VOPSEA ANTIVEGETATIVA

Creat de dita marius, Februarie 17, 2013, 08:45:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dita marius

SALUT,SUNT UN MEMBRU NOU IN ACEST FORUM SI AS DORI UN SFAT.A O BARCA DE FIBRA SETHLAND SI AS DORI SA O VOPSESC .CE VOPSEA RECOMANDATI,BARCA VA STA PE APA DE PRIMAVARA PINA TOAMNA ,MULTUMESC.

ionitzady

Bine ai venit Marius , daca la vopsit te referi la opera vie , poti folosi o vopsea antivegetativa care se si recomanda . In functie de culoarea barci i-ti alegi ce culoare vrei si spor la treaba .
APROPO in BRAILA cunosc un magazin care are vopsea antivegetativa cu vreo 70 - 70 si ceva ron , dar nu are toate culorile .( nu are albastru si alb ) parca !!! ... ;D

dita marius

multumesc pt raspuns,am gasit o vopsea antifouling HEMPEL la 150 ron 750 ml.

ceachy2003

Salut vezi ca mai este o vopsea speciala pentru vopsit barci se numeste emex este buna chiar daca o sa ti se para prea ieftina.

Catalin

Emexul nu este antivegetativ...am folosit eu...la barcuta mea....cititi bine specificatiile. Cel putin anul trecut avea un singur tip de vopsea . Este foarte buna vopseaua, iese beton data la pistol, poate fi polishata, dar nu este antivegetativa.


dita marius

multumesc .dar problema la mine este ca tin barca pe apa 6-7 luni si am nevoie de o vopsea buna.

Catalin

#7
Si TNG are si cei de la Epix Trade, cam toate fac acelas lucru, Sunt destul de lucioase..pentru opera vie sunt perfecte. Dar daca o tii pe apa asa mult  ai sa vezi ca diferentele nu  sunt foarte mari intre vopseaua normala si cea anti vegetativa...mai conteaza si ce culoare folosesti. Apoi cand o scoti de pe apa o speli la presiune si folosesti detergentul special de la Epix Trade. Sa vezi toate barcile noi care se vand ...daca au antivegetativa pe ele eu le inghit. Tratamentul asta il face proprietarul in iarna primului an...cu gandul ca o sa stea mai curata si o sa alunece mai bine. Asa ca citeste tot ce-ti pica in mana cu privire la antivegetativa si apoi te hotarasti sa dai banii  pe ea. Eu am folosit vopseaua de la Emex si pentru 4 litri de vopsea, 4 sticle de diluant special pentru vopsea, grund si intaritoarele pentru fiecare dintre ele am dat 400 lei. Am dat 2 maini din fiecare si am mai ramas vopsea si grund...pe care le-am folosit la interior . Deci ca si marfa buna Emexul e ok.

dita marius

da ai dreptate CATALIN,vopseaua de laTNG {international cruiser uno}protejaza doar un sezon,si costa 53euro cutia de 750ml ,de aceea am intrebat de vopseaua HEMPEL aste mai ieftina,dar nu stiu cat de eficienta.

Florio

#9
Antivegetativa pe care o folosesc este de tip Jotun .
Am luat-o de la englezi, odata cu barca.
Cei de la marina mi-au spus ca o aplic o data la 3 ani, e suficient un strat, e nemaipomenita, spala calca si gateste .
N-am crezut tot, dar sunt 6 ani de atunci si am aplicat o singura data in 2010 :) .
A tinut foarte bine si in apa marina si in apa dulce.
Dat fiind ca anul trecut a stat mai mult in apa dulce decat in sarata, nu va trebui nici sezonul 2013 sa aplic un nou strat.
Ca o paranteza, spun ca singurele puncte care n-au fost date cu antivegetativa (Valva toaletei, sonda sonarului si rotita loch-ului) s-au incarcat de scoica . Pe coca nu s-a depus nimic.

Va dau aici cateva informatii si o poza a cutiei, poate va folosesc.

Catalin

Florio..cum ai aplicat vopseaua???Pistol, rola, pensula.... ca in prospect nu scrie. Se gaseste intr-o varietate mare de culori?? Ori 2 -3 culori din care una e albul si apoi albastra ori verde ????

dita marius

multumesc mult pt informatie .

Florio

#12
Citat din: Catalin din Februarie 20, 2013, 11:02:24 AM
Florio..cum ai aplicat vopseaua???Pistol, rola, pensula.... ca in prospect nu scrie. Se gaseste intr-o varietate mare de culori?? Ori 2 -3 culori din care una e albul si apoi albastra ori verde ????

Rola. Aplicarea e extrem de simpla. Am folosit o tavita pentru trafalet si am terminat o coca de 8x2,5 m in 15-20 minute .
Evident, mai mult mi-a luat sa protejez cu scotch de mascare, marginea operei vii .
E bine de stiut ca vopseaua antivegetativa contine un solvent foarte volatil. Daca intarzii la aplicare, se intareste destul de repede. Ca idee, dupa aplicare, in cateva minute puteam pune mana pe corpul barcii, vopseaua era deja intarita.
Nu stiu unde se gaseste in Romania, insa am descarcat prospectul de mai sus, de pe net. Acolo e trecuta si o sucursala romaneasca a firmei, cu adresa si telefon. Trebuie intrebat daca au mai multe culori.

Capitanul Nemo

Citat din: Florio din Februarie 20, 2013, 08:36:37 AM

Ca o paranteza, spun ca singurele puncte care n-au fost date cu antivegetativa (Valva toaletei, sonda sonarului si rotita loch-ului) s-au incarcat de scoica . Pe coca nu s-a depus nimic.


Florine, este o vopsea speciala pentru transducer-ul ecosondei, se vinde la cutii mici. Se poate folosi si antivegetativ obisnuit, aplicat intr-un singur strat subtire (asa e la mine si functioneaza perfect, desi poate sonarul meu e un model demodat).
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

Florio

Citat din: Capitanul Nemo din Februarie 21, 2013, 01:03:25 PM
Citat din: Florio din Februarie 20, 2013, 08:36:37 AM

Ca o paranteza, spun ca singurele puncte care n-au fost date cu antivegetativa (Valva toaletei, sonda sonarului si rotita loch-ului) s-au incarcat de scoica . Pe coca nu s-a depus nimic.


Florine, este o vopsea speciala pentru transducer-ul ecosondei, se vinde la cutii mici. Se poate folosi si antivegetativ obisnuit, aplicat intr-un singur strat subtire (asa e la mine si functioneaza perfect, desi poate sonarul meu e un model demodat).

Sigur ca da, nu mai fac greseala sa las nimic fara stratul de antifouling. Pe mica rotita a loch-ului s-a strans un ghem cat doi pumni, de scoica taioasa . Am sa dau un strat subtirel de antivegetativa normala si cred ca e foarte bine. Doar ca e munca laborioasa,  de manichiurista :) .