Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Mersi Fritz ... vine si motorul in curand, cu siguranta bem sampania toamna aceasta!


byteworks

Sistemul de directie compus din timona traditionala (mahon + alama), caseta de directie T67, cablu M58 12 picioare.
Mocheta PVC 4 mm, albastru ultramarin (cred).












dany

Excelenta munca!!!Lemnu-i lemn!!!CE LUCIU!!!CE LUX!!!As indrazni sa fac un scenariu:O gasca de pescari bine dispusi,ploaie ,noroi la imbarcare ,sticle de bere, dar fara desfacator,juvelnice cu peste,au iesit ramele din galeata....M-AM TREZIT!!! Ma duc glont in garaj,aprind becul si o privesc cu dragoste si cu teama de ce i s-ar putea intampla.Pun mana pe telefon,nu mai conteaza ora:"vasile,cum e vremea maine, sigur nu ploua?''.....etc...Vorbind serios,mi-ar fi greu sa scot asemenea barca la pescuit,stiind ce o asteapta,cu toate masurile de precautie posibile si imposibile.La urma urmei,o sa se obisnuiasca si ea si tu.E FROMOASA DE PUS IN RAMA!!!FELICITARI!!!

byteworks

Pescuit? Pescari? Ce-s astea?  :o ;D

Malul e parte din balta, nu-i bai se spala!

Fritz

#79
Arara bine barca... Mi-ar trebui si si mie vreo 2 m de mocheta... arata bine ! iar cu vremea ...daca ai barca OK nu prea mai conteaza cum e vremea ... poti sa iesi ...cu tupeu...
http://vremeainpulamea.sirb.net/ 
mii de scuze  scuze pentru cei pudici.... aveti rabdare... ca site-ul e supra solicitat !!! ???dar nu va  pierdeti timpul !
   8) ma rog ... E bine sa ai o barca cu care sa poti iesi pe aproape orice vreme. Pestele mananca ...sau bea apa !!! ;D Dar barca ta trebuie sa fie sigura  !

Eu asta vad util la o barca ... Sa ajungi cu bine acasa !
Pestele cel mare numai la portofel se prinde !!! :o

...e o glumita /// :) :) :) :) :) :) :) :)
 

ionitzady

#80
super arata barca , timoneria ?????  un mare uauuuuuu , cat despre pesciut? .... eu nu vad asa , eu vad barca cu doua femele ...  supeeer vant in vele si in rest  :o :o :o :o :o :o :P :P :P :P :P :-* :-* :-* :-*

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

Fritz

#82
Iti mai trebuie  pentru cuplarea motorului un ,,steering arm" la 11" ( 280mm ) E o tija indoita din inox care face legatura intre capatul cablului si motor...si un adaptor filetat , un prelungitor care se infileteaza in capatul cablului ca sa iti imparta egal unghiul de rotatie al motorului.
Am pus eu o poza si un desen...dar nu mai stiu unde...
Am gasit o poza... Piesa de adaptare e la sageata rosie....iar ,,steering arm" e cu albastru.

byteworks

Despre adaptorul filetat habar n-am avut, la Lynx am pus piulita cablului direct la filetul menghinii motorului si mergea foarte bine.
Bratul vine cu tot cu motor, asa am vazut in descrierea pachetului pe site-uri de afara. Voi intreba oricum la livrare despre ambele chestiuni, si despre accesoriile de montare a cablului la mansa si motor.

Fritz

Vezi cand pui motorul . Trebuie sa se roteasca 40 grade stanga si 40 dreapta.  Daca o sa ai cursa inegala sa stii ca asa se rezolva.  Asta doar la motoarele mici.  Eu am pus si la Selva al meu, si la un Mercury de 25/ 2T ...si la Yamaha 30 /2t.   Am desen. Cred ca mai am si un adaptor...facut...

ionitzady

Fritz eu am un alt sistem care cred ca nu ofera cursa atat de mare ca la tine , intrebarea ar fi pot adapta acelasi cablu la sistemul meu?

Fritz

#86
Sunt 3 feluri de a cupla cablul la motor.  Sunt barci care nu au cuva din spate destul de lata ...si se foloseste sistemul pe care il ai tu. E foatre bun si are cursa la fel de mare...cam 230 mm lungime.
Cand bagi cablul in teava motorului va cursa maxima cand virezi dreapta capatul cablului iesind din teava motorului can 24 cm loveste in barca. Ar trebui sa ai latimea cuvei in spate ..24+28+24m= 76 cm...adica aproape 80 cm.  Las-o asa ca e bine.

Am tras doua poze ..stanga , dreapta maxim. Deci barca mea are 78 cm latime la cuva motorului...Mai raman vreo 2-3 cm ...sa nu poveasca in barca...

byteworks

Multumesc de informatii! Nici n-am facut cuva si compartimentul pupa, tocmai ca sa vad intai motorul pe pozitie si sa pot croi totul pe masura.

byteworks

Si pentru ca ne-am dotat si cu remorca Pop Industry, motor Suzuki 20 CP EFI cu comanda la distanta, si a aparut si soarele azi am fost la prima lansare.
Barca e foarte stabila dar si manevrabila, cu doua persoane la maxim (scurt caci motorul e inca in rodaj) face 36 km/h in ton cu cei 20 KT@20HP dati de proiectant, 23 km/h cu motorul la jumatate, 30 la trei sferturi; cu 4 persoane face 27 km/h, 23 km/ la trei sferturi - ma declar multumit!

Nea Dan la comanda, el e cel care m-a ajutat consistent la slefuit si rasinit.



















Observatorul aerian.












radasous

Citat din: byteworks din Octombrie 07, 2013, 10:00:24 PM
Si pentru ca ne-am dotat si cu remorca Pop Industry, motor Suzuki 20 CP EFI cu comanda la distanta, si a aparut si soarele azi am fost la prima lansare.
Barca e foarte stabila dar si manevrabila, cu doua persoane la maxim (scurt caci motorul e inca in rodaj) face 36 km/h in ton cu cei 20 KT@20HP dati de proiectant, 23 km/h cu motorul la jumatate, 30 la trei sferturi; cu 4 persoane face 27 km/h, 23 km/ la trei sferturi - ma declar multumit!

Nea Dan la comanda, el e cel care m-a ajutat consistent la slefuit si rasinit.

Felicitari, sa te poarte pe ape fara evenimente!
Off-topic: Cat a fost remorca de la popindustry si cum se comporta? Unul dintre patroni imi este prieten, am vizitat fabrica si mi-am facut la ei cateva elemente de reparatie pentru masina. Tot la ei o sa fac si eu peridocul.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer