Cum era să văd Biscaya, dar am înțărcat bălaia

Creat de Don Basilio, Ianuarie 01, 2017, 10:04:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Hahahah... m-a luat valul :) ! Știam povestea ta  cu motorul sărat și tentativa înecată la mal, dar am crezut că e vorba de altă încercare.
Oricum, a fost fain de expus aici, rămâne întâmplarea de luare aminte și pentru alții.
Așa ceva, greu de conceput să existe... totuși viața bate filmul :)

pelicanul

Citat din: Florio din Ianuarie 12, 2017, 12:30:28 PM
............................
Așa ceva, greu de conceput să existe... totuși viața bate filmul :)

Mai ales ca barca a ajuns totusi la Lisabona, traversind Biscaya! :) Sau cel putin atit stim deocamdata. Sper ca povestitorul sa ne mai dea ceva amanunte.

ghrt

Părerea mea este că barca este Coca, aflată acum în marina Limanu.
Îngrijită bărcuţa, cu motor outboard.

Vali

Pai daca Dan tot il stie pe romanul respectiv, poate sa ne confirme el daca e vorba de aceeasi barca.
Oricum, Vasile ar fi cel mai in tema, dar nu mai astept prea multe de la el, dupa ce m-a pus sa citesc pe barcaholic episodul 2 :). Probabil ca a luat in serios ce i-am spus - sa nu se grabeasca :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau


bluewave

hello, chiar nu-mi mai aduc aminte, dar parca chestia am gasit-o intr-un anunt pe olx  ( si i-am trimis link-ul lui Vasile ) ... cat despre tip, de unde sa-l cunosc (nu se preta omul , un adevarat "lup de mare" sa aibe cunostinta un ageamiu ca mine in ale navigatiei )...
"No Whistling on Board"

Florio

Citat din: Don Basilio din Ianuarie 12, 2017, 11:11:30 PM
pentru cei ce vor sa stie mai mult despre barca:
http://www.probarca.ro/anunt/68424/109/1/109/Vand-velier-IW-26-.htm

E bine ca are "vitezometru"  :)
Dincolo de toate astea, daca barca a venit in toata calatoria asta lunga intr-o singura bucata, inseamna ca ori a avut un skipper foarte bun, ori un contract semnat in alb cu Dumnezeu.

Vali

Vitezometrul ca vitezometrul, dar "instinctor" e cireasa de pe tort :).
Si uite asa se mai aduna la Tomis inca o barca in flota de veliere care stau cu anii sa se vanda, cu slabe sperante. Sper ca macar vreun potential client sa dea un ochi si pe aici sau pe barcaholic, macar pentru povestea cu motorul "diesel", de fapt un 2T ordinar pe benzina, de la mijlocul secolului trecut.

@Dan: scuze, credeam ca te stii cu romanul temerar. Bine ca macar Vasile ne-a spus povestea, si chiar daca el a pierdut o plimbare, si el si comunitatea au invatat inca o data ca pomul laudat nu merge de multe ori la apa :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Am fost putin dezamagit de poveste, o mai auzisem in cea mai mare parte, credeam ca vor fi mai multe amanunte de data asta.  ;)
O chestie foarte interesanta, care adinceste misterul  8): barca a fost pusa la vinzare pe Pro Barca la 24.06.2015 inainte de anuntul privind locul disponibil in echipaj (01.07.2015). Omul vroia sa scape de barca de la bun inceput.

ghrt

Dacă e într-adevăr Coca, să ştiţi că arată foarte ok. Nu e o barcă frumoasă, are nişte linii ciudate la cocă aproape de linia de plutire, si cabina cu bulb, dar dincolo de considerentele estetice ale modelului, barca arată bine întreţinută la exterior. Într-adevăr nu are rollfoc şi merge cu un outboard. Probabil că nu se merită să repare inboardul.

Iarăşi f. probabil că a adus-o rutier, iar treaba cu Lisabona a fost aruncată la şto, gen vezi că am traversat Biscaya şi fără tine. Fără inboard economic mi se pare riscant cu trasee din astea pe o barcă aşa mică. Dar aici speculez.

Mie mi-ar place să iau o bărcuţă din asta de la Marea Nordului, dau 4-5K pe mea, merg cu instrumentele mele şi să vin cu ea până aici ca să o vând cu 10K. Adică aş păstra-o dar am deja una :)) Nu e vorba de bani, ci de excursia în sine. Însă mai am de învăţat navigaţie şi marinărie până la aşa ceva. Probabil şi că ar dura 2 sezoane, cu pauză la Malaga.