Ce trebuie si de unde trebuie ...sa plantam un ponton la Dunare??

Creat de Catalin, Iunie 14, 2013, 01:44:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Asa  cum suna subiectul...intrebarea este...... de la cine trebuie luata aprobarea, cine il certifica, ce trebuie sa platim si cui??? Intelegeti intrebarea e multipla ...si nu prea adanca...dar am vazut pe probarca ca vinde cineva un ponton la 1100 de euro. Daca negociem un pic il scot la 800-900.

pelicanul

Cred ca un bun inceput ar fi sa intrebi la capitanie. E o nava (ambarcatiune) fara propulsie proprie, nu?
Al doilea ar fi malul de care vrei sa -l legi si de unde iei utilitatile (apa si electrica). Cred ca asta tine de administratia portului daca e zona portuara sau de primarie daca e pe faleza. Dar si de AFDJ sau Apele Romane (functie de zona) pentru ca ocupi o suprafata de luciu de apa.
Daca vrei sa tii barci acolo cred ca trebuie sa vorbesti si cu cei de la Politia de Frontiera, pentru ca trebuie sa asiguri paza.
Deci, cam cu toata lumea !  :)

Catalin

Da ......ar cam trebui sa ma las pagubas se pare. Ma gandeam la o treaba cu mai multi dintre noi...


bradutzu

salut Catalin!
eu am cochetat cu ideea asta si inca ma mai gandesc sa fac asta!
eu gasisem spatiu pe faleza in fata la capitanie dar nu am avansat discutiile ptr ca nu am reusit sa iau pontonul care este al unui prieten dar a decis sa il pastreze!
daca vrei ar trebui sa ne intalnim la o bere sa discutam pe indelete........
Sa auzim numai de bine!

GionyGl

Buna ziua, in primul rand caci este prima postare.
Am mai discutat subiectul si cu Vali, trebuie o aprobare de la administratia fluviala, la un anumit birou. Documentatia presupune o schita de ansamblu cu amplasamentul si o precizare a ambarcatiunilor care vor fi ancorate la ponton . Aprobarea presupune o taxa de circa 160 de euro, care se plateste o singura data (dar care neoficial am inteles ca poate fi ocolita). Problemele majore pe care le vad eu sunt asigurarea permanentei la fata locului, pentru siguranta ambarcatiunilor si alegerea locului de amplasare, sa nu ai probleme cu accesul la ponton (terenuri private, fond forestier etc.). Oricum mai discutam . Salutare tuturor.

Catalin

Ok...dar hai sa gandim ceva cu privire la asta..poate totusi mai multi dintre noi reusim ceva.

GionyGl

Din ce idei mi-au trecut prin cap pina acum:1) Dunarea, faleza Galati cred ca va fi cam greu sau cam scump (se gasesc functionari care sa ingreuneze ca procedura sau sa ceara cat nu face, plus ca vei fi in ochii controalelor de tot felul).
2) O alta varianta este Dunarea in zona Zatun, unde daca se doreste ceva discret fara multa galagie si fara multa agitatie la locul faptei ar putea fi o chestiune realizabila (aici apare problema accesului de pe uscat  la ponton, fond forestier fie privat, fie de stat care ar putea crea dificultati daca sunt depozitate barci pe uscat, daca creste numarul autoturismelor si gratatrelor in zona). Pentru a rezolva absolut in totalitate problema unei mici proprietati in zona respectiva pretul creste exponential si birocratia si mai si (implica scoateri din fond forestier pe o anumita suprafata de teren .
3) O a treia varianta este Siretul fie pe malul sting, fie pe partea braileana. Ramane de analizat si aceasta varianta.

bradutzu

pemalul Siretului am inteles ca ar avea cineva ponton si ar tine barci contracost dar sa vedem.....
AZI MA DUC PANA ACOLO SA VAD CE SI CUM POATE E MAI IEFTIN CA AS VREA SA IMI TIN SI EU BARCA LA APA SI NU PREA MA POT APROPIA LA CE BANI SE CER PE FALEZA SAU IN BAZIN!
Sa auzim numai de bine!

iliviu

Daca ar fi si-n Romania ca'n alte parti, s-ar putea lasa ambarcatiunile la malul apei, in apa sau pe uscat, fara absolut nici o problema. Ca e loc pt. toata lumea. Ma refer la barci <7m.
Da' nu, ca noi suntem romani. Si la noi se fura tot. Si un "rahat uscat" daca-l ambalezi frumos si-l lasi in barca la mal peste noapte, si p'ala ti-l fura.
Asa ca, singura solutie ramane pontonul cu paza. Dar e scump!La Giurgiu costa 150 lei/luna sa tii barca la un ponton privat.
Privat, pt. ca solutii din partea autoritatilor nu sunt, si pana n-o sa fiu eu primar ( ;D) nici o sansa de ceva sprijin pt. barcagii.
Va dati seama cata implicare din partea autoritatilor locale? Giurgiu e oras atestat de peste 600 de ani si a fost oras port de cand e el. Nici in ziua de azi nu are un debarcader, nu are o "marina", nu are nici macar o rampa betonata unde sa-si lase omu' barcuta la apa...

APDF Giurgiu are un ponton dar costa 10 Euro/zi!!! Iar langa pontonul lor, adica fara paza, 1 Euro/zi.


Schulze Surfrider 15-115hp

bradutzu

pentru cine este interesat sa stiti ca am fost la Siret si dupa benzi este o marina cu vreo 30 barci cu pontoane pazite si cer 130 lei/luna ptr barca mea. Nu stiu pentru cei cu barci mai mari!
Sa auzim numai de bine!

Catalin


Catalin

LA Marina MONACO era 350, la Marina de langa bac era 250 dar nu stiu sigur daca e cu ori fara TVA deci daca e cu paza si au creearasul acolo unde trebuie..e o buna oferta. In cazul in care esti asigurat casco si ti se intampla ceva acolo...asiguratorul se indreapta catre firma respectiva unde parchezi. Mai ales daca ai si contract. Stiu asta ca tocmai am asigurat Galbioara.

Catalin


pelicanul

Citat din: Catalin din Iunie 19, 2013, 06:13:11 PM
.......  Stiu asta ca tocmai am asigurat Galbioara.

La ce firma ai asigurat -o si cam cit costa? Merci!

bradutzu

cat a costat asigurarea si pentru ce suma ti-a asigurat o?
de la real, treci pe sub podul de la siret, faci stanga pe drumul de piatra pe langa gardul din sarma, treci pe sub benzi si la 20 m este un gard inalt din tabla care are un banner"port pentru ambarcatiuni", intri in curte si ai sa vezipontoanele si barcile!
daca nu te descurci suna-ma cand ajungi sub podul de la siret si iti explic in timp ce conduci!
salutari!
Sa auzim numai de bine!