barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bica77

salut tuturor,la indemnul unui moderator de pe alt sit de specialitate, incerc sa deschid o discutie strict despre acest gen de barca de aluminiu putin cunoscuta de noi romanii din diferite motive ,sl 410 ,sunt in cautarea unei barci de dimensiuni apropiate sl 410-lui ,sunt un pescar moderat, mai mult de crap ,am detinut pana mai curand o laguna 410 multumit de ea dar  cam instabila ,daca urcau doua persoane in ea cu bagaje era cam problematic, se inclina f repede intr-o parte si alta,am lovit-o de cateva ori si au sarit din ea bucatele de fibra deci f casanta fibra, cand ma ancoram cu greutatea si voiam s-o scot din apa automat frecam sfoara greutatii de marginea barcii ,ceea ce in timp a provocat adevarate santulete in marginea barcii ,avea deja 6 ani si  altele ,acum ce m-ar interesa in legatura cu aceasta barca sl 410: in primul rand mi s-a pus pata pe ea cum s-ar zice ,arata f bine ,din putinele descrieri gasite pe net am vazut ca e si performanta ,atat la consum cat si la viteza de deplasare ,apoi e de tavaleala, aluminiul necomparandu-se cu fibra ,eu caut ceva sa fie rezistent in timp ,modul meu de folosire al barcii este acesta: aproape 5 din 7 zile pe saptamana ma duc la peste ,eu vorbesc de perioada iunie- nov.,ma duc singur ,asa imi place ,iau cu mine 4 lansete, un rucsac ,ancora de 10- 15kg ,motorul de 10 cp 4 timpi si cam atat ,ce doresc: stabilitate in timpul pescuitului la crap , adica sa nu fiu plimbat prea tare intr-o parte si alta cand bate vantul,sa nu fiu rasturnat de cine stie ce beizadea care vrea sa-si etaleze minunatia plutitoare cu spe mii de cai ,din ce stiu are pescajul mic de 10 cm acum nu stiu incarcata sau goala?,si pur si simplu sa ma simt si eu bine intr-o barca dar si mandru de achizitia mea ,credeti ca aceasta barca sl 410 imi poate satisface dorintele acestea ? cer sfatul celor care au si care au mers cu aceasta barca ,are un singur dezavantaj dpdv al pretului ,cam multisor dar pentru ceva f bun faci la o adica cateva sacrificii, oare se merita? va rog sa-mi spuneti parerile personale despre sl 410 si faceti-ma ca pana la urma s-o cumpar sau nu,multumesc

modi

#1
Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM
salut tuturor, incerc sa deschid o discutie strict despre acest gen de barca de aluminiu putin cunoscuta de noi romanii .....

Salut mai Bica !  ;)

Care-i tipul ala de barca despre care nu stim noi ? Inteleg - din ce ne povestesti , doar ca are 4 si 10 m.
Link , poze , denumire , ..... chestii-socoteli , alea-alea , nu ne dai la "studiu" .....

Sunt barci de aluminiu de 4,10 pe lumea asta ...... "Ca la Vadu Lat" !

( Uite cum se face ca sa ne-ntelegem : "bla-bla-bla , zang , ...... tadaaaaaaam :
http://www.boat-fishing-monthly.co.uk/boattests/under16ft/3020-linder-460-arkip-boat-test-15ft.html    )

Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM
....... ce doresc: stabilitate in timpul pescuitului la crap , adica sa nu fiu plimbat prea tare intr-o parte si alta cand bate vantul,sa nu fiu rasturnat de cine stie ce beizadea care vrea sa-si etaleze minunatia plutitoare cu spe mii de cai .......

Trimaran vrei .  Sau ponton .

cristiantutuianu


Vali

Salut @bica77 si bun venit pe forum.
Cu colegul gabos am povestit si pe celalalt forum (userul gabo), cand ti-am facut invitatia sa te alaturi (si) acestei comunitati.

Mai au aceasta barca si colegii Ovidiu66 si Cosmin91, si sunt foarte multumiti, ca si gabos. Insa din ce stiu, Ovidiu nu foloseste barca la pescuit, pe cand Cosmin da. Din cauza asta m-am gandit sa lansezi discutia si aici, fiind un "cuibar" mai populat cu pescari, de la care ai avea poate mai multe indrumari pe specific.

Parerea mea e ca, pentru modul intens de folosire descris, barca e foarte potrivita. Mai trebuie doar verificat cum se comporta la valuri mai mari, din punctul tau personal de vedere. Oricum, din partea noastra succes in alegere, oricare ar fi aceasta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bica77

#4
Citat din: modi din Decembrie 13, 2013, 02:51:37 PM
Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM
salut tuturor, incerc sa deschid o discutie strict despre acest gen de barca de aluminiu putin cunoscuta de noi romanii .....

Salut mai Bica !  ;)

Care-i tipul ala de barca despre care nu stim noi ? Inteleg - din ce ne povestesti , doar ca are 4 si 10 m.
Link , poze , denumire , ..... chestii-socoteli , alea-alea , nu ne dai la "studiu" .....

Sunt barci de aluminiu de 4,10 pe lumea asta ...... "Ca la Vadu Lat" !

( Uite cum se face ca sa ne-ntelegem : "bla-bla-bla , zang , ...... tadaaaaaaam :
http://www.boat-fishing-monthly.co.uk/boattests/under16ft/3020-linder-460-arkip-boat-test-15ft.html    )

Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM
....... ce doresc: stabilitate in timpul pescuitului la crap , adica sa nu fiu plimbat prea tare intr-o parte si alta cand bate vantul,sa nu fiu rasturnat de cine stie ce beizadea care vrea sa-si etaleze minunatia plutitoare cu spe mii de cai .......

Trimaran vrei .  Sau ponton .
mai 'nea modi,asta pentru ca esti sir member,ca dupa varsta nu prea cred,scrie in titlu' :este vorba de sl 410, cum vrei tu starcraft sau motocraft ,daca esti  cunoscator in ale barcilor nu este decat un model sl 410 aluminiu din ce stiu eu ,am o rugaminte n-am postat sa-mi fac nervi cu persoane care din diferite frustari vor sa para sefi,aroganta nu se cade in aceste zile de sarbatoare,daca aveti ceva de spus va rog s-o faceti intr-un mod cat se poate de prietenesc ,multumesc

bica77

Citat din: Vali din Decembrie 13, 2013, 04:45:54 PM
Salut @bica77 si bun venit pe forum.
Cu colegul gabos am povestit si pe celalalt forum (userul gabo), cand ti-am facut invitatia sa te alaturi (si) acestei comunitati.

Mai au aceasta barca si colegii Ovidiu66 si Cosmin91, si sunt foarte multumiti, ca si gabos. Insa din ce stiu, Ovidiu nu foloseste barca la pescuit, pe cand Cosmin da. Din cauza asta m-am gandit sa lansezi discutia si aici, fiind un "cuibar" mai populat cu pescari, de la care ai avea poate mai multe indrumari pe specific.

Parerea mea e ca, pentru modul intens de folosire descris, barca e foarte potrivita. Mai trebuie doar verificat cum se comporta la valuri mai mari, din punctul tau personal de vedere. Oricum, din partea noastra succes in alegere, oricare ar fi aceasta.
merci pentru parere

modi

Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 09:19:43 PM

mai 'nea modi,daca esti  cunoscator in ale barcilor ,daca aveti ceva de spus va rog s-o faceti intr-un mod cat se poate de prietenesc ,multumesc

ok . pa .  ;)

Vali

Stimati colegi, haideti sa luam o gura de aer si sa lasam supararile la o parte. Daca vi se pare totusi ca interlocutorul persista in atitudine, ignorati-l. Suntem aici ca sa discutam constructiv, si avem o lunga traditie in lipsa cvasi-totala de conflicte.

Sunt sigur ca, pe masura ce colegii vor citi topicul, vor veni pe rand si postarile la subiect.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cosmin91

Salut Bica,

Eu si colegul meu avem o barca sl 410 bine mai mult a lui......
Barca este buna din cateva pct de vedere si rea din altele, iti spun cateva care le-am sesizat eu avand in vedere ca nu avem multe iesiri cu ea.
Nu vreau sa creez vreo problema legata de reclama sau contra reclama spun doar ce am sesizat.
Din punctul meu de vedere nu o sa ai stabilitate in nici o barca mica de pescuit(aluminiu sau fibra) sl-ul este ok nu te se clatina rau dar nici "ponton" nu este.
Cu 10 cai si bagaje o sa ai viteza destul de buna(avand in vedere ca nu ai foarte multe bagaje), foarte buna pe viraje imi place la nebunie, pot sa iau curbe stranse la viteza maxima(noi tot 10cai am avut)
O sa ai probleme cu vantul.....te plimba trebuie sa folosesti mereu 2 puncte de legatura,ancore sau o ancora si o craca ect....

1 persoana si bagaje niciodata nu o sa aiba probleme cu valurile naturale sau facute de barci, in schimb la 2 persoane si bagaje am avut multe incidente neplacute cand stai ancorat si iei valu dinspre pupa.
Iti sugerez sa faci o plimbare cu ea inainte, sa o vezi si in realitate cum arata.
Cam atat daca mai ai alte intrebari nu ezita.

Intersect

#9
  Salut Bica,mai gasesti informatii aici : http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,589.0.html
Born to fish,forced to work!!!

bica77

Citat din: cosmin91 din Decembrie 14, 2013, 12:45:56 AM
Salut Bica,

Eu si colegul meu avem o barca sl 410 bine mai mult a lui......
Barca este buna din cateva pct de vedere si rea din altele, iti spun cateva care le-am sesizat eu avand in vedere ca nu avem multe iesiri cu ea.
Nu vreau sa creez vreo problema legata de reclama sau contra reclama spun doar ce am sesizat.
Din punctul meu de vedere nu o sa ai stabilitate in nici o barca mica de pescuit(aluminiu sau fibra) sl-ul este ok nu te se clatina rau dar nici "ponton" nu este.
Cu 10 cai si bagaje o sa ai viteza destul de buna(avand in vedere ca nu ai foarte multe bagaje), foarte buna pe viraje imi place la nebunie, pot sa iau curbe stranse la viteza maxima(noi tot 10cai am avut)
O sa ai probleme cu vantul.....te plimba trebuie sa folosesti mereu 2 puncte de legatura,ancore sau o ancora si o craca ect....

1 persoana si bagaje niciodata nu o sa aiba probleme cu valurile naturale sau facute de barci, in schimb la 2 persoane si bagaje am avut multe incidente neplacute cand stai ancorat si iei valu dinspre pupa.
Iti sugerez sa faci o plimbare cu ea inainte, sa o vezi si in realitate cum arata.
Cam atat daca mai ai alte intrebari nu ezita.
multumesc pentru interventie,de facut o proba cu barca e destul de complicat in orice caz sunt hotarat sa-mi iau aceasta barca si dupa ce ma voi da cu ea va voi da informatii utile ,numai ca o sa treaca ceva timp pana o voi lua adica la  primavara, numai bine si sarbatori fericite  ,pana atunci mai testez piata de barci

cosmin91

Cu placere, sarbatori fericite numai bine.

modi

Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 09:19:43 PM
mai 'nea modi,asta pentru ca esti sir member,ca dupa varsta nu prea cred,.....
...... n-am postat sa-mi fac nervi cu persoane care din diferite frustari vor sa para sefi

Sir Bica saptesapte , ...... si ce mai zici d-ta , nene ? Bine ? Sanatos ?
Hai , sarbatori maxime !  ;) ;) ;) Te iubesc !

bica77

Citat din: modi din Decembrie 16, 2013, 09:16:32 PM
Citat din: bica77 din Decembrie 13, 2013, 09:19:43 PM
mai 'nea modi,asta pentru ca esti sir member,ca dupa varsta nu prea cred,.....
...... n-am postat sa-mi fac nervi cu persoane care din diferite frustari vor sa para sefi

Sir Bica saptesapte , ...... si ce mai zici d-ta , nene ? Bine ? Sanatos ?
Hai , sarbatori maxime !  ;) ;) ;) Te iubesc !
sarbatori fericite si tie

Vali

@bica77: cand povesteam pe celalalt forum, colegul gabo (gabos pe forumul de fata) m-a invitat sa ne dam impreuna cu barca lui, la Tulcea. Ma gandeam daca ar fi o idee sa luati legatura, si eventual sa va dati impreuna cu SL 410-ul lui, ca sa "faci cunostinta" cu barca. Asta in cazul ca nu gasesti la dl. Romulus o barca similara pentru probe.

Bineinteles ca nu-mi permit sa vorbesc in numele lui gabos, el fiind singurul in masura sa lanseze invitatia. Sper insa sa se concretizeze ceva, fiindca asta e rolul unui forum, anume sprijinul reciproc. Si pe mine m-au ajutat multi baieti, si eu am ajutat cat am putut la randul meu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau