Croaziere pe Dunare : Viitura :)

Creat de Florio, Iunie 17, 2013, 05:32:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Pe tarm vad o cabinata grasuta, probabil in curs de reamenajare .

Florio

Iar calatoria continua, spre un alt loc de popas.... In imagini se observa alira de dinaintea traversului, urmata imediat de un vant de mare larg.
Imprevizibil, dar frumos.

Florio

Inca o insula ramane in urma, inca o barca de pescari .
Ne alegem loc de popas dupa capul urmatoarei insule, pe malul ei stang. Curentul e foarte puternic, aproape 4,5 nd ! Ancoram la o adancime relativ mica, tot undeva pe la 5m insa nu prea aproape de mal ca in cazul in care se roteste vantul sa nu ajungem sa atingem tarmul. E timpul pentru balaceala de dupa amiaza, lasam doua saule lungi la pupa (pentru cei ce nu pot inota cu peste 4,5 nd :) ) si intram in aceasta masina de spalat, facand tractiuni in brate, scufundari, improspatandu-ne in apa racoroasa. O placere !
Observ totusi cu coada ochiului ca reperul fixat de mine la tarm, se deplaseaza putin, din cand in cand . Sus, ca grapeaza ancora. Ea tinea saracuta, insa corpurile noastre tragand in curent, o faceau sa scape .
Ridicam ancora, mergem cativa metri in amonte si lasam ceva mai multa parama pentru a miscora unghiul acesteia cu fundul apei si a pastra lantul orizontal pe fund.
Dupa aceasta miscare, barca a ramas neclintita si ne-am putut bucura de o seara linistita la bord, un apus minunat si o cina in tihna .

felicimond

Foarte tare faza cu cambula prinsa la mana! Cu siguranta ca iti trebuie ceva maiestrie, dar esential este sa fii acolo. Pe mine unul m-ati virusat deja si ma tot gandesc cum ii fac cort Valk-ului peste ghionder si pick cand acestea sunt asezate pe protap. Problema mea este compatibilizarea cortului cu a sculelor de pescuit asezate in pozitie de atac. Pentru ca spre deosebire de tine, Florio, nu as putea rezista nici o zi tentatiei de a pescui.

Florio

Citat din: felicimond din Iunie 26, 2013, 09:33:14 AM
Foarte tare faza cu cambula prinsa la mana! Cu siguranta ca iti trebuie ceva maiestrie, dar esential este sa fii acolo. Pe mine unul m-ati virusat deja si ma tot gandesc cum ii fac cort Valk-ului peste ghionder si pick cand acestea sunt asezate pe protap. Problema mea este compatibilizarea cortului cu a sculelor de pescuit asezate in pozitie de atac. Pentru ca spre deosebire de tine, Florio, nu as putea rezista nici o zi tentatiei de a pescui.

partea frumoasa este ca poti accesa foarte usor cu barca ta, canalele principale care au si peste : Dunavat, Mustaca, Dranov, Perisor, etc... Nu ai probleme de pescaj cel putin pana vor scadea apele  dramatic.  Am vazut si pe Dunavat si pe Mustaca, pesti garla pe ecranul sonarului :) .  In special la confluenta acestora cu canale secundare sau ghioluri.
  Noi nu ne-am luat momeli, dar putem agata o mamaliga in ace. Zilele astea am sa incerc o lanseta, sa nu spun ca n-am pescuit.
Astazi insa am preferat sa folosesc vantul ridicat de dimineata, pentru a ma juca cu gennaker-ul sa ii vad performantele :)

Florio

Mi-a spus Dragos ca a avut senzatia din postarile mele, ca voiajul s-a terminat . Nu, nicidecum, in momentul asta suntem pe malul marii, departe de orasul fierbinte (ce usor uita omul si ce repede se adapteaza la natura :) ) . Mai greu va fi sa ne readaptam saptamana viitoare la viata urbana.
   
P.S.
    Decalajul intre postari si zilele de navigatie a fost dat doar de lipsa semnalului 3G, in unele zone  . Din fericire aici, in "Delta de sud" cum ii spune Pupezica, avem acoperire GSM intr-o mare proportie.

Florio

Ziua asta debuteaza cu o omleta specialitatea casei, am descoperit ca sunt un bucatar cu imaginatie si fler, in lipsa cunostintelor culinare. "Omleta Florio" cum i-a spus Lipan odata la o iesire in Snagov (eheei...amintiri de peste ani), si-a facut din nou aparitia, cu ingrediente de tot felul, mirodenii, cepe, usturoi si etc-uri. Important e sa va fie foame, ca devine cea mai buna mancare din emisfera nordica.  :)

Florio

Odata cu veleitatile mele de bucatar pe valurile Dunarii, cat timp a stat Cosmin la timona am pierdut succesiunea insulelor si a punctelor importante pe care mi le desenasem de dimineata pe caietul de bord ( nu conteaza ca suntem marinari de apa dulce si nu traversam mari, un "passage plan" e musai sa avem si il fac in fiecare zi, pe un caiet-agenda, pe care l-am avut si in Egee si in Marmara si in alte calatorii pe ape :) ) .
  Si dupa o volta care a acoperit in ultimul moment o eroare de traseu prin zona Gropeni, am ales loc de popas pe malul stang, unde Dunarea isi infratea apa cu pajistea, aproape la acelasi nivel. Locul era frumos foc, am ancorat chiar langa pajiste, malul fiind taiat vertical de apa. Barca s-a aliniat buzei de iarba iar noi am pasit direct de pe platforma pupa, pe verdele crud.
   A urmat o zbenguiala a echipajului cat timp am asigurat eu barca si imediat ne-au sosit vecini sforaitori, mari amatori de iarba proaspata, tragand doua atelaje prin liziera de plopi .
   Aici ne-am petrecut doua ore  din acea dimineata, mergand cu caruta, jucandu-ne cu manzul de 2 luni si facand echitatie la invitatia si din amabilitatea  sefilor de atelaj .
Nu v-am mai zis eu ce oameni sunt in tara asta ? Canta odata Valeriu Sterian o melodie cu un refren: "Hei, aici la noi, pe acest pamant/ Oameni buni au fost, oameni buni mai sunt... "

Valeriu Sterian-Cantec de oameni

Florio

Plecam cu greu de la distractia de pe malul verde-crud, cu un vant (culmea) de pupa ! Raritate pe Dunare, aici numai vant de bulina gasesti, o mare bucurie fiind vantul de travers.
  Repede scoatem  un spinnaker asimetric, punem velele in foarfeca si ne delectam cu navigatia plezirista,  barca nebandata, vantul abia simtit, viteza 7 nd :) .

Florio

Doborati de pranzul copios, decanul de varsta si 'al mai mic din echipaj, impart patul prova, tragand un pui de somn in clipocitul barcii taindu-si drum printre ape. Cred ca nu e somn mai odihnitor decat cel in plin mers cu vele.
Se aude susurul apei, barca se leagana usor, un curent mic de aer intra prin tambuchi, coborand temperatura in asa fel incat fara o paturica te ia frigul .
   De notat atmosfera de gradinita a patului prova (domeniul Mariei) si paturica de Tiriplici cu care ma inveleam eu, cand afara caldura era insuportabila :)  .

Florio

Cand am ajuns in apropierea Brailei, pustiul Dunarii in plina criza a inceput sa manifeste ceva trafic naval, asa ca m-am trezit din dulcele somn de dupa amiaza si am trecut la timona.  Am defilat prin fata Brailei, admirandu-i promenada si aspectul care mai pastreaza pe alocuri accente din fostul oras interbelic (din nefericire, estompate de interventii moderne inestetice sau culori stridente ) .
  Totusi Braila chiar are un chei cu o promenada .

Si fara nimic spectaculos, strabatem partea industriala de 17 km care desparte malul brailean de cel galatean .
Observam si activitate in industria asta. I-ar creste inima lu' nea ministrul industriei (care o mai fi ala) sa auda ca ii mentionez domeniul. 
   
   Surpriza, vad ca prietenul nostru Guzi, are dana lui proprie ! ;)

Florio

Am gasit-o si pe Jana care era croitoreasa si Jan frizerul o iubea .

Mihai Margineanu-Jana

Florio

#57
Si in sfarsit ajungem la Galati, unde ne asteptam sa intalnim vestita brigada de barcomani, barcagii si barcomaniaci . Deja am vorbit cu Vali, pilon de baza in comunitatea barcilor si ne asteptam ca pe seara sa inchegam o trupa vesela !
Acostam la pontoanele frumoase lovite de gheturi anii trecuti si fiindca e zi de lucru si inca devreme, plecam la o plimbare pe faleza. Plimbare fara inghetata nu exista, asa ca lovim aprig in prima toneta, unde se servesc niste cornete altoite, cat sfecla furajera :) .
  Undeva in spatele fetelor se intrezareste un Ford Mustang (pour les connaisseurs :) )

Florio

N-a durat mult pana au aparut Vali si Monica, avangarda vesela a brigazii de Galati, singurei si de capul lor (adica fara "cocuta" :) ) . Cu oamenii astia zboara timpul de zici ca nu-i ! Suntem nevorbiti demult si avem de recuperat.
      Sosesc pe rand si ceilalti prieteni injectati cu virusul apelor si se incinge un careu de discutii, se bea in draci maximali bere fara alcool (ce e dom'le cu noi, ne facem strabunii de ras ! :) ), se rontaie diverse,  juniorii isi gasesc de joaca orbitand  in jurul nostru .
      Daca ma considerati un reper de nebunie in ale barcilor ( cea cu vele si 3 caiace),  sunt micut copil. Andrei si-a cumparat un al doilea velier, unul cu chila oceanica, pe langa acea Bavaria 32 pe care o tine in Calabria ! Cred ca in tara asta ar trebui sa fie un oras in care sa ne mutam toti atinsii de dragostea barcilor. S-ar concentra aici magazine de specialitate cu materiale si accesorii, reprezentante, scoli de navigatie, cluburi si localuri pentru chefuri extinse.
     Una peste alta, multumita lui Vali care a dat vestea sosirii noastre, pana la caderea serii ne-am strans o brigada mare si galagioasa pe care a reusit sa o potoleasca numai ora foarte tarzie si planurile  matinale ale zilei de maine .

P.S.
     Atasez si poze facute in momentele de inceput ale intalnirii, fiindca mai tarziu eram prea inflacarati ca sa mai bage cineva in seama aparatul foto

Florio

#59
La Galati avem de cumparat cateva nimicuri esentiale ;) si legume/fructe pentru a umple aprozarul barcii. Desi planuiesc sa iau un taxi pentru acest tur de shopping, Vali se ofera ca intotdeauna sa ne fie aproape, desi e ocupat pana peste cap ! Ramane stabilit sa ne intalnim la 8, ma trezesc de la 6, aranjez una-alta, privesc afara,  Dunarea e superba in primele raze de dimineata . Ar fi pacat sa irosesc asemenea dimineti cu un somn prelungit.
Imi amintesc o maxima spusa in seara anterioara de Guzi, care suna cam asa :  "Intr-un univers intunecat este o crima sa irosesti orice rasarit de soare, dormind  " . Nu irosesc nimic, ci beau o cafea umplandu-mi retina de imaginea Danubiului curgand, in soarele matinal.
  Cand colo apare langa barca acelasi Guzi, la fel de matinal ca noi, ducand cu el intr-o sacosa, diverse de-ale gurii. Buna dimineata, oameni buni ! Buna sa-ti fie inima, urca la bord ! Ii fac o cafea lui Guzi, stam putin impreuna, insa nu apucam sa devoram micul dejun adus de el, ca apare sir Vali. Mi-ar fi placut sa ii iau la o tura cu vele prin fata Galatiului, insa acum dimineata avem alte treburi. Plecam degraba cu masina lui Vali in cautarea macar a unei sticle de alcool tehnic (ce se lasa greu gasit) si sfarsim in piata verificand fructele la taraba.
   Cu alcoolul tehnic ne ajuta Mihai, cu piata ne ajuta Vali, rezolvam repede si ne intoarcem la barca.
Multumesc mult Vali, Mihai, Guzi, multumim si celorlalti prieteni pentru ajutor si primirea frumoasa !
Incarcam totul si ridicam velele chiar din buza marinei, cu gandul sa devoram  micul dejun undeva dupa Cotul Pisicii .