Traditii marinaresti legate de redenumirea unei ambarcatiuni

Creat de telefon satelit, Noiembrie 01, 2012, 05:05:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

telefon satelit

 Cred ca stim cu totii superstitia potrivit careia redenumirea unei ambarcatiuni aduce ghinion.  :)  Desigur, ca in cazul oricarei credinte de genul asta, exista si traditii referitoare la ritualurile care trebuiesc executate ca sa eviti respectivul ghinion, in conditiile in care, din diferite motive, numele ambarcatiunii este totusi schimbat.

Cateva mesaje extrem de haioase se gasesc pe prima pagina a acestui topic http://www.cruisersforum.com/forums/f2/do-boats-have-souls-426.html (pe urma, evident, oamenii s-au incaierat si n-a mai fost amuzant  :P )

Stiind ca pe forum sunt cativa marinari cu state vechi, pun legitima intrebare: ce se face in Romania cand schimbi numele unei ambarcatiuni?

Mihai Irimia

Superstitia spune ca i se schimba norocul, nu neaparat inseamna ca aduce ghinion, la nave mai nasol e cand nu se sparge shampania la lansare, si crede-ma chiar cred ca functioneaza( o fi si chestia cu exceptia care intareste regula)

telefon satelit

 Da, asta cu sampania la lansare e clasica, cand am auzit de naufragiul ala al navei de croaziera italienesti Costa Concordia (aia cu capitanul primul pe tarm si cu moldoveanca)  am fost sigur ca are si sampania nesparta in palmares.
Asta nu inseamna ca n-or fi si nave la care nu s-a spart sticla si care sa fi navigat zeci de ani fara incident, doar ca de alea nu afla nimeni  :) .

Despre ritualuri marinaresti la schimbarea numelui navei stii ceva?  :)

Vali

Citat din: telefon satelit din Noiembrie 02, 2012, 08:39:09 AM
Despre ritualuri marinaresti la schimbarea numelui navei stii ceva?  :)

Eu am un amic care a avut o barcuta careia i-a schimbat numele, si in continuare am scris pe scurt povestea ei:

Cand era adolescent hormonaut, amicul meu se ducea la proprietarul de atunci al barcii si se ruga de om sa-l ia si pe el cu barca. A ramas astfel cu un mare drag de barca respectiva (adevarul e ca e o barca superba), astfel ca peste ani a cumparat-o de la mosul care nu se ma dadea de ani buni.

La vremea respectiva am dat noi din coada si am pregatit barca de folosinta, si ne-am dat toata vara acelui an cu ea. I-am improvizat un catarg dintr-o huiduma de teava de irigatii, vele din dos de perna (nanghin), si o pereche zdravana de lopeti, fiindca motor ioc. Au fost vremuri foarte misto, el avea o gagica pe care o lua deseori cu barca si ii canta la chitara. Asta cand nu plecam intre golani, si stateam cu zilele in balta. Cateodata aveam vant din amonte, asa ca de mai multe ori am tras lopata de ne-au sarit capacele la intoarcere, luptandu-ne si cu vantul si cu curentul. Deci vara lui 2001 a fost una ca-n povesti.

Cand a dat frigul, amicul zice "ba, eu bag barca in reparatie capitala", cu toate ca nu avea ce repara, barca fiind foarte bine facuta din fibra. Tot ce trebuia era doar completarea accesorizarii. Asa ca s-a apucat si a slefuit-o, dupa care i-a dat o vopsea noua, dar nepotrivita, care in timp apoi s-a coscovit. Cu ocazia asta, a schimbat si numele barcii, din "Flamingo" in pretentiosul "Hera".

Culmea e ca de atunci, din iarna 2001-2002, barca N-A MAI VAZUT APA. Am mai lucrat noi la ea, dupa vreo 2 ani i-am polizat iar toata vopseaua noua - cea coscovita, i-am mai pus o cruceta la catarg, am facut rost de un Veterok de 8 cai, insa de fiecare data cand era vorba s-o dam la apa, intervenea altceva care ne impiedica, asa ca ne-am gandit sa nu fie asta motivul - schimbarea numelui.

Culmea a 2-a e ca barca intr-un sfarsit a ajuns la mine, asa ca m-am apucat si am renovat-o dupa gustul si priceperea mea actuale, cu hotararea de a reveni la numele initial, ca sa fiu sigur ca am sa ma dau cu ea :D. Deci ceea ce s-a intamplat cu barca dupa schimbarea numelui e ca nu a mai ajuns sa fie folosita, schimbandu-si de 3 ori haina de vopsea, plus in mai multe randuri echiparea. Insa eu sper ca odata cu revenirea la numele ei, sa ne dam cu ea pe saturate :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

telefon satelit

 Tare de tot povestea, pare sa confirme superstitiile  :)

Sunt curios daca revenirea la numele vechi ajuta. Sau poate e suficienta schimbarea proprietarului vinovat cu unul inocent?  ;D

P.S. Stiu pe un francez care a ars cu lampa vechiul nume, cica ii spusese lui cineva ca numai asa merge treaba  ;)

Vali

Citat din: telefon satelit din Noiembrie 02, 2012, 01:45:13 PM
P.S. Stiu pe un francez care a ars cu lampa vechiul nume, cica ii spusese lui cineva ca numai asa merge treaba  ;)

Eu stiu un baiat destept tare de prin Constanta, care a curatat toata vopseaua de pe o barca de 6 metri, arzand-o cu lampa de benzina  :o. Ma intreb cat mai tine rasina aia poliesterica din care e facuta barca, dupa ce a fost incinsa la cateva sute de grade, inclusiv in profunzime. Macar de-ar fi folosit un pistol cu aer cald, care nu da incandescenta.

Barca era anul trecut in portul Tomis (pe uscat), si avea o forma de parca iesise de la spitalul de arsi :P, ti-era si mila sa te uiti la ea.
La o asemenea barca, si daca se sparge din prima sampania sau daca se fac oricate slujbe de sfintire, n-as avea tupeu sa ma dau cu ea, decat cel mult pe Dunare, sa ajung repede la mal daca se duce la fund.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

telefon satelit

 Multa lume necajita pe lumea asta. Atat la propriu cat si la figurat  ;)

Apropo de slujbe, am auzit ca exista si varianta lunga la slujba pentru barci (cea scurta e prezentata aici http://molitfelnic.ro/randuiala-binecuvantarii-corabiei-celei-noi-si-a-luntrei/ ) Sti cineva daca e adevarat sau e doar folclor marinaresc?  :)

pelicanul

Eu stiam ca numai schimbarea numelui fara schimbarea proprietarului aduce ghinion. Adica ai barca ta si vrei sa -i schimbi numele din X in Y, ca nu -ti mai place X. In cazul asta e grav. Daca cumperi o barca SH si vrei sa -i schimbi numele nu e nici o problema.

Florio

#8
Citat din: pelicanul din Noiembrie 02, 2012, 09:08:45 PM
Eu stiam ca numai schimbarea numelui fara schimbarea proprietarului aduce ghinion. Adica ai barca ta si vrei sa -i schimbi numele din X in Y, ca nu -ti mai place X. In cazul asta e grav. Daca cumperi o barca SH si vrei sa -i schimbi numele nu e nici o problema.

Off topic, totusi pe subiect :

Daca barca poarta numele sotiei (ca in multe cazuri, dealtfel) si te decizi sa il schimbi , atunci sa vezi ce-i aia ghinion ! :D
Nu cred ca dl. Copos de pilda se gandeste sa schimbe numele Archambault-ului Ann  . Si nici al clubului "Ana yacht club" . Altfel situatia risca sa devina deosebit de contondenta :)

Mihai Irimia

revin, schimbarea numelui ii schimba destinul, nava Libertatea ultimul nume avut sub pavilionul Romaniei a mai avut doua nume inainte, si acum are altul, si pare sa-i fi prins bine daca putem spune asa, (am facut parte din echipajul unui remorcher car a asistat la remorcarea navei pana la Constanta, in 99, am plans cand ...)as spune eu ceva despre firma Regal si directoarea de atunci, da-mi sterge Vali postarea, ca s-ar rusina comitete intregi de taximetristi,

Mihai Irimia

Si aia cu slujbe facute de popi betivi si pedofili n-are nici o gara cu navele, asta e ultima lor gaselnita mai noua cu sfintitul navei, astia daca le dai bani iti sfintesc si punga cu heroina si cutitul/pistolul cu care vrei sa-l omori pe unul, pe la Iasi citeam pe net s-a dus o persoana sa-i sfinteasca scaunul pe care a stat in cur la coada sa vada nusce moaste....

pelicanul

Citat din: Florio din Noiembrie 02, 2012, 11:16:14 PM

Daca barca poarta numele sotiei (ca in multe cazuri, dealtfel) si te decizi sa il schimbi , atunci sa vezi ce-i aia ghinion ! :D


Aia garantat !!  :o

Mihai Irimia

Schimbi numele cu al soacrei, ar trebui sa ai noroc, "pestele de la cap se impute"

telefon satelit

Citat din: Mihai Irimia din Noiembrie 03, 2012, 04:21:54 AM
Si aia cu slujbe facute de popi betivi si pedofili

Aia pedofili sunt la catolici.  8)  Chestia cu sfintitul barcilor e mult mai veche decat crestinismul. Doar ca, in unele zone, s-a impamantenit (relativ recent) un soi de traditie marinareasca despre ghinionul pe care l-ar aduce popii.  :)

Cum e cu firma Regal? Ca unii poate nu stim povestea. (fara taximetrisme daca se poate  :) )

Mihai Irimia

La vremea respectiva nava Libertatea era in patrimoniul firmei Regal, care detine mai multe restaurante si nu mai stiu ce, madam directoarea ( asa am auzit si eu), cand au inceput actualul propietar sa se intereseze de ea, normal ca la ea sa dus, nava a fost vanduta cu suma de 200. 000 de dolari, adica o barcutza mai smekera, da cashcavalul adevarat a ajuns in gusha domniei sale( eu cu altceva ias umpleo), ca har ca mar, ca ei nu pot intretine nava, cheltuielile sunt prea mari( cam cat draku consuma o nava care sta legata de mal), asta e daca asa s-a ajuns orice idioata decide ce crede ca e mai bun, era simbolul Galatiului, din ''99 si pana acum doar de vreo 3-4 ori m-am mai impiedecat la cate o bere pe faleza, nu mai are niciun farmec.