barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bica77

Citat din: Vali din Decembrie 18, 2013, 12:23:13 PM
@bica77: cand povesteam pe celalalt forum, colegul gabo (gabos pe forumul de fata) m-a invitat sa ne dam impreuna cu barca lui, la Tulcea. Ma gandeam daca ar fi o idee sa luati legatura, si eventual sa va dati impreuna cu SL 410-ul lui, ca sa "faci cunostinta" cu barca. Asta in cazul ca nu gasesti la dl. Romulus o barca similara pentru probe.

Bineinteles ca nu-mi permit sa vorbesc in numele lui gabos, el fiind singurul in masura sa lanseze invitatia. Sper insa sa se concretizeze ceva, fiindca asta e rolul unui forum, anume sprijinul reciproc. Si pe mine m-au ajutat multi baieti, si eu am ajutat cat am putut la randul meu.
nu-i o idee rea, numai ca trebuie sa asteptam primavara, eu oricum trebuie sa ajung pe la tulcea sa ma intalnesc cu romica ,poate ne intalnim atunci, mai tinem legatura, in orice caz; datorita voua sau tie m-am hotarat sa -mi cumpar aceasta barca si pentru asta va multumesc si va urez sarbatori fericite;am mai vorbit cu cineva care a avut aceasta barca si mi-a zis ca e musai sa-i pui gratare pe podea pentru a deveni mai stabila ,eu oricum imi puneam podina din asta asa ca am toata speranta ca va fi ceea ce-mi doresc de la barca asta, numai bine si mai astept pareri

Mihaif99

Sunt curios cat costa Motorcraft SL410. As vrea sa inteleg daca pretul este fara (sau cu) TVA.

   

Thor


bica77

Citat din: Mihaif99 din Decembrie 18, 2013, 06:05:47 PM
Sunt curios cat costa Motorcraft SL410. As vrea sa inteleg daca pretul este fara (sau cu) TVA.


a fost 1599 eur cu tva,din cate am inteles de la romica la anul va fi mai scumpa cu 7% deci cam 100 eur,pret final 2014 aproape 1700 eur  , in cativa anisori, oricum nu multi, va ajunge ca in germania 1900-2000 eur ca de ,suntem in uniune, dar doar cu numele nu si cu cu salariile ;asa ca trebuie  sa ne grabim sa cumparam sl-uri ca se scumpesc fratilor

bica77

Citat din: Thor din Decembrie 18, 2013, 06:32:39 PM
@Mihai99 - Preţ (cu TVA): 1599 €
la multi ani tuturor ,revin cu informatiile despre barca de aluminiu ,am mai gasit prin cautarile mele pe net,un alt gen de barca linder 410si 440 si ele dragute mai inalte la bord din ce-am vazut pe sit dar si mai scumpe ,ce parere aveti in comparatie cu motocraft-ul sl 410? poate e cineva care are ceva pareri, m-ar ajuta mai ales ca am gasit un linder 440 sh la 1600 eur din 2006 si stau in cumpana ,nu stiu ce sa fac s-o iau sau sa astept una noua motocraft sl 410 cu garantie si la aceeiasi bani,  merci

Mihaif99

#20
Sper ca la Linderul sport 445 te referi, nu la modelul 440 fishing, care accepta maximum 6 CP

Ia Linder-ul 440 daca arata bine: nu are indoituri, etc etc.

E mai miso mai mare, iar bordul acela inalt face diferenta pe valuri, cand treci prin siajele altor ambarcatiuni samd.  Pui 20 CP pe ea si ai o barca superba, nici prea mare nici prea mica, si destul de seaworthy.



Imi faci cinste mai incolo, cand trec prin tara :)

gabos

#21
Salutare dragi barcagii. Am vazut aceasta discutie acum si am sa incerc sa va lamuresc cu ce pot despre motocraft sl410, fiind proprietar al ecestei barci.
Nu sunt foarte expert in domeniu dar m-am dat cu o laguna minor 410 si pot spune ca sl410 este net superioara din toate punctele de vedere.(in primul rand are latime maxima de 1,47 metri iar laguna minor cred ca are 1,25)
Stabilitate foarte mare atat in stationare la ancora cat si in mers. Eu merg mult la rapitor unde stau in picioare pentru a lansa si recupera lanseta si chiar si atunci cand stau cu picioarele lipit de unul dintre borduri barca nu se inclina aproape deloc, nu este nevoie sa fiu atent la echilibru.
Acest model este defap acelasi cu starcraft sl410 facut in America, defapt este aceiasi barca, tabla de aluminiu find importata din America gata indoita dupa formele barcii iar la Tulcea este doar asamblata.
Americani numesc acest stil de barca "bass boat" si este folosita la pescuit de rapitori unde stabilitatea in stationare este cea mai importanta.
Despre viteza pot spune ca are un randament foarte bun, defapt nu stiu daca sunt alte modele de barci rigide care sa ofere o viteza mai mare cu o motorizare atat de mica.
Desi mai multi barcagii au prezentat diferite calcule  spunand ca nu este posibil sa obtin o viteza mai mare de 36 Km/ora, Gps mia aratat si 41 km/ora in aval si 37 -38 km/ora pe Dunare in amonte cu un consum aproximativ de 3 l la ora mercuri 15 hp in 4 timpi. Pot spune ca am depasit cu usurinta o laguna 480 care avea 15 cp cu 2 in barca si un lotus echipat cu 20 cp.
Eu l-am invitat pe Vali la tulcea sa ne dam impreuna cu barca deoarece el este mult mai expert decat mine in domeniu, deci el isi poate forma o parere mult mai profesionala despre barca decat mine, dupa care poate imparti cu restul lumi informatiile dobandite. Si daca esti interesat, putem sa ne dam cu barca si noi doi intr-o zi daca esti din Tulcea sau ai drum.
Despre material...parerile sunt impartite, eu personal consider aluminiul superior fibrei...am vazut filmulete pe youtube cu starcraft din ani 60 fara pic de rugina.
Daca folosesti asa mult barca si nu te pricepi la reparatii cu fibra precum valii, cam ai probleme cu barcile din fibra.
Singurul dezavantaj pe care il vad la aceasta barca este pretul dar totusi consider ca il merita.
Va las si un filmulet facut decurand pe canalul sontea (delta) eu fratimiu barca motorul si ceva bagaje
Motocraft Mercury 15 hp 4stroke

Mihaif99

@Gabos 
Barca aceea s-a produs sub multe nume, modelul are 40 de ani. Aici in Canada se numea Springbock, si m-a impresionat inca de acum 15 ani cand am vazut una incarcata cu doi adulti si un copil mergand in planaj frumos cu 10 CP !!

Nu e bass boat Este o barca de pescuit minimalista (work boat) fara podea, avantajul principal fiind ca e usoara fi fara pretentii.  Generatii intregi au strabatut apele in acest tip de barca.

Problema este, ca e o barca cu bordul liber cam jos. Nu e o barca fluviala, sau pentru ape mari, dar pe vreme buna iti faci treaba cu ea onorabil.

Pe apa, un Linder sport 445 e o barca mult superioara. Smokercraftul meu Alaskan e o baca superioara, chiar in versiunea de 12 picioare.

Ceea ce are insa motorcraftul SL410 si nu au aceste barci enumerate de mine, este car toppable. 

Cat cantareste?  70kg?

Si cred ca in materie de car toppable bate orice alta barca.


byteworks


bica77

#24
Citat din: gabos din Ianuarie 10, 2014, 10:46:48 PM
Salutare dragi barcagii. Am vazut aceasta discutie acum si am sa incerc sa va lamuresc cu ce pot despre motocraft sl410, fiind proprietar al ecestei barci.'
 
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 10, 2014, 11:31:20 PM
@Gabos 
Barca aceea s-a produs sub multe nume, modelul are 40 de ani. Aici in Canada se numea Springbock, si m-a impresionat inca de acum 15 ani cand am vazut una incarcata cu doi adulti si un copil mergand in planaj frumos cu 10 CP !!

Nu e bass boat Este o barca de pescuit minimalista (work boat) fara podea, avantajul principal fiind ca e usoara fi fara pretentii.  Generatii intregi au strabatut apele in acest tip de barca.

Problema este, ca e o barca cu bordul liber cam jos. Nu e o barca fluviala, sau pentru ape mari, dar pe vreme buna iti faci treaba cu ea onorabil.

Pe apa, un Linder sport 445 e o barca mult superioara. Smokercraftul meu Alaskan e o baca superioara, chiar in versiunea de 12 picioare.

Ceea ce are insa motorcraftul SL410 si nu au aceste barci enumerate de mine, este car toppable. 

Cat cantareste?  70kg?

Si cred ca in materie de car toppable bate orice alta barca.


salut gabos, poti sa-mi dai un nr de tel sa discutam poate trag o fuga si pe la tulcea daca vrei bineinteles merci

gabos

#25
@mihai99

sunt perfect deacord cu tine ca Linder sport445 este o barca superioara, nu este nevoie sa te pricepi mult la barci pentru a vedea asta. Acum depinde fiecare ce isi doreste de la barca sa si care este bugetul sau de achizitie.
Linder sport 445 catch sau max (variantele cu guvernare la distanta) cantaresc 230 Kg si necesita un motor de 30 cp pe cand varianta basic cantareste 178 Kgsi necesita o motorizare de 20 cp. Motocraft sl410 cantareste 64 kg si necesita un motor de maxim 15 cp dar merge foarte bine cu 10 (ovidiu va poate spune)
credeti ca una dintre aceste variante vor atinge o viteza mai mare de 40 km/ora cu doi adulti bine crescuti la bord(100 Kg + 80 Kg) plus bagaje? sau ca ar fi mai economice la combustibil?
Binenteles ca sunt mai confortabilemai inalte mai frumoase, etc. ,,,,dar sunt mult mai scumpe motor mai mare performanta???(necesita dublu de cp pentru a atinge performanta motocraftului)
Depinde de nevoile omului. Eu unu am vrut o barca care sa ma duca cat mai repede posibil la locul de pescuit cu un consum cat mai mic de benzina, sa foloseasca un motor cat mai mic (adica mai ieftin) si sa imi ofere un minim de confort si siguranta. Parerea mea este ca motocraftul a indeplinit toate aceste conditii si deacea eu personal sunt foarte multumit de alegerea mea.

Spinoza

Stimate domn, indraznesc cu doua intrebari:
1 - O duci pe masina sau peridoc? In cazul in care e valabila prima optiune, cat de departe ai mers cu ea si la ce viteza?
2 - Crezi ca m-as putea descurca cu doar 5cp pe o barca identica?
Multumesc!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

gabos

#27
bica, ti-am trimis un mesaj privat cu numarul meu de telefon.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, sau ca am intetii de a face reclama acestui tip de barca.
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 10, 2014, 10:06:19 PM
E mai miso mai mare, iar bordul acela inalt face diferenta pe valuri, cand treci prin siajele altor ambarcatiuni samd.  Pui 20 CP pe ea si ai o barca superba, nici prea mare nici prea mica, si destul de seaworthy.

Pot spune ca am trecut pe canale de 15-20 m latime unde m-am intalnit din fata cu salupe cu motoare mari de 150 sau 200 cp si am trecut prin siajul lor fara sa ies din glisare cu viteza de 25-30 Km/ora fara sa am absolut nici o problema...barca a sarit peste valuri fara sa se desechilibreze si fara sa pierd controlul asupra directiei. Binenteles daca vorbim de valurile costiere de pe mare sau furtuni puternice pe razim atunci aceasta barca nu mai este potrivita, asa cum nu sunt potrivite nici multe alte barci de pescari de pe dunare si delta.

bica77

ideea este ca eu pana in primavara, cand romica va aduce barcile din sua , am  optiunea de a-mi gasi una sh dar care sa nu depaseasca pretul celei noi, una la mana, sau chiar sa fie ceva mai jos, deocamdata ce exista pe sit-urile de vanzare barci sunt trei bucati aluminiu ,una ,sl 410, care se vinde cu tot cu motor si peridoc arata bine barca si motorul mercury de 15 si peridocul aproape nou dar cere pe toate 4000 eur ori pe mine ma intereseaza doar barca, am vrut sa le iau la pachet dar am facut o socoteala sa vand motorul si peridocul dar raman cu barca la aproape 2000 eur ce-i drept barca mai are un sonar dar pot face abstractie de el ,deci mult peste pretul uneia noi ,apoi mai este una tot de aluminiu in genul motocraft si cere 1400 eur e din 2009 si tipul pare ciudat mi-a zis ca e a lui, apoi ca e adusa, vrajeli de bucurestean, sper sa nu supar pe nimeni, pai mai bine mai pun 150 eur si-mi iau una noua cu garantie si acte in regula ,si ultima linder-ul 440 din 2006 1550 sau  1600eur si tipul e tocmai la arad si sa ma duc pana la arad din constanta cred ca e prea mult ptr mine, s-ar merita sa ma duc la arad dar la un pret mai mititel sa stiu si eu ceva nu? cam astea sunt optiunile ptr barcile de aluminiu, acum nu stiu de ce oferta este asa restransa fie sunt prea bune si omul nu le vinde decat atunci cand s-a saturat de ea sau sunt prea putine  in ograda pescarului

gabos

Citat din: Spinoza din Ianuarie 11, 2014, 03:56:04 PM
Stimate domn, indraznesc cu doua intrebari:
1 - O duci pe masina sau peridoc? In cazul in care e valabila prima optiune, cat de departe ai mers cu ea si la ce viteza?
2 - Crezi ca m-as putea descurca cu doar 5cp pe o barca identica?
Multumesc!

1- personal nu am dus barca pe masina (o am parcata intr-o parcare de ambarcatiuni chiar langa dunare si o dau la apa cu mana cu tot cu motor pe ea), dar poate fi transportata pe masin cum se vede in poza de mai sus cu loganul.
2- nu cred ca este potrivit un motor de 5 cp pentru ca ai merge cu el in regim de deplasament si nu este economic pentru aceasta barca. minim 10 cp pentru 2 persoane si 15 pentru 3