barca motocraft sl 410 pentru dunare?

Creat de bica77, Decembrie 13, 2013, 01:29:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bica77

pai sa fie vreo 6m intr-un loc in alt loc vreo 8m dar in general la apa mica vine crapul ptr ca in gropi dau nemernicii cu curent, o sa deschid un topic special cu informatii de acest gen daca vreti!! ,am pe cineva la o organizitie teapana de ecologie si pot vorbi cu el si poate impreuna cu smecherii din politia de frontiera sa facem ceva cu braconii sau sa faca ei cu noi  >:(

bica77

#196
pe banchete am lipit un fel de burete de polipropilena care ,eu zic, ca arata f bine ce ziceti? a, si pe fundul barcii am pus covorase de cauciuc

dany

Am observat in poza cablul sondei pt.sonar.Stiu  ca sonda se monteaza la 40 cm distanta fata de elice....dar asta am sa scriu la ''sonare''

mustatza

Citat din: bica77 din Februarie 28, 2014, 08:08:17 PM
pe banchete am lipit un fel de burete de polipropilena care ,eu zic, ca arata f bine ce ziceti? a, si pe fundul barcii am pus covorase de cauciuc

cu acele covorase din cauciuc greutatea a crescut cu over 5kg................................deci motorul de 15cp o sa faca fata cu brio comparativ cu 10cp.

felicitari

bica77

Citat din: mustatza din Martie 01, 2014, 10:09:32 AM
Citat din: bica77 din Februarie 28, 2014, 08:08:17 PM
pe banchete am lipit un fel de burete de polipropilena care ,eu zic, ca arata f bine ce ziceti? a, si pe fundul barcii am pus covorase de cauciuc

cu acele covorase din cauciuc greutatea a crescut cu over 5kg................................deci motorul de 15cp o sa faca fata cu brio comparativ cu 10cp.

felicitari
eu cred ca a crescut greutatea cu vreo 15 -20kg, dar nu-i bai cum ai spus motorul de 15 cp nici n-o sa simta ;)

Sosoktm

nu prea vad logica sa pui pe banchete un material permeabil, va absobi apa si va fi ud la popou :)
covorasul de cauciuc sub bancheta ce rol are?

bica77

Citat din: Sosoktm din Martie 03, 2014, 01:05:38 PM
nu prea vad logica sa pui pe banchete un material permeabil, va absobi apa si va fi ud la popou :)
covorasul de cauciuc sub bancheta ce rol are?
nu-i permeabil este impermeabil este polipropilena ,un burete din polipropilena care se pune sub parchet, numai ca e ceva mai gros vreo 3-4 cm, l-am udat si apoi l-am sters frumos si n-a absorbit pic de apa, se gaseste in comert

Sosoktm

interesant, nu am vazut pana acum. E ceva in gen polistiren extrudat?

bica77

Citat din: Sosoktm din Martie 07, 2014, 08:54:30 AM
interesant, nu am vazut pana acum. E ceva in gen polistiren extrudat?
nu stiu daca este extrudat,chiar nu ma pricep, l-am luat de la dedeman

Mihaif99

Seamana a ethafoam. Adica materialul din care se fac acei pool noodles. Daca e pe asa, va tine cativa ani, dar e ieftin si poate fi inlocuit fara probleme.

bica77

salut , dragi barcagii, in sfarsit am scos barcuta la apa ,tin sa va spun ca avand in vedere unele cheltuieli si sfaturi de cum sa-mi port motorul pe oglinda barcii ca-i prea greu, la ala de 15 ma refer ,am vandut si motorul de 15 si mi-am cumparat unul de 6cp nou care ma avantajeaza in special la greutate ,fara sa-l mai tin pe oglinda barcii il dau si-l sui cand vreau, are 25kg,....  si astazi am scos barca cu motorul si m-am plimbat vreo ora pe dunare am ramas surprins cat de bine se misca aceasta barcuta pe apa chiar si c-un motor de mici dimensiuni ,cat de frumos merge sunt tare incantat de barca ,este perfecta ,stabilitate , usurinta in a o da la apa ,nu e galagioasa cum s-a mai vorbit ca-i aluminiu si se aude tare cu ecou cand loveste apa in ea si alte povesti, nici pe departe , nu arunca apa in mers, ce mai este de vis.... tin sa va multumesc pentru sfaturi si pareri  chiar daca pe unele nu le-am respectat sa nu va suparati .... pana la urma unele interese primeaza chiar daca trebuie sa renunti la niste avantaje

iulian_cioclin

Cu urmatoarea ocazie te rog fa si un filmulet. Sunt tare curios cum merge cu un 6 cp.
Presupun ca ai o viteza maxima intre 24-28 km/ora. In 2 cred ca ramai la deplasament.
Sa le folosesti bucuros!

romica

Gliseaza si cu doua persoane + bagaje. Ai un filmulet pus de mine cu o pagina in urma, dar daca mai face inca unul si Bica e bine primit.


iulian_cioclin

Da, gliseaza suprinzator cu aceta incarcatura cu doar 6 cp.
Oare SL 410 este o alternativa buna fata de o gonflabila? ma refer la transportabilitate... oare poate fi transportata cu succes pe portabagajul masinii?

romica

Sunt destui care o transporta pe masina, dar fara un portbagaj special nu poate fi ridicata decat daca sunt doua persoane. Din cauza asta eu prefer peridocul.