constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iris

azi am inceput sa bordez bhd-urile.
  Prima data,am facut un desen in care am stabilit unde o sa dau niste holtzsuruburi din inox,mici(sa nu crape cedrul),adica 4x20mm(cedrul avand 40x26mm).Surubul il dau dinspre placaj,pe latura de 26mm.Si pentru ca  vreau sa le dau in anumite locuri si nu la intamplare,m-am gandit asa:
    La o grosime de material(26mm) de o parte si de alta a stringerului,in asa fel incat,in zona respectiva,sa consolidez priza stringerului,si la 26mm de capetele libere(sa nu fie prea aproape de margine ca,poate crapa)
atasez desenul cu pozitiile la toate(cu albastru e bordajul,cu rosu e marcata gaura,cu alb e stringerul)

iris

apoi,din tabla de aluminiu de 2mm grosime,am debitat pe waterjet elementele ce alcatuiesc un bordaj,am facut niste sabloane,cu gauri de 3mm,acolo unde vreau sa fac pregaurirea pentru holturi.
   Acest sablon are dubla treaba:pe de o parte imi pot debita elementele de bordaj din lemn de cedru,fix in bisectoarea unghiului,nu masor nimic,il pun peste lemnul(calibrat dinainte,se intelege) si cu un stayer de mana ,il debitez la marele fix,atat ca dimensiune ,cat si ca unghi.
   Precizez ca bhd-urile au fost debitate tot cu waterjetul,cu acelasi program,pe care il am de la Dl.Woods,proiectantul barcii.
   A doua treaba a acestor tablite de aluminiu,este sa-mi arate unde sa dau o pregaurire pentru suruburi(cu un burghiu de diam 3 mm,holz-ul are 4mm,in asa fel incat sa le pun fix dupa desenul care l-am facut initial.
  Uite o poza:

iris

zis si facut,am taiat in viteza lemnele de bordaj,se pupa la marele fix.
Urmeaza sa le epoxy si hopa sus(cu fundu in sus) pe sistemul care il voi face sa le aliniez si sa incep sa pun placaj pe ea.
Pun poze cu bordajul.
   Va tin la curent cu progresul.

bogdanminitehnicus

foarte frumos, ce insemana debitare bhd?

iris

bulckhead,elementele transversale ale catamaranului,e sinonim cu coastele barcii.
Asta are 6 buc+transomul.

bogdanminitehnicus


cristiantutuianu

Citat din: iris din Decembrie 28, 2016, 07:22:53 PM

Urmeaza sa le epoxy si hopa sus(cu fundu in sus) pe sistemul care il voi face sa le aliniez si sa incep sa pun placaj pe ea.


Doar rasina epoxidica ?............ok si holsuruburi
Eu iti recomand sa pui si un praf de rumegus in rasina ! Asa doar rasina chioara ...sa nu ai surprize .Eu unul nu am fost prea incantat de rezultatul final atunci cand am incercat sa lipesc cu rasina chioara.In amestec cu praf de rumegus am fost multumit.
Cele mai bune rezultate am avut  cand am lipit "chestiuni "la barcutze l-am avut cu adeziv poliuretanic pentru lemn respectiv Bison PU Max.
Nu doar ca lipesti lemn de lemn (placaj).Eu am lipit sipca de lemn pe un placaj care era imbalsamat cu  rasina epoxidica si fibra ,era stanca .Sipca am lipit-o fara sa folosesc nici un holsurub sa o tin pe pozitie ...doar menghine de mana !nu am lipit-o pe o suprafata dreapta ca nu era ...de am fost nevoit sa indoi sipca destul de mult (ma gandeam ca o sa se rupa ...dar nu sa rupt) Cand am dat menghinele jos dupa aproximativ o ora (cu toate ca producatorul spune ca dupa 24 de ore )sipca a ramas acolo si e si acum fara nici un pui de holsurub.
Bison PU Max nu are nici o reactie cu rasina epoxidica

cristiantutuianu

uite despre ce vorbeam referitor la Bison PU Max

iris

Multumesc frumos de sfaturi,m-ai pus pe ganduri.
   Praful de rumegus sa fie tot din materialul ala sau unul mai hard(stejar?)
    O sa fac niste teste si o sa facem incercari nedistructive si apoi distructive cu forta de apasare controlata(pot face asta).
   Postez toate la timpul lor si o sa le vedem toti.
   

black

Din același material tb sa fie. Total contraindicat stejar .conține tanin

iris

multumesc,care ar fi proportia rasina/faina de lemn?

black

În recipient pui prima data rasina . Cantitatea de rasina depinde de ce ai de facut . Peste rasina se adaugă treptat rumeguș în prealabil cernut  bine printre o sita și se amesteca bine pana devine ca o crema . A se tine seama de faptul ca rumegușul absoarbe rasina de asta se adaugă treptat și se așteaptă câteva secunde pana adăugăm alta transa. Dacă e scăpat prea tare se mai adaugă rasina

iris

le-ai taiat pe cnc?

   Tablele de aluminiu,da

iris

multumesc black,apoi il intind cu pensula?

iris

Cristi,arata caiacul ala ,frate,intr-un fel... 8)
   Scaunul e arta,deja ;D