barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabos

Citat din: bica77 din Ianuarie 11, 2014, 04:03:35 PM
ideea este ca eu pana in primavara, cand romica va aduce barcile din sua , am  optiunea de a-mi gasi una sh dar care sa nu depaseasca pretul celei noi, una la mana, sau chiar sa fie ceva mai jos, deocamdata ce exista pe sit-urile de vanzare barci sunt trei bucati aluminiu ,una ,sl 410, care se vinde cu tot cu motor si peridoc arata bine barca si motorul mercury de 15 si peridocul aproape nou dar cere pe toate 4000 eur ori pe mine ma intereseaza doar barca, am vrut sa le iau la pachet dar am facut o socoteala sa vand motorul si peridocul dar raman cu barca la aproape 2000 eur ce-i drept barca mai are un sonar dar pot face abstractie de el ,deci mult peste pretul uneia noi ,apoi mai este una tot de aluminiu in genul motocraft si cere 1400 eur e din 2009 si tipul pare ciudat mi-a zis ca e a lui, apoi ca e adusa, vrajeli de bucurestean, sper sa nu supar pe nimeni, pai mai bine mai pun 150 eur si-mi iau una noua cu garantie si acte in regula ,si ultima linder-ul 440 din 2006 1550 sau  1600eur si tipul e tocmai la arad si sa ma duc pana la arad din constanta cred ca e prea mult ptr mine, s-ar merita sa ma duc la arad dar la un pret mai mititel sa stiu si eu ceva nu? cam astea sunt optiunile ptr barcile de aluminiu, acum nu stiu de ce oferta este asa restransa fie sunt prea bune si omul nu le vinde decat atunci cand s-a saturat de ea sau sunt prea putine  in ograda pescarului

nu fa confunda linder sport 445 cu linder 440 pe care ai vazuto tu...cea din urma suporta o motorizae de 6 cp si nu este o barca de viteza.
Dar ce romica nu mai are barci facute  pana in primavara?

Ps: ai vazut mesajul privat? am trimis numarul de telefon

bica77

da am luat legatura cu romica si pana in primavara nu are pe stoc barca sl 410,am primit pm vorbim ,ti-am trimis si eu

Mihaif99

Citat din: Spinoza din Ianuarie 11, 2014, 03:56:04 PM
Stimate domn, indraznesc cu doua intrebari:
1 - O duci pe masina sau peridoc? In cazul in care e valabila prima optiune, cat de departe ai mers cu ea si la ce viteza?
2 - Crezi ca m-as putea descurca cu doar 5cp pe o barca identica?
Multumesc!

Pentru 5 CP, mai potrivita ar fi o barca de deplasament, precum Linder-ul 440 fishing, care ar trbui sa mearga foarte frumos cu 5CP.  Barca are 90kg, are o chila pronuntata si forme mai rotunjita spre pupa. Cred ca poti urca in ea trei personae+ bagaj pentru o expeditie la pas domol in delta.

gabos

Multa lume face aceasta greseala, pe care si eu am facuto la inceput fara sa ma interesez si sa invat cate ceva despre barci.
Daca vrei o barca cu motor mic de pana in 5 cp pentru a nu fi nevoit sa detii permis, trebuie sa alegi cu atentie o barca pentru deplasament. Barcile de glisare cum este sl410 nu se comporta bine in regim de deplasament, sunt late cu carena aproape plana si cum spun localnicii (imping multa apa) de aici rezulta o viteza scazuta a regimului de deplasament si un consum mare de benzina.
O barca de glisare trebuie motorizata cu un motor corespunzator pentru glisare, si invers o barca de deplasament cu un motor mai mic(degeaba ii pui cai mai multi pentru ca nu va merge mai repede)
Majoritatea de pe acest forum stiu foarte bine acest lucru, dar pentru cei care nu stiu informatia este foarte utila si ii ajuta pentru a evita o greseala la achizitionarea unei barci

gabos

#34
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 10, 2014, 11:31:20 PM
Nu e bass boat Este o barca de pescuit minimalista (work boat) fara podea, avantajul principal fiind ca e usoara fi fara pretentii.  Generatii intregi au strabatut apele in acest tip de barca.

Ai dreptate, sl410 nu este bass boat, m-am exprimat gresit... Nu este pentru ca nu are dotarile necesare pentru a fi, in schimb forma si caracteristicile sale ii permite sa devina bass boat destul de usor.
cand am cumparat eu barca Romica pregatea una pentru a o vinde in italia, iar clientul o vroia cu dotarile unei bass boat. Va las o poza cu proiectul de transformare, care mai necesita amplasarea scaunelor de la prova si pupa, si a motorului electric in prova.
Stabilitatea barcii iti permite sa te plimbi pe punte in prova fara sa te ingrijorezi de pierderea echilibrului, iar bordajul jos in special de la pupa o fac sa arate indentic cu o barca tip bass boat, de dimensiuni mai reduse.
Va mai las un link cu un album de poze de pe o pagina de facebook, italina numita euro bass boat
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=442758052503114&id=346920745420179

bica77

#35
auzi gabos eu niciodata nu mi-as face o barca in genul ala si nu inteleg de ce sa acoperi toata partea din fata,ai, un scaun sa zici ca ar merita ,ca stai jos daca obosesti, dar asa ? in fine fiecare cum gandeste si pentru ce pescuit vrea sa-si pregateasca barcuta, eu zic ca pentru crap n-ai cum s-o pregatesti asa, este? apropos, spui ca daca pun un motor de 6 cp la sl 410 nu-i nici o sfaraiala cu ea? ,adica nici nu merge nici nu sta pe loc? ma gandeam ptr a mai strange ceva banuti de barca  sa vand motorasul de 10 cp mercury ptr a lua unul mai mititel ,da zici ca nu se merita, a?

Mihaif99

Ai drptate Bica, nu prea are sens sa acoperi toata partea din fata cu o punte (deck) similar cu bass boats. Sunt o serie de dezavantaje, si prea putine ajantaje. Bass boats reale sunt barci mult mai mari si mult mai late (stabile), iar deck-ul este locul de unde se pescuieste. Acesta e amenajat cu scaune reconfigurabile, comenzi pentru motorul electric, fish-findere, etc.

Ce are sens insa, este sa adaugi o podea, macar intere scaune  (doua podele mai mici)

Despre motor, ai nevoie de cel putin 10 CP ca sa impingi un SL410 in planaj (glisare) cu 2 persoane

Cu 5-6 CP e foarte problematic ca barca SL 410 sa intre in glisare.  SL410, NU va merge foarte frumos la deplasament, pentru ca se formeaza vartejuri in spatele oglinzii, isi ingroapa pupa, etc. 
Daca vrei sa mergi la deplasament, atunci o alegere mult mai buna este Linderul 440, modelul "fishing" care e o barca de deplasament. Aceasta din uurma va merge frumos, in deplasament, (sau chiar semiglisare, dar ramine de vazut), cu 5-6 CP

gabos

#37
Cu 6 cai 2 persoane, barca nu va glisa, si cum spune si Mihai acest tip de barca nu merge frumos in regim de deplasament, face valuri mari, turbulente in spatele oglinzii si cu siguranta un consum mare la un motor de 6 cai( e posibil sa consumi cu 6 cai la fel cum consum eu cu 15, la ora marefer, cat despre litri/distanta parcursa.....mult mai mult ca mine)
E posibil ca cei 6 cai sa reuseasca sa te scoata in glisaj daca esti singur in barca si fara multe bagajae, dar chiar si asa motorul va fi turat la maxim continu si va avea u consum marciel si o uzura mai mare.
Mai ales ca tu vrei sa faci multe iesiri cu barca, si de cele mai multe ori singur 10 cai este alegerea perfecta.
Eu am pus 15 deoarece am luat motorul nou si intre 10 si 15 cp la mercury era diferenta de doar 100€ aproximativ iar eu de obicei merg cu fratimiu la pescuit si ocazional vom fi si 3 persoane in barca(pana la destinatie unde vom pescui de pe mal) deci e bine sa am o rezerva de caluti pentru nevoie.

Barca din poza este pregatita pentru pescuit la rapitori (bass boat) bass fiind peste rapitor
Nici mie nu imi place, dar fiecare cu pasarelele lui. Mie mi-ar place sa ii fac o punte in fata dar mult mai mica, si anume sa acopere doar bancheta de la prova pana in la finalul barcii , cu o usita pentru a putea depozita in continuare bagaje in spatiul ala "ascutit de la prova.
Aceasta adaptare miar folosi la doua lucruri:
1 Pot adaposti ceva bagaje ferite de ploaie
2 poti sta mai lejer in picioare decat pe bancheta pentru a scoate oblet cu un chipcel.
Dezavantaje nu vad nici unul pentru ca asa nu pierzi spatiu din barca deloc....doar ca mai adaugi cate Kg dar asta e
Cam asa cum este in poza asta.

bica77

deci raman la 10 caluti pe care i-am luat curand ,si da, sunt deacord cu doua podele pe fundul barcii pentru o stabilitate mai mare ,eu oricum ma duc la peste numai singur ,apropos gabos,pot folosi la barca asta de aluminiu rame de lemn de tei mi-au ramas de la cea dinainte ma gandesc ca strapazanele nu sunt atat de solide

gabos

eu nu iam pus podele si stau foarte bine in picioare, si asa mi se pare mai usor de curatat. Barca are suporturi pentru strapazane tot din aluminiu nituite pentru a vasli de pe bancheta din mijloc. Strapazane trebuie sa ii pui tu, ori din lemn ca barcile pescaresti ori daca nu furcheti. Sunt rezistente si poti trage bine la rame

bica77

#40
eu sunt nevoit sa-i pun podea pentru ca in barca o sa am una sau doua pietre mai greoaie pe care le folosesc ca ancore si nu vreau sa zgarai barca sau vopseaua ,merci gabos pentru sfaturi ,mai tinem legatura , ce voiam sa te mai intreb ,cati milimetri are tabla de aluminiu a barcii? am gasit undeva ca ar avea 1,6mm,pe sit motocraft  parca am vazut ca are0,66mm tu ce stii ? merci

gabos

sincer nu stiu ce grosime are tabla, dar totusi 1,6 mi se pare foarte groasa. In orice caz nu flambeaza cand calci pe ea chiar si pe uscat fiind barca, nu vibreaza, in fine e rigida.
Tinem legatura si oricum cel mai bine e sa o vezi in realitate sa te sui in ea si sa ii observi comportamentul pe apa. doar atunci vei sti daca ti se potriveste nevoilor tale la fel de bine cum se potriveste nevoilor mele.

bica77

va multumesc pentru sfaturi, sunt aproape convins sa-mi iau acest gen de barca, asta daca n-o sa-mi apara ,stiu eu ,vreo minunatie de barca si sa ma corupa dar nu cred;am vazut pe un sit de specialitate o barca de aluminiu Kanadian 440 este sh, ce stiti despre ea?

gabos

#43
Nu stiu nimic despre acest model. am vazut si eu anuntul si in poze prova este identica cu cea a motocraftului , dar mi se pare ca e un pic mai ingusta si are borduri un pic mai inalte cam 5 cm), iar daca lungimea ar fi de 4,4m cu siguranta mai grea undeva la 80 Kg. Problema cu aceste barci nu este calitatea lor ci actele de provenienta...cu siguranta barca este adusa din afara si numai proprietarul stie ce acte are si pe care nu le are...

bica77

asa este,tipul e suspect, mi-a zis initial ca e cumparata de el apoi cand l-am luat mai serios la intrebari, ca e adusa si numai nebunii, oricum la 1400 cat cere mai bine pun inca ceva si-mi iau noua cu garantie si acte