America : Exploatarea gazelor de sist

Creat de Florio, Octombrie 19, 2013, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 17 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Florin, daca mi-e permisa o gluma, din fericire nu avem prea multe orgolii in postari, dintr-un motiv simplu: nu e nimeni pe aici doctor in management :).

Si eu am simtit ca fierbe sangele in mine cand a 2-a zi dupa Ziua Nationala am vazut cum au fost maltratati localnicii din Vaslui. Am simtit ca solutia e doar lupta de gherila. A fost o senzatie aproape ca pe vremea Revolutiei, poate va aduceti aminte cu cata incrancenare ascultam pe blat la Vocea Americii ce se intampla la Timisoara.

In timpul asta, niste maimutoi de pe facebook, cu pretentii de "noi legionari", ma bombardau cu apeluri, cu pozele lor cu steaguri verzi si cu nationalismul lor anacronic la adresa ungurilor. Ii cunosc bine pe indivizi, niste lepre care si-au gasit in treaba asta cu legionarii identitatea mult dorita.

La fel, daca mergi oriunde, la carciuma, la scoala, la mall, la locul de munca, daca deschizi discutia despre ce s-a intamplat in Vaslui, esti cel putin privit ca un ciudat, daca nu chiar ti se spune in fata ca-ti lipseste o doaga.

Asta e natia, si pe asta se si bazeaza guvernantii. Cum spune si Cristy, nu te poti uni decat cand ti-a ajuns cutitul la os, cum a fost in '89. Din pacate, nu vad vreo rezolvare. Da, putem macar sa-i speriem cu proteste gigantice, cum au fost de-a lungul toamnei, in speranta ca vor avea efect.

Comparativ cu actualii politicieni, bunicuta Iliescu era un iluminat. La cat de lipsiti de scrupule sunt, singura solutie e eradicarea lor totala. Ceea ce nu se va intampla, fiindca fac parte din ecosistemul politic mondial.



"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Citat din: Captan din Decembrie 06, 2013, 08:01:29 PM
Imi cer scuze daca cineva sa simtit "atins". Nu asta a fost idea. Da,mai bine terminam ca nu-mi plac discutiile contradictorii fara o baza sigura. Nu ma consider mai inteligent decat altii dar nici altii mai inteligenti decat mine, eventual cu mai multa experienta intr-un domeniu necunoscut de mine.
@ioanitzady si @ mihai99 voua in special inca odata imi cer scuze. Pace?! Si Vali are dreptate, las-o draq de politica ca nu face bine la nimeni, hai inapoi la barcile noastre.

Eu nu m-am simtit "atins", pentru ca nu ma consider centrul universului. Remarca era oricum prea vaga. Dar m-a deranjat atitudinea, si aroganta. 
Daca nu vrei sa participi la aceasta discutie esti liber sa o faci.   Ma refer la asta: "las-o draq de politica ca nu face bine la nimeni, hai inapoi la barcile noastre."  Suntem maturi, responsabili pentru opiniile noastre, iar daca decidem sa continuam aceasta discutie civica este pentru ca credem ca este important.

Florio

#47
Toti strainii ne doresc binele. De aia se si implica serios in Romania.
De exemplu uitati una de pe France Presse:
Vestitul US ambassador to Romania Mark Gitenstein, ne spune ca la noi e cam mare coruptia in domeniul energetic. Si ca s-o stopam trebuie sa vindem tot ce mai detine statul roman.
Ii bini di tat.
E cumva off topic, dar e prea buna ca sa n-o pun. :)

In alta ordine de idei nu pot sa nu apreciez ceea ce e de apreciat. Mihai are opinii civice romanesti, ca un mare roman. Desi el traieste in Canada si ar putea gandi "nu ma intereseaza acest aspect, e al vostru, treaba voastra." Dincolo de asta el poate chiar beneficia de actiunea Chevron, fiindca firma canadiana varsa taxele profitului urias, in....Canada.
Chapeau, Mihai.

P. S.
Observand ca a devenit un topic sensibil, simt nevoia unei precizari.
Nu fac partizanate, va cunosc personal pe cei mai multi si va indragesc ca pe niste tovarasi de pasiuni. Precizarile mele se refera la idei si nu la oameni. Am buni prieteni de o viata, cu care discut contradictoriu pe cate o tema, dar suntem si ramanem prieteni :) .
In plus de asta am scris intr-o comunitate de impatimiti ai apelor fiindca stiu ca dintre toti, au cea mai vadita tendinta de libertate. Asta gustam din plin cand iesim pe apa, de asta iesim.
Ori fenomenul in discutie a ingenunchiat tocmai libertatile noastre de cetateni romani.

Captan

Domnule Mihaif99, nu am folosit o atitudine anume si nici arogant nu am fost,chiar daca vi sa parut Dvs asa, a fost o intrebare si/sau o parere.
Cu multa stima. Bogdan Popovici.


Nakasone

Total de acord cu  Florio "Nu orgoliile sunt in joc, ci integritatea noastra de cetateni ai acestei natii." +"Daca nu se primeste un raspuns viguros de la populatia civila, un raspuns care sa le zdruncine scaunele "atotputernicilor" din divanele tarii, atunci suntem condamnati total. "
Protestul este ,pana la urma,o forma de manifestare democratica  Ce ne impiedica sa protestam viguros ? Cred ca indiferenta , educatia ,poata ca si frica . Ce poate sa te impiedice sa mergi intr-o seara la Universitate sa zicem , sa protestezi pasnic,civilizat, sa demonstrezi acestor vremelnice autoritati ca esti solidar cu pozitia conationalilor tai din oarasul x sau Y ? Sa le arati ca "aia" nu sunt singuri si nestiuti in suferinta lor fara de margini.
Imi cer scuze ptr. interventie, dar de multi ani incoace,dupa '89 tot nu ma impac cu o vorba aparut p'atunci : in sfarsit a explodat mamaliga ! Asa  sa fim oare ? O natie de mamaligi ? Se pare ca...
carpe diem

Mihaif99

#50
Multumesc Florio pentru aprecierile calde. E mai mult o problema de constiinta. 

Pentru democratie trebuie sa muncesti, sa iei atitudine, fie ca ca tragi consilierul local la raspundere pentru ca strada ta e plina de gropi, sau ca demonstrezi pasnic atunci cand se fac abuzuri.
Oameni buni, pe vremea lui Ceausescu tocmai asta faceam, stateam in liniste cu botul pe labe. Am vrut democratie pentru ca nu am mai putut asa. Adevarul este ca dca nu iti faci auzita vocea vei fi calcat in picioare. Nici o schimbare nu se petrece atunci cand esti din mamaliga. Democratia e un exercitiu bazat pe dezbatere, nu pe tacere. Mai ales intr-un mediu corupt, ca cel din Romania.

Cat despre orgolii, nu am nimic de aparat, si nu pot purta pica nimanui, si din principiu respect orice interlocutor.
Intr-adevar ma fac vinovat de a actiona uneori lipsit de diplomatie atunci cand am simtit ca situatia o cere. Nu mi-a fost rusine sa recunosc ca am gresit atunci cand a fost cazul si am fost pripit.
De data aceasta nu l-am atacat pe Captan, ci am actionat impotriva a ceea ce a zis el in acele doua postari. La obiect. Care au fost de fapt intentiile, si cat ne simtim de atinsi.....   Imi pare rau de victimele colaterale :)  Daca s-ar putea as vrea sa imi exprim concis punctul de vedere, fara sa jignesc pe nimeni.

Cu stima Bogdan,
Mihail

Pupezica

Pentru "pasionatii" de gaze de sist, din Romania de aceasta data, iata un link interesant : http://nazone.ro/2013/11/noua-sonda-pentru-gaze-sau-petrol-de.html?m=1

In conditiile in care vreti sa vedeti cu ochii vostri cum arata o exploatare, recte o sonda pentru exploatarea gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice, avec pe oferta "una mica si draguta" mai langa Bucuresti, pe drumul spre Buzau ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

#52
In sfarsit, o masa mai mare de oameni a reactionat la ticalosiile cuplului Guvern+Chevron din ultimele saptamani.
S-au adunat se spune in reportaje circa 1000 de oameni, iar reactia lor i-a speriat pe mizerabili intr-atat incat au fugit ca sobolanii care-n cotro. S-au urcat in masini, si-au luat si utilajele si-au roit-o. Desigur, pentru moment, pentru ca vulturiii sunt atrasi iremediabil de mirosul de cadavru. Iar Romania miroase acum a moarte clinica.

Un reportaj RT preluat din Berlin : http://on.rt.com/43knh7

Ce usor s-au speriat acesti sobolani, de 1000 de oameni care n-au facut altceva decat sa darame un gard de plasa.
M-a bucurat mult reactia, nu ca mod de lucru, nu ca directie de actionare, ci pentru ca pur si simplu a existat o reactie.

Dar nu la Pungesti e papusarul acestui teatru grotesc, ci la Bucuresti.
Aici ar trebui sa ne adunam 10 000 , 100 000 de oameni . Doar sa ne adunam si sa le racnim la ferestrele limuzinelor, ca ne vrem pamantul curat, apele neotravite, resursele patriei fara contracte secretizate (ce-i aia domnule, bunul poporului roman, dat cu contract secretizat ?!? ) .
  E atat de simplu de adus ordinea in societatea asta, daca doar ne pasa putin. Ne adunam si le strigam pana le vibreaza geamurile, sa le clantaneasca dintii in gura ticalosilor distrugatori de neam, de spaima unei multimi reale !
   Cat suntem putini, platesc din banii nostri trupe care sa ne bata. OK, dar cum vin trupele impotriva a 100 000 de oameni ? Cate trupe pot astia scoate ? Cum mai bat jandarmii oameni cand multimea care freamata e de 100 de ori mai numeroasa ?

Am inteles ca acum se face o manifestatie in centru. Am 39 de grade si ochii rosii, dar ma duc. Poate s-o speria cineva de mine :) .

P.S.
  Aici am vazut fuga sanatoasa a celor de dupa garduri, cand multimea a reactionat : https://www.youtube.com/watch?v=jlv0IAtga_0#t=476

ionitzady


x_petrolist

#54
Florio, ce se intimpla in Romania este dezastruos. Ca inginer de petrol pot spune ca ceea ce-am citit si vazut despre fracturarea hidraulica nu ma convinge ca aceasta tehnologie noua si netestata in timp nu este maligna. Daca corporatiile au reusit in SUA unde proprietatea terenului include si zacamintele de sub el si unde oamenii au fost fortati sa semneze sau sa accepte invadarea proprietatii private (si vorbim de o "democratie" de peste 200 de ani), in Romania exista legislatie care sa-i forteze pe oameni sa-si puna la dispozitie terenurile pentru exploatarea resurselor in "interes national". Pe linga demonstratii exista si calea legala prin care cetatenii sa-si avertizeze guvernantii ca nu aproba deciziile lor. Un prim pas ar fi scrierea unei petitii catre guvern si semnarea acesteia de cit mai multi oameni. Eu sint gata sa semnez aceasta petitie neconditionat. Daca doresti, putem impreuna cu colegii de forum sa elaboram aceasta petitie. Atragerea in acest demers a cit mai multe persoane fizice, asociatii, ONG-uri, cei care doresc sa traiasca intr-un mediu nepoluat va crea inca o presiune a asupra factorilor cu putere de decizie.

byteworks

Uite o petitie!
Va rog semnati, nu e chiar pe fondul chestiunii totusi e foarte important, e inadmisibil ce se intampla acolo, eu ma mir foarte tare ca nu exista opozitii mai dure, se pare ca societatea civila e redusa la zero in ziua de azi = ca popor responsabil nu mai existam.

Mihaif99

#56
Citat din: x_petrolist din Decembrie 08, 2013, 07:26:14 PM
Florio, ce se intimpla in Romania este dezastruos. Ca inginer de petrol pot spune ca ceea ce-am citit si vazut despre fracturarea hidraulica nu ma convinge ca aceasta tehnologie noua si netestata in timp este maligna. Daca corporatiile au reusit in SUA unde proprietatea terenului include si zacamintele de sub el si unde oamenii au fost fortati sa semneze sau sa accepte invadarea proprietatii private (si vorbim de o "democratie" de peste 200 de ani), in Romania exista legislatie care sa-i forteze pe oameni sa-si puna la dispozitie terenurile pentru exploatarea resurselor in "interes national". Pe linga demonstratii exista si calea legala prin care cetatenii sa-si avertizeze guvernantii ca nu aproba deciziile lor. Un prim pas ar fi scrierea unei petitii catre guvern si semnarea acesteia de cit mai multi oameni. Eu sint gata sa semnez aceasta petitie neconditionat. Daca doresti, putem impreuna cu colegii de forum sa elaboram aceasta petitie. Atragerea in acest demers a cit mai multe persoane fizice, asociatii, ONG-uri, cei care doresc sa traiasca intr-un mediu nepoluat va crea inca o presiune a asupra factorilor cu putere de decizie.

De accord ....

O precizare. In SUA proprietatea asupre terenului nu implica drepturi asupra subsololui. Iti pot fora in curte cand vor ei, fara nici un fel de compensatii.
Au reusit in SUA sa exploateze unde au vrut, sa distruga pinza freatica, si sa otraveasca terenul, pentru ca intr-o situatie ca cea de mai sus americanii ar fi impuscat manifestantii.
In dictatura lor corporatista, asa numita caricatura de democratie, asasinatul si intimidarea merg mana in mana, atunci cand e sa apere interesele cui trebuie.

Cand calea legala nu mai functioneaza.  Deja operatiile au inceput desi populatia s-a opus dintotdeauna.  Singura cale ramine actiunea E o datorie civica a fiecaruia.  Bravo manifestantilor !! Toata admiratia!

Guvernantii siu ca pentru orice om iesit in strada la o manifestatie sunt 1000 care gandesc ca el.  Pentru orice semnatar de petitie la fel.

@Byteworks  mersi, semnat!

x_petrolist

Citat din: Mihaif99 din Decembrie 08, 2013, 09:33:28 PM

De accord ....

O precizare. In SUA proprietatea asupre terenului nu implica drepturi asupra subsololui. Iti pot fora in curte cand vor ei, fara nici un fel de compensatii.


O precizare. Stiu ca nu-ti plac America si Americanii dar cind declari ceva ar trebui sa te documentezi putin sau macar sa dai sursele de unde ai informatia. Ca sa-ti dovedesc contrariul afirmatiei tale te rog sa citesti articolele acestea:

http://www.ecol.ro/content/ultimul-bastion-al-proprietatii-private-asupra-subsolului-asediat

http://www.energyreport.ro/index.php/2013-stiri-pline-de-energie/2013-stirile-pline-de-energie/2013-batalia-pe-resurse/1075-traiasca-proprietatea-de-stat-asupra-resurselor-subsolului-traiasca-puterea-guvernului-de-a-expropria-discretionar-pe-oricine-in-numele-interesului-national

Mihaif99

Citat din: x_petrolist din Decembrie 08, 2013, 10:23:16 PM
Citat din: Mihaif99 din Decembrie 08, 2013, 09:33:28 PM

De accord ....

O precizare. In SUA proprietatea asupre terenului nu implica drepturi asupra subsololui. Iti pot fora in curte cand vor ei, fara nici un fel de compensatii.


O precizare. Stiu ca nu-ti plac America si Americanii dar cind declari ceva ar trebui sa te documentezi putin sau macar sa dai sursele de unde ai informatia. Ca sa-ti dovedesc contrariul afirmatiei tale te rog sa citesti articolele acestea:

http://www.ecol.ro/content/ultimul-bastion-al-proprietatii-private-asupra-subsolului-asediat

http://www.energyreport.ro/index.php/2013-stiri-pline-de-energie/2013-stirile-pline-de-energie/2013-batalia-pe-resurse/1075-traiasca-proprietatea-de-stat-asupra-resurselor-subsolului-traiasca-puterea-guvernului-de-a-expropria-discretionar-pe-oricine-in-numele-interesului-national

Ai dreptate, SUA este unicat in aceasta privinta. Am facut asumptia gresita ca este la fel ca in Canada. Nu am vrut sa induc in eroare.
In privinnta celeilalte afirmatii "Stiu ca nu-ti plac America si Americanii" te-as ruga sa reconsideri.  Nu rezulta una din alata. Imi plac la fel de mult ca oricare alt neam.

x_petrolist

Citat din: Mihaif99 din Decembrie 08, 2013, 11:51:13 PM
Citat din: x_petrolist din Decembrie 08, 2013, 10:23:16 PM
Citat din: Mihaif99 din Decembrie 08, 2013, 09:33:28 PM

De accord ....

O precizare. In SUA proprietatea asupre terenului nu implica drepturi asupra subsololui. Iti pot fora in curte cand vor ei, fara nici un fel de compensatii.


O precizare. Stiu ca nu-ti plac America si Americanii dar cind declari ceva ar trebui sa te documentezi putin sau macar sa dai sursele de unde ai informatia. Ca sa-ti dovedesc contrariul afirmatiei tale te rog sa citesti articolele acestea:

http://www.ecol.ro/content/ultimul-bastion-al-proprietatii-private-asupra-subsolului-asediat

http://www.energyreport.ro/index.php/2013-stiri-pline-de-energie/2013-stirile-pline-de-energie/2013-batalia-pe-resurse/1075-traiasca-proprietatea-de-stat-asupra-resurselor-subsolului-traiasca-puterea-guvernului-de-a-expropria-discretionar-pe-oricine-in-numele-interesului-national

Ai dreptate, SUA este unicat in aceasta privinta. Am facut asumptia gresita ca este la fel ca in Canada. Nu am vrut sa induc in eroare.
In privinnta celeilalte afirmatii "Stiu ca nu-ti plac America si Americanii" te-as ruga sa reconsideri.  Nu rezulta una din alata. Imi plac la fel de mult ca oricare alt neam.

"Au reusit in SUA sa exploateze unde au vrut, sa distruga pinza freatica, si sa otraveasca terenul, pentru ca intr-o situatie ca cea de mai sus americanii ar fi impuscat manifestantii.
In dictatura lor corporatista, asa numita caricatura de democratie, asasinatul si intimidarea merg mana in mana, atunci cand e sa apere interesele cui trebuie."

afirmatia am facut-o luind in cosideratie ce-ai scris mai sus dar si postari de-ale tale pe alte forumuri. pentru ca in ceea ce priveste topicul de fata sintem pe aceeasi pagina imi retrag afirmatia. ca si tine, stiu ca nu-i un sistem perfect dar totusi in Romania cei care combat exploatarea gazelor de sist se bazeaza in mare parte pe cercetari si investigatii facute de cetatenii Americani care, normal, incerca sa se apere de influenta corporatiilor, in cadru legal si fara sa-si piarda speranta. Teritorii enorme din parcurile nationale, in care Romania intra ca suprafata de multe ori au fost concesionate pentru exploatare pe ascuns.
Romanii ar ajunge departe daca ar avea capacitatea sa colaboreze si sa lucreze in grup indiferent de clasa sociala, opinii politice sau alte considerente de orice fel. 

am semnat petitiile online si le-am distribuit mai departe. sint totusi de parere ca guvernantii Romaniei se vor uita cu mult mai multa atentie la o petitie scrisa pe hirtie cu sute, mii sau sute de mii de semnaturi.