Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 18 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ciby

Impresionanta si de invidiat initiativa. Un vis pe cale sa se implineasca. Iti urez sa te bucuri la maxim de fiecare zi si de fiecare kilometru parcurs.
Si pentru ca nu multi dintre noi se pot numara printre marii sponsori ai acestei expeditii, incercam sa ajutam asa cum putem. Asa ca, si aici vorbesc in nume propriu, astept un cont in care sa depun o contributie oarecare, sustinere pentru o zi, cum a spus un coleg mai sus.
Tot respectul!

mario38

cu stima , dar nu e rea ideea unui cont de donatii ,pentu a sustine aceasta initiativa onoranta

stavride

Salut @mario, exista un cont. Poate colegul @Florio va repeta in scris informatiile legate de contul unde se pot face donatii.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Delafluviu Guzi

Din cate am aflat, Florio a deschis un cont undeva. Mai multe detalii nici eu nu stiu.
Mintea mea deocamdata e conectata la capitolul "cum transport caiacul, pana la Ingolstadt", avand in creier mai multe variante. Deocamdata astept o confirmare de la prietenii din delegatia bulgara, sa vedem daca ma pot cupla cu ei, sau optez pentru alta varianta.
  ...Multumesc mult pentru stradaniile si contributiile voastre. Va tin la curent, in limita posibilitatilor pe care le am ( in aceasta perioada, intru pe net sporadic si maxim o ora pe zi)

ss

Citat din: stavride din Aprilie 18, 2011, 11:17:49 PM
inGUZIstadt, poate facem rost de un reportofon pentru a-ti fi mai usor sa ,,notezi,, ganduri si senzatii, idei si zgomote, atmosfera si linistea traseului. O idee.

Guzi, daca-ti place ideea, consider-o rezolvata! Am un reportofon nou, folosit o data, mic ( juma de celular ) si comod de folosit. Pe unde lucri prin Buc, poate te rapesc pentr-o cafea?

Delafluviu Guzi

Cu placere SS, disponibil in principiu sunt dupa-amiaza. Locuiesc si lucrez intr-un apartament de langa statia de metrou "Universitate" . Suna-ma la 0741344706 si stabilim de-o intalnire, unde vrei.
deocamdata mi-am programat:
-joi ora 19 concert "Felicia Filip & Invitatii" la Opera Romana ...si apoi concert folk & rock intr-o cafenea de pe Splaiul Independentei, cu o trupitza de galateni  ;)
-vineri ora 19  Ateneu, concert pentru pian si orchestra Franz List .

(U)P.S.   incerc sa ma deconectez si eu putin, ca mi-i gandul numai la TID altfel, si nu mai pot dormi noaptea !  ;D

Vali

Salutare tuturor, si scuze ca am intrat mai rar in ultimele zile, de cand a dat caldura nu-mi vad capul de treaba :).

Contul deschis de Florio pentru sustinerea expeditiei lui Guzi este urmatorul:

RO68 INGB 0000 9999 0240 1698  (l-am scris separat sa fie mai usor de urmarit... el se scrie fara pauze)

Pentru cei din strainatate care doresc sa se implice: Swift: INGBROBU

Initial ideea de sprijinire a lui Guzi pentru tot traseul la TID 2011 a circulat prin mailuri intre pasionatii care tinem legatura intre noi permanent. Frumos a fost entuziasmul pe care l-a declansat in randurile noastre aceasta idee, e un fel de a participa la TID fara sa dai la padela :). Cu atat mai mult, sunt sigur ca Guzi ne va scrie niste povestiri de pomina din calatoria lui.

Ideea comunitatii de sprijinire a lui Guzi pentru aceasta expeditie a fost adusa la cunostinta acestuia cu ocazia petrecerii de ziua lui skipper, care s-a tinut la baza de caiac de la Herastrau. Initial, am vrut sa strangem o suma si sa-i facem o surpriza lui Guzi, dar skipper a zis ca mai bine il anuntam si pe Guzi, ca sa nu ne trezim ca omul nu poate sa plece din varii motive. Din fericire, treaba s-a brodit in directia buna, si reusita acestei initiative ar arata ca intr-adevar barcagiii sunt niste oameni foarte uniti, care se ajuta pentru a realiza lucruri cu adevarat importante.

Guzi, am vorbit azi cu Andrei despre transportul caiacului, si raspunsul lui a fost urmatorul: 1. cu TIR-ul e neeconomic, fiindca un caiac ocupa locul a cativa paleti, deci e scump; 2. ar trebui vorbit cu un sofer de autocar de la Atlassib, zicea Andrei ca se poate iesi destul de ieftin; 3. in ultima instanta sa mearga cineva cu o masina pana acolo, si sa-l duca si pe Guzi, si caiacul. La ultima varianta m-as fi bagat eu, fiindca am consum mic la masina, insa din pacate cred ca nu ma voi putea rupe atatea zile din treaba. Daca nu se rezolva altfel, o facem noi intr-un fel, facem o brigada de soferi si facem cu schimbu', important e sa ajunga "coletul" la destinatie :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Levy

Eu ma ofer din Linz pana la Ingolstadt.sant cam 350 de km.Imi iau liber vineri si in 3 ore santem acolo.

Florio

Cu ceva intarziere, raspund si eu pentru a confirma cele spuse de Stavride si Vali .
Contul are datele scrise mai sus, si l-am deschis pe 24 martie 2011 la ING Bank, pentru acoperirea pe care o are in Europa. Totodata am scos si card pe acest cont, in ideea ca Guzi se va simti mai confortabil sa aiba un card la el, nu un teanc de bani.
Fiind un demers facut de noi in perioada in care ii "coceam" o surpriza barbosului padelist, contul e deschis pe numele meu, insa acum ca stie si el ce i s-a pregatit, cred ca ar fi cazul sa il punem titular  :) .
  In speranta ca se va acumula suficient cat sa-i facem vant pe Dunare in conditii optime filosofului caiacist,  va urez spor la toate si cat mai multe iesiri pe ape !

stavride

#24
In ceea ce priveste transportul. Incerc sa secondez grafic eforturile rutiere ale colegilor.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Capitanul Nemo

Anul trecut am calatorit pe bicicleta pe aproape intreg traseul austriac al Dunarii. Nu sunt pasionat de caiac-canoe (prietenii stiu deja asta  :-[ )nu pot decat sa admir intreprinderea in care te vei angaja. Iata cateva informatii, prelevate de la fata locului de subsemnat, care cred ca te vor ajuta:

- in iunie, debitul Dunarii e foarte mare, fluviul chiar se revarsa pe anumite portiuni. Anul trecut, in iunie, o parte din Passau era sub apa;
- curentul e foarte puternic, mult mai puternic decat in aval de Braila;
- Dunarea este amenajata pe cea mai mare parte sub forma de complexuri hidroenergetice si de transport fluvial. Asta inseamna ca o sa treci prin foarte multe ecluze. Din cat te cunosc, sigur nu o sa te sperie asta.   :D
- vremea este mult mai rece decat la noi si ploua foarte mult; eu anul trecut, la sfarsitul lui iunie, am fost blocat de vreme rea pentru 3 zile in Linz. Erau 9 grade Celsius!
- in privinta costurilor, ei bine, 20 de EU este cam la limita. Presupun ca toate opririle in Austria se vor face in aceleasi campinguri in care am innoptat si eu. Conditiile sunt foarte bune, privelistile splendide, liniste, dusuri si restaurant. La unele campinguri, se da o cartela magnetica pentru acces la baile impecabile (inclusiv uscator de par), pentru care se plateste o garantie returnabila. Preturile sunt de circa 8-12 EU. Sunt convins ca nu se va campa salbatic, regulile sunt foarte stricte si se respecta de catre oricine. Pe mine m-a impresionat Austria, e o tara-parc! De altfel, datorita geografiei specifice a malurilor si a luncii Dunarii, e foarte greu sa gasesti un loc de cort neamenajat. In apropierea fluviului sunt mlastini, zone protejate cu o fauna splendida (castori si nenumarate specii de serpi, printre multe altele), pistele de ciclism, paduri inundate, etc.

Sper ca ti-am fost de folos.
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

hoinar

#26
Salutare dragilor,
Cand este plecarea?
In ce zi exact?
Daca pica intr-o sambata te pot duce eu pe segmentul Galati -> Cluj eventual Galati -> Oradea .... :)

O si senina si blanda,
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Vali

Salut Radu si bun venit :). Din programul integral al TID 2011, pe care il avem aici: http://tidromania.files.wordpress.com/2010/12/zeitplan2011.pdf, ziua plecarii din Ingolstadt este sambata 25 iunie. Asta inseamna ca plecarea lui Guzi din tara ar trebui sa fie undeva in cursul saptamanii, sau eventual in weekendul dinaintea plecarii, ceea ce ar insemna o saptamana in plus pe meleaguri straine  :-\. Eu am sa mai caut si o sa mai incerc sa o rezolvam, sa vedem ce mai zice si Guzi, dar pana la urma trebuie sa se rezolve intr-un fel. Spunea Razvan Iofcea ca o solutie buna ar fi agatarea caiacului in autocar, deasupra la bagaje, sa vedem daca si merge, ar fi o treaba destul de simpla :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

hoinar

Bine v-am regasit :)
Clar ca o solutie de tipul autocar este optima.
Daca totusi din vreun oarecare motiv nu se poate realiza ...oferta mea ramane valabila ....eu am cazare si masa gratuit in CJ -evident pt amandoi- si apoi pot sa il reped pina la Oradea ..... :)

O zi senina si blanda,
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Capitanul Nemo

Vali, autocarul nu este o solutie. Soferii Atlassib nu vor transporta un caiac. In momentul de fata, nu transporta nici macar biciclete spre Germania. Este valabil si pentru alte companii. Eu cu greu am gasit o solutie sa ajung la vra in Germania cu bicicleta si bagajele ei.
Eventual, se poate face o petitie la conducerea firmei, un soi de cerere de sponsorizare pentru asa ceva, dar la Atlassib nu cred ca va merge. Trebuie cautata o firma mica, fara ifose, sau chiar particulari care merg incolo.
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien