Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pupezica

O "timida" comparatie cu anul trecut in ... News  !!!   :) :) :)   8) 8) 8)

P. S. Balta este "plina ochi" de apa. Japsele cele mai ascunse sunt deschise explorarii. Pentru "aventurieri" si cei care iubesc riscul ... ruperii elicei  :-\ :-\ :-\  ... recomand parcurgerea Canalului Tataru catre Lacul Tataru, imposibil de urmarit prin campiile inundate ale Maliucului !!! Bafta la Ture pe ape leganate va ureaza Pupezica & Pilotul !!!  8) 8) 8)
Apa sub chila si vant din pupa !!!


Pupezica

Pentru cei interesati ... de "technica" foto pe care o folosesc, cu rezultate destul de "indoielnice"   :( :( :(   :o :o :o , am updatat un pic pagina Precizari privind FOTOGRAFIILE postate
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

#303
Pentru "pasararii" pasionati de ape leganate ...   :) :) :) , a aparut   :o :o :o  o noua pagina pe GDD : Prigoria

P. S. @Eos: Daca ai timp, poate reusesti sa ma ajuti cu o descriere exhaustiva a prigoriei. Nu am avut la dispozitie decat Wikipedia, care este fff saraca in informatii in ceea ce priveste aceasta pasare deosebit de frumoasa.

P. P. S. "1000" de poze si numai una (prima) pe care o consider deosebita !!!  Pentru a va feri de plictiseala, anunt toti potentialii cititori faptul ca in Galeria III pozele sunt facute "in rafala". In afara de prima poza care este "cropuita" dar neprelucrata, toate celelalte poze sunt ... ceea ce m-am priceput, fara crop si fara prelucrare. Pozele au fost realizate cu un aparat Canon EOS 70D dotat cu un obiectiv Sigma 150 - 500 mm, "din mana", fara trepied, cu aparatul setat in genere pe "Auto", cu exceptia catorva cazuri cand am folosit modul "Creativ" pentru a mari "Iso".
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pe intoarcerea din Delta Dunarii am "surprins" din greseala  :) :) :) o mini-pasarica necunoscuta mie. Rog ajutor pentru identificare... cu multumiri anticipate : Mini-pasarica
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O galerie noua de poze cu prigorii ...  :) :) :) cadou de la Google  : Prigorii animate !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

bradutzu

Salut
cred ca este o Codobatura, varianta alba
Sa auzim numai de bine!

Pupezica

Citat din: bradutzu din Iunie 03, 2014, 10:33:35 AM
Salut
cred ca este o Codobatura, varianta alba

Multumesc Bradutzu.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Ciby

#308
Nu este Codobatura.
Este arhicunoscutul ( ;D) Oenanthe oenanthe, pe numele lui mic: Pietrarul sur.
http://www.pasaridinromania.com/2013/06/pietrar-sur-oenanthe-oenanthe-desi.html

Pupezica

Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O sectiune noua si sensibila pe GDD ... "Posibilitati de cazare in Delta Dunarii"

O sectiune "sensibila", dublata de un disclaimer urias, care merita citit... 8) 8) 8)  Pe rand, toate "entitatile" din aceasta sectiune vor avea pagina proprie. Momentan, numai "enumerarea" lor si contactul... Totul "for free", atat pentru cititorii GDD cat si pentru... "entitati"   8) 8) 8)

P. S. Daca aveti "idei" pentru Disclaimer, va rog sa nu ezitati sa mi le comunicati. Multumesc anticipat.  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Noutati din Delta Dunarii aveti in News pe GDD.

P. S. Pentru cititorii constanti ai GDD-ului, sunt "noi" si "calde"  :) :) :)  primele 4 "stiri" care apar pe ecran in mod succesiv.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

gvincentiu

Ieri am venit de la tara (Rachelu, jud. Tulcea) si cand sa ies la European, ce vazui? O pupezica in colbul drumului... exact asa cum ai fotografii pe GDD.
Ganduri bune !

Pupezica

Citat din: gvincentiu din Iunie 10, 2014, 12:23:37 PM
Ieri am venit de la tara (Rachelu, jud. Tulcea) si cand sa ies la European, ce vazui? O pupezica in colbul drumului... exact asa cum ai fotografii pe GDD.

:) :) :) Am reusit si eu cateva poze frumusele cu o "pupezica" (pun in ghilimele intru-cat nu stiu daca era pupezoi sau pupezica  ;) ;) ;)  ) pe intoarcerea din Delta Dunarii. Deasemenea am reusit 2 ture absolut superbe... care m-au "costat" doua elice (nu noi, refacute)  >:( >:( >:( si un aparat de fotografiat DSLR plus obiectivul aferent...  >:( >:( >:( in urma unei caderi in apa DIN COPAC... Dar am scapat cu bine !!!  :) :) :)

Povestesc tot, acum "filtrez" materialele adunate.
Apa sub chila si vant din pupa !!!