Cumpar motor 2T 10-15 CP

Creat de byteworks, Mai 23, 2013, 01:04:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Mi-ar trebui un motor 2T 10-15 CP, cizma scurta, in stare foarte buna de functionare, fara probleme, marca conteaza mai putin. Obiective: sa fie usor, sa tina macar o vara fara sa pun surubelnita pe el, consum rezonabil, buget 500 euro, ca localizare in zona de est, sud est a tarii.
Va rog mesaj pe privat daca se poate, multumesc!

Fritz

http://www.probarca.ro/anunt/38750/104/1/104/Vand-motor-Selva-15-CP-.htm

Este pe probarca.  Probeaza-l.  Eu il recomand ...ca am si eu ...Are 30 de kg si 15 cai.  La Galati .
Succes.

Vali

Iar vanzatorul este si forumist de-al nostru, si imi e si pr'eten :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

#3
Salut Vali, i-am dat email dimineata si inca n-am raspuns, il poti intreba tu daca e OK, si facem tranzactia instant?

Mersi si tie Fritz!

ionitzady

i-mi cer scuze , dar nu pot sa nu zic ...
  suna omu si zapacestel cu intrebarile , negociaza , prin mesaje si mailuri nu rezolvi nimic .Asta este parerea mea

Vali

S-a rezolvat, oamenii au luat legatura intre ei. Ramane sa se bata palma dupa o proba cu motorul pe care o voi face impreuna cu vanzatorul. Deocamdata sunt legat de maini cu treaba, dar zilele astea gasim noi timp sa facem proba.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks


Fritz

L-ai luat ?  Sa-l folosesti sanatos !!! :) Am si eu unul cred ca e din 1980 ...Selva 260 (15 cai ) ...E identic ...
Merge super. Consum 6 litri /ora la blana ... si alearga bine...

B3 Selva15

E cel mai usor motor de 15 cai de pe piata ... Sa-i bagi ulei 2% full sintetic ...nu mineral .
Am carte tehnica ...si ceva piese de rezerva ( bobine aprindere ,carburator ... etc. Sper sa nu fie nevoie.

byteworks

Foarte multumesc Fritz!

Inca nu l-am luat, am fost ieri la Galati by air dar nu m-am putut intalni cu vanzatorul caci nu era in localitate. Ma bazez pe Vali sa-l vada saptamana asta si sa fac tranzactia.
Si nici peste n-am apucat sa mananc peste >:( caci a trebuit sa ne intoarcem mai repede, facand slalom printre CharlieBravo si perdele de ploi. Macar am vazut Dunarea de sus :)

ionitzady

sigur barca aia nu era trasa de vre-o racheta ???????????? ;D .
super tare daca e asa i-mi vine sa .......  numai zic .
                                 BAFTA MULTA la cumparare.

sorin_mh

#10
Salutare,

Imi cer scuze pentru interventia si postarea un pic colaterala topicului...Totusi este vb de o oferta gasita prin Italia, si care prezinta un motor in genul celui cautat de Byteworks (cizma lunga, insa) si de care as fi interesat si eu. Oferta este aceasta: http://www.subito.it/nautica/motore-selva-15cv-nexos-sassari-65939994.htm
Ma rog, denumirea motorului din link este un pic schimbata(Nexos in loc de Naxos), daca este sa citim un pic specificatiile SELVA, atasate postarii.
Intrebarea mea catre membrii forumului (in special catre Fritz, care detine un motor Selva 2T) se refera la service-ul si piata pieselor de schimb Selva din Romania.
Mie imi cam face cu ochiul motorul din link, cu toate ca va cam dificil cu transportul - propietarul este pe undeva prin Sardegna (ma rog: Sardinia, in romaneste  :D). O alta necunoscuta ar fi taxele aferente cumpararii. Inca nu m-am interesat despre acestea - doar ce am dat peste aceasta oferta.

Sanatate,
Sorin

Fritz

#11
Salut. Pentru ce vrei cizma lunga??? 700 + transport...e cam mult. In poza arata bine. Daca a fost auxiliar pe vreun velier poate fi ca nou.
E selva Naxos ...15 cai.
Piese de schimb...Eu am unul din 1980 si am schimbat un rotor de pompa de apa . Mai am unul de rezerva, dar se gasesc . In Bucuresti  motoarebarci.ro     Str. Portile de Fier Nr 22.
Italienii nu-l mai fabrica, dar au vandut licenta la chinezi.
E motor marin, toate suruburile din inox, ax vertical, tija schimbator inox ...

sorin_mh

Seara buna,

Multumesc mult Fritz pentru raspuns. Saritor ca intodeauna...Sa ai sanatate, sa te tina obiceiul! :D
Cizma lunga, pentru ca oglinda barcii o recomanda.
Daca este sa dam crezare anuntului din link-ul mentionat in postarea mea anterioara - "no e MAI stato uttilizato",  adica nu a mai fost utilizat - ar trebui ca motorul sa fie nou/aproape nou. De aici si pretul: 700 E. Ar fi singura justificare. Voi face sapaturi sa vad cam la cat ar ajunge transportul. Din postarile tale anterioare am inteles ca un consum ar fi cam la 6l/h, full throttle/blana. Ar rezulta ca acel consum specific motoarelor 2T de 0,4l/CP/H este aplicabil si la acest tip.

Multumesc inca o data, sanatate,
Sorin

byteworks

 ???  >:(  >:(  >:(
Dupa ce am vorbit cu omul clar si ferm ca-l cumpar, a vorbit si Vali pe aceeasi tema, dupa ce refuza oferta mea sa ne intalnim sambata sa vad motorul si sa dau avans, eu venind de la Suceava la Galati, il sun azi sa-i spun ca miercuri vin cu masina sa facem tranzactia, imi spune ca l-a dat aseara.
>:(  >:(  >:(

Om de cuvant, aviz amatorilor.

>:( >:( >:(

Daca are cineva stire de un astfel de motoras raman dator pentru un semnal!

Vali

Da, si mie mi-a fost cam neplacut cand am auzit ca a dat motorul, dar mi-a spus ca a fost o neintelegere a lui vizavi de hotararea ta de a-l cumpara. Omul si-a cerut scuze, dar mi-am spus ca a venit cineva hotarat si l-a cumparat imediat, deci nu l-a putut refuza. Sper sa gasim alt motor din gama mentionata de tine, am sa mai dau eu sfori pe aici prin targ.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau