Zone navigare ambarcatiuni neinmatriculate

Creat de dactari, Septembrie 19, 2013, 06:02:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristizz

  Conform Ordinului nr. 610/2009 privind aprobarea tarifelor pentru lucrările şi serviciile prestate de către ARBDD la solicitarea persoanelor fizice şi juridice, permisul de acces în rezervaţie pentru turişti este de: 5 lei /persoană/zi; 15 lei/persoană/săptămână; 30 lei/persoană/an.
  Accesul cu nave şi ambarcaţiuni în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării  se face respectând ORDINUL 111/2007 Reguli privind accesul şi circulaţia pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul RBDD, emis de Ministerul Mediului şi Pădurilor, în baza permisului de acces pentru nave şi ambarcaţiuni.
  Obţinerea permisului este condiţionat de plata unui tarif: 100,00 lei/ambarcaţiune/an, respectiv 20,00 lei/ambarcaţiune/sejur.
  Încasarea tarifului pentru accesul cu nave şi ambarcaţiuni se face la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 - 14.00; Sâmbătă - Duminică: închis.
  Accesul cu autovehicule  în  Rezervaţia Biosferei Delta Dunării se face în baza unui permis de acces pentru autovehicule, ce este condiţionat de plata unui tarif în valoare de 100,00 lei/autovehicul/an, respectiv 10,00 lei/autovehicul/zi. Permisul se obţine de la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării,  de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 - 14.00; Sâmbătă - Duminică: închis.
  Contravaloarea permiselor: de intrare, de acces auto / naval mai poate fi achitată atât prin mandat poştal, cât şi prin  virament bancar, în contul instituţiei noastre nr. R056TREZ6415003xxx003884, deschis la Trezoreria Municipiului Tulcea, beneficiar: A.R.B.D.D. Tulcea, Cod fiscal: 3722040, specificând la explicaţii: Tarif acces pentru persoane, tarif acces auto /naval. Pe durata vizitei în perimetrul RBDD turistul trebuie să prezinte dovada plăţii către organele de control.

  Din cate vad Sontea nu este incadrat la exceptii, deci conform tarifelor de mai sus.

corsarul

Ok !... 
Deci pentru un sejur de o saptamana, tre' sa platesc pana intr-o suta de lei !...
Multumesc pentru raspuns !  ;)


Ciby

Citat din: corsarul din Aprilie 17, 2014, 05:59:55 PM
Ok !... 
Deci pentru un sejur de o saptamana, tre' sa platesc pana intr-o suta de lei !...
Multumesc pentru raspuns !  ;)

Cam asa ceva, un pic mai putin.
20 lei barca
30 lei permis pescuit ARBDD
parca 15 lei/sejur, sau 20, permis acces persoana
Total 65-70 lei

Eu am luat si permis de acces persoana cu toate ca (virgula) conducatorului ambarcatiunii nu-i trebuie. Dar stai pe mal la pescuit si te intreaba organu' de sanatate si nu stii ce garagauni are-n cap. Pentru 15 lei sa-mi strice ziua, sau concediul?

corsarul

Citat din: Ciby din Aprilie 17, 2014, 06:36:27 PM
....si nu stii ce garagauni are-n cap. Pentru 15 lei sa-mi strice ziua, sau concediul?

Aici, a-ti punctat bine!  ;)

byteworks

Taxe acces ambarcatiune + persoane la ARBDD Tulcea sau in cont trezorerie. Daca nu e in perioada de prohibitie permis de pescuit tot de acolo, daca e prohibitie nu trebuie  :o

Vali

Citat din: cristizz din Aprilie 17, 2014, 02:21:17 PM
(2) Fac exceptie de la prezentele reguli ambarcatiunile nemotorizate, propulsate cu rame sau vele.

Asta inseamna ca participantii la Raid care nu au motor pe barca n-au treaba cu taxa de acces ARBDD.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Citat din: corsarul din Aprilie 17, 2014, 06:49:39 PM
Citat din: Ciby din Aprilie 17, 2014, 06:36:27 PM
....si nu stii ce garagauni are-n cap. Pentru 15 lei sa-mi strice ziua, sau concediul?

Aici, a-ti punctat bine!  ;)
"Ai", Corsare, "ai", ca n-am personalitate dubla sa-mi spui "ati"! ;D