barca noua 6m

Creat de carver, Septembrie 03, 2013, 07:13:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

Cea mai tare treaba mi se pare faptul ca ai gandit-o si ai realizat-o integral si pe cont propriu, fara sa copiezi alt model, cum fac altii. Va mai fi de treaba la partea de documentatie. Foarte important e daca barca are pana in 6 metri sau putin mai mult: limita de 6 metri lungime reprezinta trecerea la alt normativ, mai strict, privind conditiile de flotabilitate si stabilitate.

Un avantaj al barcii este V-ul fundului destul de obtuz, care cere un motor mai mic. Importanta insa in cazul asta este alunecarea laterala la giratia brusca: exista niste limite pentru aceasta alunecare, si daca sunt depasite, trebuie scazuta puterea motorului, deci implicit viteza.

Totusi, nu vreau sa fac vreun comentariu despre barca, fiindca senzatia subiectiva a fiecaruia e cea mai importanta. Daca tie si baietilor tai va place cum se misca, asta e cel mai important, si ramane in timp sa mai aduceti eventual mici imbunatatiri, daca e nevoie. Sper sa ne vedem pe apa cat de repede :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

fara suparare dar mi se pare cea mai urata cabina pe care am vazut-o vreodata! :-[
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

NU MA SUPAR
Nu am atasat pdf-ul pilothouse in idea ca ar fi the best  a fost un simplu gest pentru toata comunitatea de pe forum.
Sunt convins ca la cata imaginatie are colegul face cabina de ne da pe spate.
Nu e frumos ce e frumos e frumos ce ii place omului

bradutzu

fara discutie ca este o chestie de gusturi!
si eu imi doresc o semicabinata sa nu ma ploua dar om vedea ce fac iarna asta!
Sa auzim numai de bine!

Intersect

 Felicitari pentru barca,impresionant,nu stiu daca ai o experienta anrterioara privind constructia de ambarcatiuni asa ca o iau ca si un prim proiect,a iesit nemaipomenit.
Cum a spus si Vali trebuie sa ne vedem pe apa...
Citat din: bradutzu din Septembrie 03, 2013, 10:47:41 AM
fara suparare dar mi se pare cea mai urata cabina pe care am vazut-o vreodata! :-[

Mie imi place,mai ales cea montata pe BostonWhaler...
 
Born to fish,forced to work!!!

carver

Barca va fii de serie, deja am demarat  formalitatile, vor fi construite 3 tipuri de capac pe aceasta coca,si multumesc pt aprecieri