America : Exploatarea gazelor de sist

Creat de Florio, Octombrie 19, 2013, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

home made

baieti salutari!
binenteles ca am semnat petitia,numai ca astia,urmasii fanariotilor & co. sint sigur ca nu o sa tina cont de ea,niciodata n-au tinut cont de dorintele celor care i-a ales(i-a ales pe dracu',s-au ales),
solutia e simpla si veche:unirea face puterea,cu cit puterea e mai mare, cu atit mai usor poate darima cele mai puternice ziduri.
bafta!

ionpescarul

Meseria de politician e o chestie tare misto ,e o hotie poleita cu fraze frumoase ,gen democratie  si libertatea cuvantului, in realitate politicieni nu sunt decat niste hoti  care fura sub protectia legalitati .Toti sunt o mare gasca ,in realitate nu exista o opozitie reala , tot circul face parte din joc ,interesul jocului este ,abururea electoratului. Rezultatul jocului pentru ei ?
O viata fara griji ,super lux ,acces la tot ce vor , tot ce viseaza se indeplineste.
Ce trebuie sa faca pentru a avea toate aceste privilegi ?
Doar sa minta prostimea ,e greu ? o joaca.
Treaba merge bine ii ajuta si masmedia , sansa ca lucrurile sa se indrepte nu suntem noi ,noi am  vazut atat de multe ,incat am devenit prea pesimisti ,tineri ,ei sunt sansa ca lucrurile sa se mai indrepte ,au inocenta ,puritate ,nu au nimic de pierdut. Niciodata sa nu ii descurajam ei sunt sansa. Dar lucrurile nu se vor rezolva cu petiti si manifestati .Ce natie  nu are cojones , ramane sluga altor nati.
Irlanda cum sa impus ?  asta e solutia ,dar deocamdata e departe .

ionpescarul

#62
Citat din: ionpescarul din Decembrie 09, 2013, 11:56:02 AM
Meseria de politician e o chestie tare misto ,e o hotie poleita cu fraze frumoase ,gen democratie  si libertatea cuvantului, in realitate politicieni nu sunt decat niste hoti  care fura sub protectia legalitati .Toti sunt o mare gasca ,in realitate nu exista o opozitie reala , tot circul face parte din joc ,interesul jocului este ,abururea electoratului. Rezultatul jocului pentru ei ?
O viata fara griji ,super lux ,acces la tot ce vor , tot ce viseaza se indeplineste.
Ce trebuie sa faca pentru a avea toate aceste privilegi ?
Doar sa minta prostimea ,e greu ? o joaca.
Treaba merge bine ii ajuta si masmedia , sansa ca lucrurile sa se indrepte nu suntem noi ,noi am  vazut atat de multe ,incat am devenit prea pesimisti ,tineri ,ei sunt sansa ca lucrurile sa se mai indrepte ,au inocenta ,puritate ,nu au nimic de pierdut. Niciodata sa nu ii descurajam ei sunt sansa. Dar lucrurile nu se vor rezolva cu petiti si manifestati .Ce natie  nu are cojones , ramane sluga altor nati.
Irlanda cum sa impus ?  asta e solutia ,dar deocamdata e departe .


Vorbe adevarate
http://capitalismpepaine.ro/2013/12/11/parlamentul-a-votat-romani-deschideti-bucile/
Lumea la noi intra in politica si de foame ,nu doar din ambiti ,sau pentru a-si proteja afacerile.Oameni care au intrat in politica pentru a-si sustine electoratul (a se intelege nu sa le dai de pomana ,lasa-i sa prospere ,nu ii mai stoarce ca pe niste carpe de ultimul leut ? nu cred ca sunt in Romania 2%) Orice subiect discutat la colt de strada ,in masina sau pe forumuri ,sau oriunde ,concluzia aici duce  ,politicieni nostri sunt hoti calificati ,experti. Vali avea dreptate ,fara politica pe forum ,  nu stiu daca e in regula cand vezi cat dezastru e in jur , noi sa vorbim doar de fibra.Florio scuze ca am intrat pe topicul tau cu cizmele  ,am fost si eu la manifestatile din toamna asta ,nu zic ca nu e bine ,e foarte bine pentru noi ,asa vedem ca nu suntem morti 100% si incepem sa speram  ,dar totusi e putin ,politicieni sunt prea nesimtiti.

21 noiembrie 2013. Parlamentul European discuta cresterea taxelor in toata Uniunea Europeana si combaterea evaziunii fiscale

Les gens vont vous pendre et ils auront raison... (parlement européen, 21/11/2013)

Godfrey Bloom
Taxele sunt un sistem prin care politicienii si birocratii FURA bani de la cetateni, ca sa-i delapideze cu nerusinare. Acest loc nu face exceptie.

Ma intreb cum puteti ramane seriosi, atunci cand vorbiti de evaziunea fiscala, cand toata Comisia Europeana si angajatii ei, nu platesc taxe!

Voi nu platiti taxe, asa cum platesc cetatenii. Voi aveti tot soiul de privilegii: impozite preferentiale, impozite plafonate, pensii neimpozabile. Voi sunteti campionii evaziunii fiscale in Europa si totusi, aveti tupeul stati aici si sa dati lectii.

Dar oamenii din Uniunea Europeana au inteles mesajul. O sa vedeti ca euroscepticii vor fi tot mai numerosi.

Ba chiar mai rau: cand oamenii isi vor da seama cu adevarat ce faceti aici, nu va trece mult timp pana cand or sa dea navala in aceasta Camera si or sa va spanzure!

Si vor avea dreptate.


Godfrey Bloom

Florio

Citat din: ionpescarul din Decembrie 12, 2013, 11:10:43 AM
Florio scuze ca am intrat pe topicul tau cu cizmele  ,am fost si eu la manifestatile din toamna asta ,nu zic ca nu e bine ,e foarte bine pentru noi ,asa vedem ca nu suntem morti 100% si incepem sa speram  ,dar totusi e putin ,politicieni sunt prea nesimtiti.

Nea Ioane, viata noastra se deterioreaza vazand cu ochii si acum se mareste panta declinului vertiginos.
Poti intra si cu tancul in acest topic :) daca el e menit sa ne salveze mediul, apele, padurile, vietile .
Sunt atat de multe teme frumoase de discutie in domeniul forumului nostru....Singurul motiv pentru care am deschis discutia asta este ca tacerea imi pare un acord pe care il dau UDMR-istilor sa dezgoleasca muntii de paduri, Chevronilor sa ne polueze apele si mediul,  Golden-ilor sa ne fure aurul lasand lacuri de cianuri in loc. 
  Si totul are la baza flagelul politicului care asigura prin hienele sale, stoarcerea masei mari de oameni, suprimari de drepturi sub fatada fariseistica a vreunei legi "pentru mediu" ( a se vedea situatia cu taxele pentru masini ), saraciri si indatorari de populatii intregi , sclavagism modern.

Nu stiam de interventia aceasta a lui  Godfrey Bloom .
Sunt cuvinte greu de combatut.

Oamenii Comisiei Europene uita de ce s-a infiintat acest organism. Primul tel al UE a fost sa nu mai existe in acest loc inghesuit de popoare, istorii si tensiuni stravechi, razboaie devastatoare ca in trecut.  Sa nu mai existe un holocaust sau alte orori asemanatoare.
  Desigur, de la ideile bune s-au gasit politicieni care sa deturneze usor totul, catre ceea ce este astazi.
 

Ciby

Citat din: Florio din Decembrie 12, 2013, 01:44:19 PM
.....
Oamenii Comisiei Europene uita de ce s-a infiintat acest organism. Primul tel al UE a fost sa nu mai existe in acest loc inghesuit de popoare, istorii si tensiuni stravechi, razboaie devastatoare ca in trecut.  Sa nu mai existe un holocaust sau alte orori asemanatoare.
  Desigur, de la ideile bune s-au gasit politicieni care sa deturneze usor totul, catre ceea ce este astazi.

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic Florine! Dar:
Criteriile pe baza carora a luat fiinta Uniunea Europeana au fost de natura economica. In 1951, prin tratatul de la Paris se infiinta Comunitatea Europeană a Cărbunelui și Oțelului (CECO) intre Franta, Germania de vest, Italia si Benelux-ul si cum reiese din denumirea adoptata nu prea s-a avut in vedere idealurile prezentate de tine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Comunitatea_European%C4%83_a_C%C4%83rbunelui_%C8%99i_O%C8%9Belului
Apoi, prin tratatul de la Roma din 1957 era fondata Comunitatea Economică Europeană (EEC), avand ca parti semnatare aceleasi state. http://ro.wikipedia.org/wiki/Tratatul_de_la_Roma
Ulterior au mai aderat si alte state vesteuropene. Abia in 1992, prin tratatul de la Maastricht au fost puse bazele Uniunii Europene.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tratatul_de_la_Maastricht

Nu acelasi lucru se poate spune despre Tratatul de la Bretton Woods, Washington, USA, din 1944, prin care s-au infiintat Fondul Monetar International si Banca Internationala pentru Reconstructie si Dezvoltare (BIRD) ce avea ca scop principal "promovarea cooperării monetare internaționale, garantarea stabilității financiare, facilitarea comerțului internațional, contribuirea la un nivel înalt de ocupare a forței de muncă, la stabilitate economică și combaterea sărăciei". Parca este mai aproape de ceea ce ai enumerat tu mai sus.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fondul_Monetar_Interna%C8%9Bional
Ce a ajuns acest Fond Monetar International, nu cred ca trebuie sa mai expun aici!
Procedura este aceeasi peste tot. Se arunca acadeaua, fraierii o ling pana ajung la betisor si apoi se schimba regula: "A fost buna si gustoasa, da' nu mai avem acadele asa ca va veti multumi cu betisorul si veti contribui fiecare cu zahar, ca trebuie sa punem acadeaua la loc!"  >:(

Florio

#65
Ai dreptate Ciby, in nervul si graba momentului am facut o confuzie intre aderarea la UE si aderarea la NATO, amintindu-mi discursul extrem de lucid, calm si de o logica impecabila al lui Helmut Kohl, cand a fost intrebat ce castiga Romania din aderare .  Am admirat atunci stofa unui politician de scoala veche, si nu mi-a mai iesit din minte.
Insa ultima mea saptamana de lucru 20 de ore pe zi, mi-a mai bulucit si neuronii astia :) .

Ciby

Politicienii adevarati nu dau cu mucii in ciorba cum s-a vazut de multe ori in ultimii ani pe pasunea Mioritei. Stiu sa imbrace in cuvinte frumoase cele mai marsave idealuri si sa profite de naivitatea oamenilor de bine ce-si doresc o viata mai buna pentru ei si pentru copii lor. Chiar si neamtul, cu toate ca e neamt, nu poate spune adevarul crud in fata, iar cei care totusi o fac, sunt niste neadaptati la mediul in care traiesc!
Se spune ca politica este o arta si chiar asa si este, numai ca acum se incadreaza in aceeasi categorie cu arta sutilor de buzunare!
Si cu asta am terminat cu politica!

Florine, vezi ca pentru neuronii buluciti exista un vin rosu si o nevasta iubareata!  ;)

Pupezica

Putin "deviat" de la subiectul ultimelor discutii dar de maxima actualitate, va invit sa cititi un mini-post pe Forum GDD : Explorare / exploatare a gazelor de sist sub ochii nostri http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983&vasthtmlaction=viewtopic&t=35.0
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

#68
Ma scuzati, va mai necajesc putin cu tema asta :) .
Ultima saptamana a abundat in abuzuri de toate felurile din partea organismelor statului impotriva populatiei.
Organisme ale statului care bat oameni, sechestreaza, amendeaza fara temei legal, totul numai sa favorizeze o companie straina  in a castiga bani distrugand din Romania.
  N-am mai postat filmari cu oameni batuti si cu alte abuzuri fizice, fiindca mi-au produs mie un rau visceral si n-am vrut sa vi-l pasez si voua.

Dar asta e vizibil o ticalosie ce nu poate exista in anul 2013. Ma simt intr-un stat politienesc in care voi fi strivit la orice tentativa de a avea o opinie.

Va arat un film mai "soft" in care nu apare sange, nu apar oameni lesinati de la pumnii jandarmilor, ci doar domneste o tensiune, o amenintare aproape palpabila, din partea trupelor de mercenari platiti de stat sa asupreasca niste oameni ce isi vor doar pamantul si apele, asa cum exista ele sub soare . 

Ca sa ocroteasca Chevron-ul, au instituit "zona de protectie" in acel areal.
Si nu dau voie oamenilor nici pe proprietatile lor private.
Inchid drumul si fac sicane inexplicabile legal, ii retin pe oameni sub orice pretext, le distrug orice forma de opinie sau rezistenta. 
Au militarizat un sat amarat, desfasoara forte impresionante, cheltuiesc sume mari de bani cu asta. Nu e cazul ca acesti bani sa foloseasca la sanatate, la niste pensii, la niste scoli, la ceva util.
  Trebuiesc platiti mercenari sa asupreasca babele si sa ocroteasca companii private straine.
Urmariti putin acest asediu al localitatii si ganditi-va cum ar fi asta pe strada voastra, in localitatea voastra.
Eu ma gandesc foarte realist la asta, pentru ca faptele imi arata ca ASTA ESTE. Si  asta urmeaza.

https://www.youtube.com/watch?v=KoKMx6sUNw8#t=542

Florio

#69
Sunt oameni simpli protestatarii de la fata locului. Fac greseli.
O domnisoara refuza sa se legitimeze. Nu trebuie asta. Risca o amenda sau chiar retinerea.
Eu am fost in situatii de genul acesta in care au aparut politia comunitara, jandarmii si politia de sector, toti interzicandu-ne cu desavarsire cate ceva. Nu conteaza ce.
  Dar m-am legitimat fara probleme, uitati, asta sunt, aici ma termin. Si am avut cerinta legala dealtfel, sa se prezinte agentul respectiv aratandu-mi un act care ii atesta calitatea. Si am notat numele lui.
  -De ce ? s-a holbat incoruptibilul organ al legii .
-Pentru ca trebuie sa stiu cu cine am avut placerea sa discut :) . Calitatea dumneavoastra este una oficiala iar eu vreau sa va acord respectul cuvenit.

Miscarea la care fac referire devenise din nimic, una foarte ampla. Si fiindca eu eram cu buletinul in mana vorbind cu toti agentii, m-au luat drept lider de manifestatie. Desi nu manifesta nimeni pentru nimic, ci doar ne exercitam un drept.
Dar pana si acei agenti care habar n-aveau de legislatie in afara a doua articole cu legea 61, au inceput sa ma respecte, si stiti ca nici un politist nu te respecta decat daca incepe sa se teama putin de tine :) . Incepe sa se simta nesigur pe el, pe ceea ce i-au ordonat superiorii.
"-Daca barbutza asta care se legitimeaza politicos are dreptate, ca prea le zice sigur pe el ? Pai si imi stie numele acum. Daca sefii mi-au dat un ordin tampit si nelegal, maine or sa spuna ca n-au zis ei... si ce ma fac? Pica magareata pe mine. "
  Pai... cam asa...

Ciby

Te referi la faza cu caiacele in parcul IOR? Parca acolo a fost aventura, nu?

Florio

Citat din: Ciby din Decembrie 18, 2013, 09:11:24 AM
Te referi la faza cu caiacele in parcul IOR? Parca acolo a fost aventura, nu?

Da :) . Nu iti poti inchipui cate forte de ordine a mobilizat municipalitatea ca sa nu isi puna fetele alea caiacele pe lacul public. Acolo era furia legitimarilor, de care lumea in general se teme asa, din start. Dar daca asa o cere legislatia, refuzul omului de a se legitima devine contraventie.
Te legitimezi, ca n-ai nimic de ascuns, numai ca legitimarea e reciproca. Trebuie sa stii si tu cu cine stai de vorba.
Finalul a fost ca in loc de cele doua fete pe lac, cu toate fortele lor de oprimare, au avut aia in acea duminica un popor intreg cu caiacele .

Ciby

Am citit la vremea respectiva posturile referitoare la asta.
Foarte bine ca ati avut puterea de a birui "răul public"!

Florio

Citat din: Ciby din Decembrie 18, 2013, 11:58:11 AM
Am citit la vremea respectiva posturile referitoare la asta.
Foarte bine ca ati avut puterea de a birui "răul public"!

Iti dai seama, aia a fost o glumita fata de ce se intampla acum.
Si cu toate astea se stransese un roi de agenti sa ne spuna s-o taiem de acolo. Ca asa le-a zis seful, ca n-avem voie.

Acum sunt lucruri cu adevarat serioase, dar dupa acelasi tipic. Le zice un sef sa-i toace pe sateni si sa asedieze zona, sa nu treaca masini, sa nu aiba voie nimeni sa ajunga acolo.... atunci agentii asta fac !  Nu conteaza legile, nu conteaza libertatile, drepturile cetatenesti, nu conteaza nimic.
Taticu' , va rup ! De ce ? Fiindca pot ! Hai, ciocu' mic si joc de glezne.
Ce daca e pericol sa va otraveasca astia apele? Nu-i apa mea. Eu castig un ban ca sa va dau la cap.

Acum, ma intreb eu destul de serios. Daca fiecare sef al unei institutii face asa cum ii dicteaza culoarea lui politica, putem asista la orice, nu ?  Seful jandarmeriei e sa zicem PDL-ist si da ordin sa stea mercenarii lui pe obiectiv.
Seful armatei e sa zicem UDMR-ist si declara stare de necesitate in zona, vine cu taburile si trupe.
Ce se intampla, se incaiera jandarmii cu armata ?

Stiu, aici nu e cazul fiindca toate partidele politice si-au luat mita de la Chevron si merg in aceeasi directie.
O sa ma intrebe vreun sceptic " ai dovezi? "
Da, dovada e vizibila. Impotriva interesului romanesc, e sustinuta ilegal o companie straina. Ce motiv poate exista ?

Florio

http://inforor.com/romania-e-cucerita-pe-5-dec-2013-ii-demolam/

Un citat:

"" Unii spun că suntem o țară de hoți dar e fals! Adevărul e că suntem o țară de lași că ne lăsăm conduși de hoți.

Licența de emisie a televiziunii naționale TVR 1 va fi cedată gratuit către  Budapest TV, litoralul Mării Negre va fi concesionat către o firmă din Bulgaria tot cu titlu gratuit. Pare o glumă,  așa-i? Păi la Roșia Montană ce-i, tot o glumă? E mai grav că rămânem fără litoral sau că rămânem fără aur? E mai grav că renunțăm la televizinea națională sau că renunțăm la cea mai veche localitate atestată , lasând să ne transforme piciorul de plai și  gura de rai în poartă  spre iad?  Concesionarea exploatării  petrolului Românesc expiră la finele acestui an și austriecii alături de rusnaci vor vrea și ei gratuitate că la o adică au și dreptate, cum la canadieni le dăm gratis  aur și pe ei îi înșelăm... mai bine zis i-am înșelat atât amar de ani cerând-le 6 bani pe litru de petrol extras! Am scris corect, 6 bani/l de petrol. Gazele naturale trebuiesc și ele reglate la redevența că ne supărăm dacă nu investitorul strategic. Nu ne vindem țara, așa a promis și Iliescu, și Constantinescu și Băsescu alături de ceilalți trădători o dăm pe gratis, că ne e frică să le dăm   un  șut  în spate, că de...  ei sunt mulți și puternici și noi puțini și proști, sau de ce? După ce vor lua tot pe nimic, și asta se rezolvă în 3-4 luni ne vor întreba ce căutăm aici și ne vor vinde și pe noi, credeți că-i o glumă? Păi chiar nu e! Vânzarea e pregatită deja, noul card electronic presupune acceptul fiecărui posesor de card, de a fi donator gratuit de organe în caz de deces. Nu vrei card, ok, platești la fel CAS, dar nu ai acces la serviciile medicale si nici în farmacii. Rând pe rând ne vom vedea copiii și părinții dezmembrați și vânduți ca piese de schimb, aici nu mă refer la 1-2 ani ci la 30-50, ca ce chestie și la a cui recomandare devenim donatori de organe vrem sau nu în caz de deces?  .  Și organele noastre interne le vor? Vor aurul, vor petrolul, vor cărbunii, electricitatea, tot vor... și acum vor și  elementele noastre organice?...căci pe cele vitale social precum, salarii decente, cultura și educația, sportul sau istoria le-au   mutilat deja. ""