Proiect Shetland 570 Donna alba

Creat de black, Februarie 17, 2016, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

black

Salutare tuturor
Pana imi apare in curte barcuta ( cu putin noroc asta inseamna la inceputul saptamanii viitoare) deschid un topic unde astept sugestiile si parerile voastre .
Pentru ca toate sunt amestecate in capul meu tot asa am sa le si scriu urmand ca Vali sa ma mai corercteze cand gresesc.
Deoarece am sa echipez barca aprroape de la zero am sa incep cu izolatia termica a barcii. Subiectul a mai fost tratat pe forum fara rezultate ok ptr mine.Va propun o varianta ok sper eu . Astept pareri comentarii si atentionari .
O  izolatie termica ptr mine tb sa indeplineasca conditiile: sa izoleze eficient,sa previna condensul , sa fie antimicrobian ,sa fie ieftina sa se monteze usor , sa arate bine estetic vorbind, sa nu ocupe din spatiul si asa intotdeauna insuficient. Tin sa precizez ca nu fac reclama nimanui ,astept doar parerea voastra
AF Armaflex,  de la Armacell Romania de 10 mm grosime autoadeziv livrat la sul de 13 mp  la pretul de 18,5 euro/mp fara tva.Pentru completa informare uitati va la atasamente si accesati Armacell.ro sau armacell.com . Peste  placile de la armacell putem lipi folosind 3M General Trim Adhesive spay glue piele ecologica de asemenea tratata antibacterian sau tesatura impermeabila de la ANCROMA SRL Piatra neamt. Accesati situl ptr informare
Deci?

mariusbig

Pentru Ancroma , eu sunt din Piatra Neamt. Daca doreste cineva , am timp berechet si pot trage o fuga pana la ei sa vad monstre , culori , preturi etc.  si foto de pus pe forum , doar sa-mi spune-ti ce doriti.

black

mersi mariusbig
cu siguranta am sa pun pe canapelestofa impermeabila Ozio de la Ancroma . sunt curios daca e asa de moale si pufoasa si de placuta la atingere asa cum o descriu ei . cand poti trage o fuga si uitate la ea si spune o parere . 

mariusbig

k. maine poimaine trec pe la ei si va spun concluziile. sunt convins ca ii cunosc si pe administratori. orasul e mic si toata lumea cunoaste pe toata lumea.

Alex1958

Salut cumnate!
Intelegem ca vrei sa echipezi barca de la 0 dar ce intentionezi sa faci cu ea?
10 mm nu sunt un capat de tara si chiar e bine sa inchizi cabina si sa ai racoare sau caldura.
La a mea eu am numai o panza de tapiserie pe tavan si pe laterale. Nu mi s-a parut insuficienta si n-a condensat. Vara nu poti sta in cabina pe caldurile de foc decat daca ai Aer Conditionat. Prinavara si toamna cand vrei caldura poti folosi ceva gen Siroco/ Webasto/Ebenspaecher, care la cel mai mic model fac 1500 W ceea ce ajunge si prisoseste ca sa fie cald in cabina.
Deci ce vrei de la barca ta?

black

Draga cumnate
Dragilor
Vreau sa folosesc barca de cand se dezgheata si pana da inghetul pe dunare. sunt pescar inrait fara a fi lacom . sunt si pictor in timpul liber asa ca o priveliste face  mult pentru mine
Vreau sa pot sa ma duc cu familia ( sotie+1 copil 23 ani ) atunci cand au placere in delta pana la marea cea mare cu max de confort . atat cat se poate fara a fi absurd.
Am prieteni pescari care la randul lor au barci mai mari sau mai mici cu care sper sa mi petrec timpul pana la 80 ani. mi ar face placere sa devin prieten cu  voi toti daca nu cu majoritatea.
Am dormit si in cort si pe pamant si ma cam dor oasele, merit un confort nu?
Apropo de incalzire : e ok ce spui .dar merita studiata si varianta cu un generator compact pe benzina800w cu iesiri multiple si un convector electric 500w. de exemplu Convector Applimo Euro Plus, Termostat incorporat, Fabricatie Franta, Garantie 5 ani, 10 trepte de putere, Protectie anti-inghet, 500 W de la emag pret 346 Lei . Generatoare ultrausoare sunt o multime pe net la preturi diverse de la 140 $ la 700$ .ptr cei interesati pot atasa toate informatiile.Am vazut in olanda barci izolate termic cu un vinilin cu burete pe dedesupt care se lipea cu diverse

calin1967

Varianta de incalzire cu generator si aeroterma are dezavantaje - volumul mare (ca sa suporte o sarcina rezistiva de 500 w ar trebui sa aiba vreo 700 VA), faptul ca trebuie sa scoti generatorul afara cand functioneaza, zgomotul (amplificat de barca, ce actioneaza ca o cutie de rezonanta), si nu in ultimul rand pretul. Eu ma gandeam la arzatoarele ceramice cu gaz, asa numite cu ardere completa, dar nu sunt sigur ca nu ar fi neplacut si riscant in barca cu asa ceva. Foloseste cineva?

Dbr

Salutare.
Sa stapanesti sanatos barca si sa te bucuri de ea pe ape linistite. Cunosc sentimentul si entuziasmul pe care le incerci acum cautand sa faci tot ce este mai bun pentru ea. Dar in tot ce vei face, trebuie sa tii cont de greutate, zgomot, miros,etc.  La incalzire te sfatuiesc asa cum a spus si Alex 1958 la Siroco/ Webasto/Ebenspaecher desi nu stiu cata nevoie o sa ai. Eu am dormit pe cabinata si in noiembrie fara sa simt nevoia de incalzire. Cabinele sunt destul de mici pentru 2-3 suflete ce au 37 grade fiecare, cu cate un sac de dormit de buna calitate.. Daca este bine izolata dar si ventilata inteligent ,nu vei avea de incalzire. Plus ca trecerea de la temperatura ridicata la scazuta creeaza acea senzatie mai accentuata de frig cand vei iesi din cabina.
In nici un caz generatoare de curent sau arzatoare de gaz in cabina !!!

Alex1958

Draga Cumnate,
Si aici suntem pe aceiasi lungime de unda, adica amandoi pescari pe ape salbatice.
Pentru doi pescari barca e ideala, un al treilea poate dormi, daca sunteti mai mititei, dar peste zi va veti lovi unul de altul.
Mie imi place cel mai mult, atunci cand sunt la pescuit, linistea aia ireala cand auzi numai susurul apei si vantul prin copaci sau stuf. In contextul asta un generator strica tot farmecul.
Asa cum zicea si Dbr, incalzirea nu este un "must have" dar e buna seara cand te bagi la culcare sa incalzeasca aerul si obiectele din cabina. Eu am un Eberspaecher si il folosesc cam o ora inainte de nani. Un sistem ca cele despre care am vorbit consuma 30 W si scoate 1500 W arzand cam 350 ml de motorina pe noapte. Nu ocupa mult loc - in barca esti ca intr-un tanc, nu-ti permiti chestii voluminoase.
Izolatia, ca de la asta am plecat, te ajuta sa mentii caldura si sa nu-ti condenseze apa pe tavan sau pereti ca sa ajungi sa-ti fie sila sa atigi ceva. Condens tot se va face, caci apa din respiratie trebuie sa se depuna undeva, dar va fi pe trapa batanta din tavan, dar ziua deschizi totul sa treaca aerul si sa ususce.
In cabina este inca o sursa de caldura -frigiderul, care la mine e pe gaz.
Trebuie sa-ti faci bine socoteala la partea electrica, iti sugerez s-o faci acum ca sa-ti proiectezi o instalatie electrica trainica si functionala. Toti consumatorii sa fie pe sigurante si sa ai acces facil la acestea. Cablurile recomandate sunt cele marinizate. Luminile musai sa fie pe led-uri, prize de 12V pentru tableta, telefon, legaturi pentru GPS, sonar, pompa de santina, pompa de apa din garla si ce iti mai propui. Ca sursa aditionala iti sugerez un panou solar ampasat pe cabina pana de la parbriz pana in trapa (cam 60W).
Mai vorbim depre asta cand vine barca si vezi ce mai gasesti pe ea. Eu am fost foarte placut surprins de ceea ce fostul proprietar neamt amenajase pe ea, la o parte din amenajari am renuntat, am mai pus de la mine si am ajuns, zic eu, la un optim. Nu ne-ai spus de unde esti de loc poate putem sa ne si vedem barcile. Deasemenea, pentru viitoarele discutii trebuie sa te gandesti unde vei tine barca si cum faci cu lansarea/ recuperarea din apa.
E un subiect foarte ofertant acum in extra-sezon si sunt sigur ca vor participa multi colegi de forum.
Toate cele bune!

black

salut Alex1958
sa stii ca in mod deosebit ti am urmarit toate discutiile de pe forum. Ti am analizat barca si problemele avute cu  ea mai abitir ca unul de la fisc . sunt indragostit de 570.e  ideala ptr mine .Sunt din Galati si eu sunt mare am 1,89m si 100kg . Barca am sa o tin in curte  ptr ca stau la casa si am loc ptr ea. Sunt electronist ing de meserie ma pricep dar merci ptr sfaturi sunt utile am sa te mai deranjez cu intrebari.  . am sa merg pe webastto e mai bine. E criminal sa fie si rece si umezeala in cabina. Spune mi te rog ce  rezervorai  si unde .

bradutzu

Citat din: black din Februarie 17, 2016, 07:59:09 PM
mersi mariusbig
cu siguranta am sa pun pe canapelestofa impermeabila Ozio de la Ancroma . sunt curios daca e asa de moale si pufoasa si de placuta la atingere asa cum o descriu ei . cand poti trage o fuga si uitate la ea si spune o parere .
Atentie: stofa impermeabila de la Ancroma nu este tratata UV si nici recomandata pentru exterior. Am discutat cu ei acest aspect ptr ca mi-am tapisat barca cu piele ecologica de la acest furnizor
O zi buna
Sa auzim numai de bine!

Alex1958

black,
Am un rezervor de 5 l amplasat in pupa la babord. Sub panoul de mascare din babord e amplasat injectorul iar traseul de motorina urmeaza cablurile si furtunul buteliei de gaz pana in cabina. Ebenspaecherul e plasat sub dulapul de la babord. Priza de aer este la extremitatea de jos a peretelui cabinei, aerul cald iese in partea de jos a cabinei, sub bancheta din babord iar gazul ars printr-un cos de fum asezat tot pe bordul babord. Toate astea le-am gasit instalate de vechiul proprietar si nu le-am schimbat decat alimentarea electrica odata cu tot sistemul de cabluri in 2015.
Da, Shetland 570 e o barca frumoasa si solida.

mariusbig

Black , am fost astazi pe acolo. Nu era nimeni , nu a raspuns nimeni pe mobil - am sunat la primul numar.
Mai incerc luni si va tin la curent.

black

salut,
Alex1958 spune mi te rog cum merge barca ta cu motor honda 75 cp.Sunt chitit pe un Suzuki 70, 80 sau 90 cp. Da- mi un sfat . Traseul meu de la Galati  cu barca in delta sau la mare stat 3sau 4 zile si inapoi .Incarcat 3 persoane si bagaje pescuit.

Alex1958

Salut,
Am renuntat la motorul de 70 HP. Era cu carburatie, 4 carburatoare- un cosmar de reglat si mai era si din 1995. Cu doi insi in barca plus bagajele de 4 zile de pescuit intra in glisare greu iar daca eram mai multi nu mai intra deloc. Am avut vreo 2 calatorii de cosmar Sulina -Tulcea. Altfel, cand glisa eram pe la 35-36 km/h aproape de blana.
L-am schimbat pe un Honda cu injectie de 130 HP- pentru ca pe asta l-am gasit . Asta este absolut suficient, 50 km/h la 4500 rpm.
Problema la mine este ca motorul nu este atasat de barca ci de un prelungitor- vezi imagine. Este foarte practic caci lasa mai mult loc pe puntea pupa unde are loc "actiunea" dar apupeaza barca in stationare.
In mars ma ajut cu trim-tab-urile sa-i anulez miscarea sinusoidala atunci cand are vant din fata. Deasemenea inghesui bagaje in partea din fata iar daca am si alti pasageri trebuie sa stea in cabina.
Deci iti recomand un motor pe la 100 -115 HP cat mai usor si trim-tab-uri. Cu 90 HP vei fi la limita.
Toate cele bune!