de pe volanul barcii
Barca mea e de tip papuc deci e cam greu sa l montez la prova


Thor

Citat din: adytimofte din August 25, 2012, 10:47:12 PM
dacal-as monta pe placa anticavitatie a motorului twermic ar fi vreo problema?

Placa antiventilatie nu se gaseste la 2-3 cm. sub chila? Daca se monteaza motorul electric pe placa nu o sa stea mai mult in aer? Si totusi ei zic aici ca au facut-o:  http://www.barcaholic.ro/f13/motor-electric-engine-mount-em-2203-2.html   postul 12. Cred ca se coboara motorul termic atunci cand se foloseste cel electric.

Mihaif99

Mersi Thor, m-ai scutit de cava typing.

Un motor electric merge cel mai misto in in prova "adeca"... in varful barcii. Pt dat la peste si mers in apa putin addanca e o prostie sa il montezi pe placa anticavitatie (postul lui Thor).
Sigur, sunt motoare speciale pt prova, dar un motor de pupa(oglinda) merge in prova daca
1- mai inti faci un accesoriu in prova si il montezi in varful barcii (chiar daca nu e perfect centrat)
2- daca nu ai "doua mani stanga" demonteazi capul motorului si il re-montezi cu comanda pe INVERS sa vina spre tine.
Daca ti se pare pea complicat, si te simti confrortabil cu lovelele, vinde-l si ia un motor pentru prova.

Si inca ceva, daca ti se pare folositor ce ti-am spus, da-mi te rog un applaud :)   Nu am cont pe feisbuc, asa ca singurele applaud contorizate le pirmesc aicea.

PS Motoarele cu comanda electronica sunt cele mai bune, iti explic de ce, daca te intereseaza.

Vali

Salut Mihai, ca sa nu raman dator, ia d-aicea un applaud  :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Citat din: Vali din August 26, 2012, 11:57:55 PM
Salut Mihai, ca sa nu raman dator, ia d-aicea un applaud  :D.
That's what I call love bro'.  Helping the ones in need. Thanks!

Serghei

Dar de ce nu montezi in pupa  o placa pentru motor auxiliar ?!! O poti folosi si cu electric si cu termic mic.Apoi  ,,legi motoarele intre ele "cu un tirant (o tija de metal filetata ..etc etc )  si astfel poti manevra de la volanel barcazul daca aduci si comanda electricului pe bord.