Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silvian2009

#90
Corectare de ultim moment..
Vopseaua initiala nu e alchidica ci acrilica. Acum am revăzut pe telefon poza cu ambalajul.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Citat din: silvian2009 din Iunie 04, 2014, 11:37:22 AM
Vroiam sa mai intreb o chestie legata de finisaje.
Ti-am spus, Vali, ca vreau sa corectez suprafetele bordurilor laterale ale barcii. Inteleg ca voi face asta cu chit poliesteric, insa atata timp cat sub actiunea valurilor ori a fortelor generate de motor, aceste borduri vor fibra, se vîr flexa, intr-o mica masura, ce-i drept, nu e posibil ca acel chit sa crape in timp? Dupa uscate imi pare a fi f dur dar si casant in acelasi timp..

Incerc sa ma scot din starea de oroare cauzata de moartea prietenului nostru Vali Matracaru, asa ca rog colegii sa ma scuze daca postez prea timpuriu un raspuns tehnic.

De fiecare data cand am finisat un corp din lemn acoperit cu fibra si epoxy, am chituit grosier cu chit epoxidic, adica am acoperit rosturile fibrei si denivelarile mari. E foarte important ca stratul sa ramana cat mai omogen, fiindca slefuirea chitului epoxidic e crima si pedeapsa.
Abia dupa chituirea grosiera am aplicat in strat subtire, si doar unde e nevoie chit poliesteric, mai usor de slefuit. Dupa slefuirea acestuia e necesara aplicarea unui grund epoxidic, care ii confera o duritate mare, intrand practic in porozitatea chitului. Aplicarea vopselei incheie treaba, si in cazul meu n-am avut vreodata probleme gen desprinderea chitului de pe barca.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

silvian2009

Multumesc inca o data pt raspunsul prompt si la obiect si condoleante pentru pierderea suferită!
Dumnezeu sa-l ierte!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Ca o stire de ultima ora, am reusit in cele din urma sa gasesc si la noi acele "microballons" pentru a fi folosite ca material de umplutura.
Asadar, ceea ce am gasit si comandat eu se cheama cenosfere ceramice, care, spre deosebire de agentul de tixotropizare cumparat de la Europlastic, sunt ceva mai grele, particulele fiind totodata putin mai mari. Culoarea este alba si ramane la fel si dupa amestecul cu rasina epoxi. Dupa uscare devine galbui la suprafata, pentru ca dupa slefuire sa redevina alba, in asa fel incat poti vedea f usor zonele neslefuite.
Dupa slefuire, in functie de granulatia folosita, suprafata devine perfect neteda, aproape sticloasa si dura, asemenatoare gelcoatului.
Marele avantaj este ca se slefuieste mult mai usor decat rasina tixotropizata cu respectivul agent si ceva mai greu decat chitul poliesteric, a carui folosinta am incercat sa o evit.
Dupa sarbatorile astea care ma tin pe loc(ca mi-a sarit tot blocu-n cap, ca cica mor daca muncesc de Rusalii), o sa termin de slefuit prima mana, completez pe unde mai este nevoie si atunci voi face si cateva foto, cu care sa va exemplific ceea ce tocmai v-am povestit.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Salutare tuturor!
Va mai supun criticilor cateva fotografii cu evolutia proiectului.
O scurta descriere gasiti sub fiecare fotografie.
Explicatii mai amanuntite, in functi de timp sau de ceea ce ma veti intreba, ca de povestit sunt multe.
Ca si materiale folosite de aceasta data pentru finisare, grundurire si vopsire, in afara de chitul de care va spuneam anterior, din epoxi si microsfere ceramice, le-am folosit pe cele din lista de mai jos, produse International.

1. Intergard 269 Red - epoxy primer
        - EGA088 - 2 litri
        - EGA089 - 0.5 litri
2. Intergard 263 Grey - epoxy tie-coat
        - FAJ034 - 2 litri
        - FAA262 - 0.5 litri
3. Interfine 691 Green - epoxy acrylic isocyanate
        - GFZ249 - 2 litri
        - GFA691 - 0.5 litri
4. Interswift 6800HS Red - copper acrylate self polishing copolimer
        - BMA634 - 2 litri

II. SPECIFICATIE VOPSITORIE:
1. Interior:
        - strat 1: EGA0889/089 - la acoperire
        - strat 2: GFZ249 - la acoperire (de 2 ori)
2. Exterior:
        - strat 1: EGA088/089 - la acoperire (*optional dar totusi recomandabil)
        - strat 2: FAJ034 - la acoperire
        - strat 3: BMA634 - de 2-3 ori
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#95
 ;D
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#96
Continuare
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#97
Continuare
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Mihaif99

Ai ales un proiect frumos si ti-a iesit foarte frumos. Sa te bucuri de ea.

silvian2009

Multumesc mult!
De vreun an tot tanjeam dupa barca asta.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

In seara asta doamna a primit  si primul strat de antivegetativa, urmand ca dimineata sa-l ia si pe al doilea.
Si-i sta destul de bine :)
Probabil ca va mai avea intr-un final si-o "curea" crem peste linia ce desparte verdele de rosu, c-am vazut ca da bine cu hartia adeziva lipita in zona respectiva.
Asadar, maine ii dau a doua mana de antivegetativa, apoi ma apuc sa imbin lamelele de stejar pentru a le face de 4,5 m, ele avand in prezent 2 m fiecare.
Urmeaza ca barca sa fie intoarsa in pozitia ei fireasca, bagata in garaj pentru a fi ferita de ploaie deocamdata si apoi slefuita, chituita, vopsita, etc..
Abia astept sa ma privez inca o saptamana de somn...sincer!!! :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Si iata cum la maxim o ora dupa sopsirea cu antivegetativa, a inceput furtuna.
Sper sa nu aiba vreo problema. De spalat nu se spala sigur dar... ma cam sugruma emotiile pana dimineata..
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Mihaif99

#102
Citat din: silvian2009 din Iunie 13, 2014, 10:01:25 PM
In seara asta doamna a primit  si primul strat de antivegetativa, urmand ca dimineata sa-l ia si pe al doilea.
Si-i sta destul de bine :)
Probabil ca va mai avea intr-un final si-o "curea" crem peste linia ce desparte verdele de rosu, c-am vazut ca da bine cu hartia adeziva lipita in zona respectiva.
Asadar, maine ii dau a doua mana de antivegetativa, apoi ma apuc sa imbin lamelele de stejar pentru a le face de 4,5 m, ele avand in prezent 2 m fiecare.
Urmeaza ca barca sa fie intoarsa in pozitia ei fireasca, bagata in garaj pentru a fi ferita de ploaie deocamdata si apoi slefuita, chituita, vopsita, etc..
Abia astept sa ma privez inca o saptamana de somn...sincer!!! :)

Grija cu antivegetativa asta. Nu prea e bine sa o atinga copilul si apoi sa duca ceva la gura. Biocidele din anumite vopsele cam dau peste cap sistemul endocrin.
Doar spuneam... Daca nu tii barca tot timpul in apa mai bine lipsa.

silvian2009

Multumesc pt sfat. Oricum copilul nu are voie să atingă mai nimic din ce-i pe acolo, cu atat mai putin vopseluri si alte lichide.
Adevarul e ca nu stiam ca vopseaua asta e periculoasa si dupa uscare, asa ca voi fi si mai precaut.
Coincidenta sau nu, aseara m-am simtit tare rau, ca atunci cand ti se apleacă de la vreo mâncare grea..
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto