Scaun pescuit

Creat de kimi, Decembrie 31, 2013, 04:20:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

scaunele sunt din fibra de sticla!
Sa auzim numai de bine!

rover.marius

Te-ai apucat de ,,distrus '' barca?

bradutzu

un pic asa!
daca nu o mai vand macar sa o bibilesc putin
Sa auzim numai de bine!

rover.marius

Ai apucat sa te uiti la dublu fund sau macar ai desfacut suruburile. Sunt curios.

bradutzu

eu am alt sistem la dublu fund decat barcile obisnuite!
am sa pun niste poze ca e greu de explicat!
Sa auzim numai de bine!

Sosoktm


dany

Sistemul ala de rotatie pt.scaune,am vazut cel mai ieftin pe un site cu feronerie pt. mobila[nu stiu sa-ti dau un link],iar suportul de prindere pe bancheta este usor de facut de un meserias.Buna ideea!

cristiantutuianu


bradutzu

eu mi-am facut sistemul rotativ la scaune din 2 suporti si o teava!
ca sa se roteasca slabesti putin unul din suporti si se roteste!
este chiar ok!
Sa auzim numai de bine!

cristi80

acum zic si eu...ideea cu suportul tv e super, dar o idee de prindere a suportului de barca astfel incat sa poata fi mutat,relativ usor, in functie de preferinte\necesitati, fara un impact(gauri\adeziv) asupra barcii?

ionitzady

La acel suport rotativ ,pe care il vei prinde de scaun cu o parte, il fixezi intr-o piesa asemanatoare cu suportul de ... (ala cu care blochezi roata la masina ) , care vine montat pe aripi la peridoc.  Numai ca piesa ta,  trebuie sa fie metalica si foarte solida . De barca tot trebuie ceva  prins sanatos cu suruburi sau ...   , ca sa nu  cazi pe spate.

cristi80

Am inteles, ideea era ca astfel prins sunt limitat la o pozitie in barca(acolo unde se afla scaunul), eu ma gandeam la un sistem cu ventuze, ceva in genul celor care se folosesc la carat geamuri. Sper sa nu vorbesc prostii.
Vreau sa mentionez ca nu sunt posesor(inca) de barca si e posibil ca ideeile mele sa nu fie prea "minunate".

teo pes

#42
Eu  am un scaun  de cielo cu un RK u facut si intarit cu platbanda subtire , pe care l am sudat pe 2 curbe de teava 3/8 , sub forma pe care o vedeti. De 4 ani mi s a dovedit o solutie perfecta ! , e comod in asteptarea ,,CLAPULUI" , rabatat pe spate se sta la soare se doarme ,in timpul mersului te poti muta cu el incat sa si echilibrezi greutatea  barcii,cand .......prinzi clapul 8) ai autonomie de miscare ,il sui pe mal si astfel ai si scaun la tabara seara comod la foc :P si nu mai cari inca unul , nu te incurca atunci cand dormi in barca !iar cel mai mare avantaj este ca nu dai gauri in fundul barcii !!
dezavantaj este ca : trebuie sa l acoperi cand ploua cu o folie sau o husa impermeabila daca nu ai bimini , si la sfarsit de sezon sa speli sangele , mucusul si mamaliga de pe huse !
Viata i grea !!  Dar trece !!

ionitzady

ca si dezavantaj se mai adauga greutatea si volumul ( care pt o barca de 4 - 4,5 m este o problema ) .
  Eu am conceput o canapea cu o tapiserie auto si care s-a dovedit o inspiratie mai putin buna deoarece textilul nu prea are ce cauta in barca ... nu e ploaie e condens , nu-i condens e ceata , tot timpul este risc de umezeala si respectiv mucegai cu exceptia verii cu 40 de grade cand scaunul chiar frige si culmea  :o , nu-l poti uda ;D

teo pes

Nu ! la mine in 4-5 ani nu au aparut problemele astea ! (numai cand mi a fost sila sau prea mult etil ), in privinta greutatii e la jumatate din canapeaua  originala din mult pal , si mai usor decat scaunul marin cu tot cu suport !,( atentie scaunul este sudat direct pe sanii nu are sistemele de glisaj ), iar ce relatez aici este dupa certitudinea incercarilor, cantariri si eliminarea altor solutii !(vinilinuri alunecatoare ,scaune fixe ce te lovesc intentionat cand mai tragi de cate ceva din apa !, si mai ales paraiturile suportului in podea cand faci chestii sau sari valur), pt mine asta i solutia ideala ce ma satisface ! :P
Viata i grea !!  Dar trece !!