Salupa italiana de fibra

Creat de ionitzady, Decembrie 04, 2011, 02:41:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Salut Adi, vin cu raspunsul detaliat, dar mai pe seara :), acum sunt "calare pe situatie" :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

VICTORIE totala dragi prieteni, asta a fost problema  cablu de guvernare mergea greu ,atat de greu ca daca ii mai legam si motorul se termina toata treaba. Acum merge mai usor ca la MERCEDES COBRA  ;D. Sa auzim numai de bine

ionitzady

Vali eu cand am luat permisul in anul 2000 aveam dreptul sa conduc ceva iar dupa ce le-a schimbat in 2008 sau 2009 am dreptul numai pe ape interioare etc , inainte vele ,mare 6m  de la tarm parca si bun venit bogdanovici

Vali

Pana s-a trezit baba, adica eu, popa a terminat slujba, adica Adi si-a rezolvat treaba cu guvernarea :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

salut  dragi prieteni , Vali nu ai mai dat nici un semn ;D , te rog cand ai tu timp sa-mi scrii ce te-am rugat, ms.

Vali

Citat din: ionitzady din Decembrie 14, 2011, 02:25:24 PM
Vali am croit placajele de la pupa pt menghina motorului si le-am uns cu ulei de transformator dupa care o sa le lacuiesc."Stutul" pe unde iese apa din cuva l-am scos afara pt ca vreu sa-l bag si prin placajul din exteriorul barci ,cred ca e mai bine asa.

Cred ca o idee mai buna era sa folosesti placaj de okoume, care nu se exfoliaza daca e supus la umezeala, cum face placajul obisnuit. Pentru bucatile mici care-ti trebuie, pot sa-ti dau eu din capetele de placaj care-mi raman de obicei. In loc de ulei de transformator, e bine de folosit rasina epoxy, care protejeaza complet si definitiv lemnul de actiunea apei.

Citat din: ionitzady din Decembrie 14, 2011, 02:25:24 PM
Apropo Vali te-as ruga sa-mi descri si mie C.T.T barcutei mele (caracteristici tehnico tactice) :D. Eu cred ca este facuta sandwich si "laminate"  am vazut basul din spate parca este din placaj laminat ? ce-mi poti spune despre ea ca motorizari tot ce stii tu, ea are L=4,30   l=1,60    h= ???  greutate 140 kg atat stiu eu,  dar dupa cum am vazut cadescri tu o ambarcatiune , eu nu stiu nimic si te-as mai ruga sa-mi scri cum se numeste siliconul ala bun pt barca care se intareste bine. salut si pe diseara.

Pai ce pot spune, e o salupa tip runabout, adica puntata in prova si cu parbriz lat, 2 locuri in postul de conducere si 2 la pupa. Constructia e din laminat masiv (nu sandwich) de fibra de sticla (mat+roving) si rasina poliesterica, cel mai probabil ortoftalica (rasina cea mai raspandita). Ceea ce spui tu despre bashul din spate e intaritura oglinzii, care la orice barca de fibra se face cu un material lemnos - placaj, osb, lemn masiv etc. Motivul este obtinerea grosimii si rigiditatii oglinzii, necesara pentru transmiterea impingerii create de motor. Se foloseste lemn din cauza ca e o solutie economica, greutatea e redusa, si rigiditatea rezultata e optima. Ideal ar fi sa se foloseasca un lemn protejat la actiunea apei - acoperit cu epoxy, sau macar un placaj rezistent la umezeala.

Ca motorizare, motorul tau actual Neptun este optim pentru caracteristicile barcii, si cred ca te poti duce linistit cu puterea pana pe la 40 de cai. Masticul ala special pentru folosit la etansari la barca se numeste Sikaflex, si se gaseste chiar si la unele magazine cu specific DIY, sau mai degraba pe net (eu am luat in vara cu 28 de lei un tub de pistol, eram in Cluj, si magazinul tot in Cluj).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

multumesc mult Vali cand citesc ce-mi scri tu referitor la mine ( barca) sunt in al noulea cer dar marea mea problema este ca de prea mult entuziasm uit toate detaliile asa ca scipta mane  vorba volant  ;D , multumesc inca o data Vali ma duc sa mai lucru ceva. Sa auzim numai de bine

ionitzady

salut , vali unde este postata barca pe care  o construiesti ca nu mai gasesc , vad ca ai mai lucrat  si sunt curios. ms  noapte buna

ss

Ady, daca ma uit la noua poza-avatar a lui Vali, cred ca este momentul sa mai marturiseasca si el cate ceva! Hai Valica la Parintele si spune ce pacate ai!!!

Vali

Vine baiatu', numai putin sa se spele de praf de chit si gelcoat :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

Chiar zilele astea trebuia s-a ajung prin galati si ma gandeam Vali sa-ti fac o vizita sa mearga si copilul la Mosul , pai ce numai piticul meu? Dar copilaria mea a cam luat sfarsit ( m-am maturizat si eu  ;D) pt ca copilul, adica eu , s-a umplut de variceala :-[ si tocmai la anul mai iese din casa. Asa  ca 2 saptamani fara actiune la barcaz , doar bale de la geam , uitanduma la barca si pe forum mai facandu-mi idei . Asa ca vali hai cu poze de la regina deltei. In aceste conditii nu pot sa va doresc decat  MULTA SANATATE.

Vali

Salut Adi, am mutat discutia aici, pentru fluenta si incadrarea in tematica. Ce sa spun, sa va faceti bine, si tu si cocuta, sa aveti sarbatori linistite, si spor la treaba la barca dupa sarbatori :). Am mai pus cateva poze la barca aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,238.msg3104.html#msg3104
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

incep prin a v-a ura LA MULTI ANI  pe 2012 si sa postez si eu ce am mai lucrat

ionitzady

am montat si placajele la oglinda , dar vali  parca le-asi imbraca in tabla de aluminiu, nu stiu. Vali am doua gauri in oglinda pentru suruburi le las sau le astup?








Vali

Salut Adi si la multi ani :). Ai lucrat ceva din ce se vede, asa ca din partea mea spor la treaba in continuare.
Intr-adevar, ar merge pusa o tabla de aluminiu peste placajul oglinzii, fiindca rezista mai bine la uzura cauzata de menghinele de fixare a motorului.

Gaurile zic sa fie mai bine astupate, fiindca se poate infiltra apa in timp la placajul din interiorul oglinzii. Le poti astupa cu putin chit plus un mic petec de fibra deasupra.
Daca as fi fost in locul tau, as fi dat si pe placajul din exteriorul oglinzii macar cu un strat de epoxy, ca sa fie mai bine protejat la umezeala (adica sa nu se exfolieze in timp).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau