constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iris

iata si inceputul machetei,asa cum ziceam,este la scara1/10,facuta din inox.`cele 6 bhd sunt pozitionate la distanta din proiect.

iris


iris


Thor


iris


lipan

Acum înţeleg de ce ai ţinut să-l faci din aluminiu. E bine lucrată miniatura.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

iris

o sa iasa bine si din placj,tot cu CNC il debitez,o sa lucrez milimetric,Cu ajutorul vostru,o sa iasa o minunatie de barcuta.Proiectantul zice ca e important sa le asezi drept si perfect paralel una fata de cealalta.M-am gandit sa-mi fac niste dispozitive smechere,din metal,reglabile pe trei directii,apoi cu un laser,la fel de smecher si el,le asez perfect.Dispozitivele vor fi blocabile pe directia respectiva.

pelicanul

 
Citat din: iris din Decembrie 10, 2016, 10:03:37 AM
iata si inceputul machetei,asa cum ziceam,este la scara1/10,facuta din inox.`cele 6 bhd sunt pozitionate la distanta din proiect.

Ce grosime are tabla de inox si cum o sudezi? Va fi aceeasi tabla si pentru bordaj?
CNC-ul cu ce taie tabla? Freza, laser, jet de apa sau ce?

radu_t

Iris...Cnc...poate taia doar lemn sau si altceva...sa zicem otel?

sebba

Citat din: pelicanul din Decembrie 11, 2016, 12:51:50 PM
 

Ce grosime are tabla de inox si cum o sudezi? Va fi aceeasi tabla si pentru bordaj?
CNC-ul cu ce taie tabla? Freza, laser, jet de apa sau ce?

taieturile par a fi facute pe laser sau plasma
freza lasa raza la colturile interioare, deci nu e freza! plus ca tabla asa de subtire, pe freza, e dificil
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

iris

Corecte observatii.Tabla de inox are 2 mm,si debitarea este facuta pe waterjet,avem si CNC in 5 axe sau 3 axe(asta e mai mititel)care lucreaza prin frezare,dar asa e,raza interioara este raza frezei +un pic-2 zecimi,altfel nu vrea softul).La waterjet se considera raza jetului de apa(0.78mm!).

iris

Uite,am noroc:
  Sorry for the delay in replying, we are now officially in the Bahamas

Yes I can supply dxf files

Best wishes

Richard Woods of Woods Designs
sailing catamaran designers
   Asa ca,voi construi precis,debitare dupa planurile originale,direct in dxf.
    E de bine!

radu_d

Scuze de indiscretie, ai facut cumva un buget pt tot catamaranul, interior ext?
Catarg, vinciuri, blocatoare, electronice, motoare, etc...?
La cat te-ai gandit ca o sa te duca?

Vali

Radu, imi permit eu sa aduc o scurta clarificare.

In linkul de pe duckworks (care a fost postat si mai inainte), Richard Woods face o descriere detaliata a lui Saylon 20, catamaran de clasa D (ape interioare): http://www.duckworksmagazine.com/15/designs/saylon/index.htm#.WE8P_rn3CKE

Iata ce gasim aici: greement simplu si ieftin de Hobbie 16, deci nu are nevoie de vinciuri, blocatoare etc, electronice nu are nevoie, fiind barca de ape interioare, iar ca motor ii ajunge un outboard de 4 sau 5 cai.

E vorba deci de o barca de relaxare pe lac sau fluviu, conceputa cat se poate de simplu si functional, fara diverse artificii nejustificate la acest tip de ambarcatiune.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

Asa este.Mi-l doresc pentru Dunarea medie,si apoi,imi doresc sa imi fac mana cu el.Nu cred ca o sa ma coste foarte mult,avand in vedere conditiile date.Sper sa il si fac foarte repede.O sa va intreb multe lucruri pe care voi le stiti si eu nu,dar toate la timpul lor.Oricum,promit sa postez cu poze evolutia.Astept dxf-urile de la proiectant,apoi nesting pe foile de placaj(sa stiu cate sa iau) si-l debitez in cateva ore.
   Multumesc anticipat.