Caiac strip plank

Creat de AlecNaneti, Decembrie 18, 2013, 02:39:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gvincentiu

#30
Bravo, frate. Nu credeam ca o sa reusesti vreun caiac din polistiren, fiindca nu-i vedeam rostul. In banii si greutatea asta astia faceai unul din placaj de 4mm, tot fractionabil din: placaj, fibra, rasina si praf de lemn. Spunea LFH ca atunci cand construiesti, nu trebuie sa faci economii la materialul pentru corp. E doar un sfert din costul final al bărcii si daca economisesti 10-15% dintr-un sfert, in final..... In cazul tău, va fi 1/20 din costul caiacului, plus că mi se pare complicat cu chit, adeziv etc. atat ca lucru cat si ca finisaje. Parerea mea... Daca ziceai ceva, veneam si eu la lansare.
Oricum, sa fie intr-un ceas bun si felicitari pentru reusita.
Ganduri bune !

AlecNaneti

@ Rumpi

Multumesc!

Capetele suruburilor au fost ingropate din start  in compartimentul central - de asta am si mers pe proiectul asta de impartire, pentru ca daca nu vor tine garniturile oricum nu voi fi inundat in compartimentul central.

Peretii despartitori sunt formati din doua placi de placaj cu fibra intre ele, cu gauri de 25 mm umplute cu chit, apoi date gauri de 10. Pentru ingroparea capetelor suruburilor am mai folosit o placa de placaj cu gauri tot de 25 si completat cu chit intre gauri si capul suruburilor si apoi fibra si epoxi pe deasupra.

O sa mai fac niste probe sa vad daca tin garniturile improvizate, iar daca nu, voi lua in considerare si varianta cu saibe de cauciuc.

Da, al doilea strat de fibra pe carena l-am pus pentru abraziune. De rigid, e super rigid si fara al doilea strat.

De vopsit, prin primavara. Imi explica Vali ce si cum cu spritul de chit auto.


AlecNaneti

@ Vicentiu

Intr-adevar un caiac stich and glue e un proiect comparativ cu al meu in ceea ce priveste costurile si timpul de executie.

Dar eu nu voiam doar un caiac, voiam un caiac cu forme rotunde ceea ce iese doar prin metoda strip plank.

Multumesc pentru felicitari si pentru postarea pe topicul meu.

Te-am identificat dupa poze prin oras, data viitoare cand te mai vad te trag de maneca...  :)