Un incepator si un Valk (barca mea)

Creat de felicimond, Noiembrie 22, 2012, 07:25:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 16 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

O dam in OFF TOPIC , parasim ideea de-a "combate" ceea ce presupune in sine "Un incepator si-un Valk" .

No offence , dar nu vorbim aici despre bagajerie .....

Respect !

Vali

Salutare, intr-adevar topicul trebuie impartit in doua, despre Valk si despre listele de lucruri necesare pe barca. Permiteti-mi totusi sa fac impartirea maine dimineata.

@modi: despre modul de remorcare, din experienta stiu ca o ambarcatiune cu stabilitate directionala mare, precum barcile cu chila pe toata lungimea sau velierele cu derivor fix se comporta rau la remorcarea in siaj (la parama lunga). Daca prova barcii remorcate o ia la stanga sau la dreapta, isi continua traiectoria respectiva pana e fortata de remorca sa o ia invers. Imediat ce a luat-o invers, isi continua accentuat miscarea pe directia noua, traiectoria fiind - scuzati de expresie - ca pisatul boului.

Am remorcat si am fost remorcat pe Dunare de multe ori, de obicei in amonte si pe curent puternic, si ce am scris in postul anterior am invatat de la alti barcagii, mai "bazati" ca mine. Cred totusi ca in cazul vostru se putea urca anaforul respectiv si la parama lunga, cu conditia sa guvernati iola din carma, sa nu o lasati sa mearga unde vrea ea, fiindca ar fi fost poate mai rau. Problema e ca si viteza de remorcare conteaza, la viteza prea mare efectul carmei iolei ar fi fost foarte accentuat, putand banda tare iola.

Cred ca necazul prin care ati trecut a fost cauzat de modul de legare a iolei doar in jurul catargului, ceea ce i-a permis sa gireze aleator si sa se puna cu derivorul travers pe curent. Chiar as vrea sa intreb, nu cumva ati simtit ca odata ce iola a luat-o intr-o parte, a continuat si mai tare in acea directie, ca si cum ar fi tras-o ceva? E un subiect important de discutie, si e bine sa scoatem tot ce putem din el.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Citat din: Vali din Iunie 28, 2013, 11:04:35 PM

@modi: Am remorcat si am fost remorcat pe Dunare de multe ori, de obicei in amonte si pe curent puternic

Oameni buni , ..... va rog sa intelegeti , ala nu-i curent ..... Ala-i ..... Whirlpool !!! Io cand spun "sampon" curentului de sub Podul Prieteniei voi credeti ca exagerez ? Ca bat campii ? Chem giurgiuvenii sa confirme .....  .

Mai al dracu decat "samponu" ala n-am vazut pe Dunare decat ecluzele din Portile de Fier .

..........................................................

Se cere imperios un topic in care sa dezbatem ZONE DE RISC MAXIM PE DUNARE .

modi

Citat din: Vali din Iunie 28, 2013, 11:04:35 PM

@modi: Daca prova barcii remorcate o ia la stanga sau la dreapta, isi continua traiectoria respectiva pana e fortata de remorca sa o ia invers. Imediat ce a luat-o invers, isi continua accentuat miscarea pe directia noua, traiectoria fiind - scuzati de expresie - ca pisatul boului.



Personal continui sa cred ca acest "pisat al boului" ar fi dus la evitarea avarierii a doua ambarcatiuni .............

Nene , nu tragi "un derivor" prin anafor ( -ul ala , sau prin unul asemanator ) ..... "in scurta" . ............................

Punct ! Parerea mea !

Vali

Citat din: modi din Iunie 28, 2013, 11:29:06 PM
Se cere imperios un topic in care sa dezbatem ZONE DE RISC MAXIM PE DUNARE .

Pai esti invitatul nostru sa-l incepi :). Eu de exemplu asa ceva (whirlpool) am intalnit pana acum la farul vechi de pe digul de nord de la Sulina, intrarea in Musura. Cand e apa mare, acolo e mai ceva ca pe raurile unde se face rafting...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

#125
Citat din: Vali din Iunie 28, 2013, 11:54:43 PM
Citat din: modi din Iunie 28, 2013, 11:29:06 PM
Se cere imperios un topic in care sa dezbatem ZONE DE RISC MAXIM PE DUNARE .

Pai esti invitatul nostru sa-l incepi :).

Bun !!! Lasam topicul omului sa decurga in termeni firesti si evident tematici , si initiez un asemenea topic ....

Mersi Vali !  ;)

p.s. Doar sugereaza-mi , te rog , sectiunea in care ar fi potrivit s-o fac ...... 

Vali

Cap Compas » Forum » Pe ape » Fluvii si canale, Dunare si Delta Dunarii: http://forum.capcompas.ro/index.php/board,25.0.html
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Nu te supara , ala-i " de Agarbiceanu" ......

Se cere un topic serios , profund tematic , cu trimitere directa la zonele de risc ale Dunarii .

Il deschid eu maine seara ........
Vad eu in ce sectiune ........

felicimond

Este clara pentru mine acum eroarea pe care am facut-o legand de catarg, chiar daca la baza lui. Martor al celor petrecute si eu cred ca iola ar fi reactionat mai bine daca era legata mai lung si sigur, guvernata din carma sa. Si Modi la acelasi lucru s-a referit in interventiile sale, chiar daca nu a spus-o clar (stiu asta din lungile discutii purtate dupa eveniment).  Dar indiferent de forma de remorcare, cred ca predictibilitatea comportamentului iolei in acea apa, ramane foarte scazuta. Personal gasesc ca subiectul e demn de vreo lucrare de diploma la marina si/sau hidraulica. Povestirea evenimentului pe forum nu vrea decat sa atentioneze pe toata lumea de faptul ca ambarcatiunile cu chila fixa au reactivitate atipica in apele curgatoare. Voi continua sa mai caut raspuns intrebarii daca nu cumva iola mea nu e facuta pentru fluviu, iar eu ar trebui sa ma cumintesc si sa duc barca la Jurilovca sau la Mangalia.

Numai bine tuturor!

modi

Citat din: felicimond din Iunie 29, 2013, 12:11:09 AM
Povestirea evenimentului pe forum nu vrea decat sa atentioneze pe toata lumea de faptul ca ambarcatiunile cu chila fixa au reactivitate atipica in apele curgatoare.

BINGO !!!

gvincentiu

?Tot acolo putem discuta si de modurile de remorcare si efectele lor?
Ganduri bune !

bradutzu

bine ca ati scapat cu bine si ati povestit si altora sa invete despre asta!
si eu am tras-o Duminica dar am scapat doar cu vreo 3 galeti de apa in barca!
Sa auzim numai de bine!
Sa auzim numai de bine!

felicimond

Citat din: bradutzu din Iulie 01, 2013, 11:14:32 AM
si eu am tras-o Duminica dar am scapat doar cu vreo 3 galeti de apa in barca!

pai spune-ne si noua ce ai patit, ca sa ne ferim pe viitor.

bradutzu

am scris pe topicul meu cu barca Gobbi!
salutari!
Sa auzim numai de bine!

modi

#134
Intr-un final glorios am reusit sa descarc inregistrarea primei iesiri a Olandezului pe Dunare guvernat de motor .
Eforturi , nene ! Eforturi !!! Mi-am prins urechile cu youtubu' lor . A trebuit sa-l chem pe fii-miu , sa facem cont nou . A percutat asta exemplar . Si-a reusit ( doar e d-ala de i-au crescut USB-uri pe la subtioara !  :o :o :o )

Iata acum ce va spuneam de viteza si docilitatea Olandezului guvernat de patru caluti Yamaha :

Olandez cu patru cai , pe Dunare