Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Pai corsarul de aia s-a hotarat sa-si faca RIB, ca sa aiba destula flotabilitate barcazul cu airbag, incat sa poata duce in siguranta navetele de dedesubt, bineinteles completate cu continutul original :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

Multumesc barcagiilor pentru aprecieri !...a fost si este un proiect de durata(m-am intins cu lucrarile mai mult decat credeam) dar, sper ca rezultatele sa fie pe masura efortului si cheltuielilor deloc de neglijat ! @ciby...am  sa iau in calcul si propunerea ta  ;) :)

corsarul

Am inceput sa "bag" slefuiala cu glaspapier de apa cu granulatie din ce in ce mai mica ...


lipan

De ce nu foloseşti la şlefuit un flex cu viteză reglabilă?
De exemplu eu am luat unul de la Hornbach şi am dat pe el vreo 300 lei, Mac Allister îi spune şi e foarte bun.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

corsarul

Am folosit !...daca observi se vede glaspapierul(rondele)....dar nu am gasit cu granulatie mica 380(glaspapier cu arici)

corsarul

Am inceput slefuirea matritei cu glaspapir de 2500 apoi urmeaza polisharea....






corsarul


corsarul

Matrita...dupa primele 2 straturi de ceara...


Vali

Arata excelent, ma faci sa te invidiez :D. In plus, cred ca te-a cam cocosat de bani Mirror Glaze ;) (app, de unde ai luat-o?) .
Tip: daca dai 7 straturi de ceara (bine lustruita), nu mai e nevoie sa dai vreun strat de polivinilic, iar decofrarea se face usor, suprafata ramanand identica dpdv al finisajului cu matrita.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

Multumesc Vali !...ceara am cumparat-o de la Rompolimer Bucuresti ..

corsarul

#70
Azi am construit placa de sustinere a motorului , care o v-oi lipi pe interorul celor doua piese(coca si puntea)....grosime este de 36 mm din placaj stratificat , si dupa cele 5 straturi de ceara am venit cu 2 de alcool polivinilic...



corsarul


corsarul


bogdanbuciu

felicitari bratulescu,
nu o sa creada nimeni daca nu vede pozele ca ai facut toata treaba pe navete langa peretele casei.
Daca ai timp zi-mi si mie cand cu se lucreaza in matrita, in sensul ca dupa ce pui ceara, polivinilicul daca se asteapta sa se intareasca pana dai gelcoat, si apoi daca stai sa se intareasca pana pui fibra, sau se lucreaza pe umed.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

corsarul

#74
Salut Bogdan !....alcoolul trebuie uscat complet pana sa dai gelcoat-ul ,altfel v-or fi probleme ! In schimb , dupa ce aplici gelcoat-ul acesta trebuie lasat in repaus 2-3 ore si abia atunci te apuci de batut primul strat de fibra care (cred eu) trebuie lasat sa  polimerizeze bine pana a doua zi . Cel putin, eu asa am facut!