semnale, barcute interesante

Creat de Don Basilio, Ianuarie 16, 2014, 11:25:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Vali

Foarte interesanta barca, se vede ca trendul "powersailer" lansat de Macgregor 26 a fost preluat si de alti fabricanti importanti de barci. Pana acum, in afara de Mac, stiam doar de powersailerele de la Imexus, Odin si Hunter.

In afara de designul futurist, cred ca barca e foarte atractiva in primul rand fiindca e powersailer. Adica se misca si la vele, dar si la motor mai puternic, in (semi)glisare, o calitate atractiva pentru barcagiii costieri sau de ape interioare, care stau prost cu timpul.

Despre anuntul de mai sus, depinde pana unde se duce licitatia. Daca ar ramane pretul mai coborat, ar fi o alternativa poate mai accesibila a cunoscutului Mac 26. Imi plac si amenajarile interioare, si dotarea cu peridoc, si outboardul Honda de 50 de cai. Deci cine isi doreste powersailer, are acum o alternativa in plus de a alege.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Barca seamana foarte mult cu Deltania 26 (care iese in modelele E si S. Evident eu as prefera S :) ) .
Intr-adevar, conceptul lansat de MacGrefgor, de barca versatila intre navigatia cu vele si glisare/semiglisare, a gasit un segment de piata foarte bun intre doritorii de distractii pe apa.  Se vede asta si din preturile acestor barci, care se conserva mult mai bine in timp decat a velierelor clasice.
Apropo de asta, cred ca licitatia asta cu un pret atat de frumos, se va duce pe la 18 000. In orice caz, nu o vad sa ramana sub pragul de 10 000 nici in cazul in care barca se da fara peridoc. (Astea sunt previziuni de Mama Omida :) )

Imi place foarte mult barcuta. Dar n-as schimba Mac-ul meu, decat poate pentru un Imexus 28 :)

Mihaif99

@Florio, adauga la costul lui Imexus si pretul unui SUV  :)

La fel de mult costa si in Europa un Imexus 28?  Pe aici tot incearca unul sa o vanda cu 60.000 $. La mana a doua.

Florio

#4
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 17, 2014, 04:27:21 PM
@Florio, adauga la costul lui Imexus si pretul unui SUV  :)

La fel de mult costa si in Europa un Imexus 28?  Pe aici tot incearca unul sa o vanda cu 60.000 $. La mana a doua.

Sa-l lasam sa viseze frumos :)

Pretul de nou este 27000 euro fara TVA. http://solentbrokers.com/index.php/imexus-28-motor-sailor-yacht-idns5007/
Dar pe Yachtworld vad niste scoruri incredibile : http://www.yachtworld.com/boats/category/type/Imexus

Avand in vedere diferenta in plus a barcilor second hand fata de una noua, e foarte posibil ca varianta standard sa fie destul de saraca, iar optiunile extra sa ii coste pe proprietari foarte mult.
Altfel nu  vad de ce o barca folosita sa aiba un pret mai mare decat una noua .

Don Basilio




Don Basilio


pelicanul

Citat din: Don Basilio din Februarie 05, 2014, 10:00:08 PM
fratilor se poate, o tractabila de 12 metri (ca tare sunt putine)
http://www.ebay.de/itm/Segelyacht-Flamingo-11-97x2-50m-/261389958866?pt=Segelboote&hash=item3cdc0e3ed2&autorefresh=true

astept pareri avizate
Se poate sa fie tractabila, e cam ingusta (2,5 m) la lungimea de 11,97. Pe de alta parte, pescajul de 1,8 m e cam mare, s-ar putea sa depasesti gabaritul in inaltime :). Si nu zice nimic despre derivor rabatabil. Oricum, iti trebuie un trailer serios pentru ca "jucarica" are 4 tone. Pretul e foarte inselator, scrie acolo "Mindestpreis nicht erreicht", adica are un pret rezervat, sub care nu se vinde. E normal, n-are cum sa fie 5000 de euro (atita e la ora la care scriu), barca e din 2009 si toata aparatura de pe ea este din 2012 - 2013. Chiar sint curios daca se vinde pe e bay si cu cit. :)

Florio

Mie-mi place mult Flamingo . 
O barca de viteza, cu ceva spatiu de locuit, cockpit central, o multime de accesorii. Nu poate ramane la pretul de 5300. Sunt sigur ca sare de dublul acestui pret de licitare :) .
La noi exista o barca de dimensiuni asemanatoare, care rupe in regate : Pisselina .

pelicanul

Pisselina (si, de ce nu, Farfallina :) ) mi se pare mult mai sportiva si, implicit, mai spartana. Poate unde e amenajata special pentru regate?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=328080723954258&set=a.328080713954259.72845.100002569988462&type=1

Florio

Citat din: pelicanul din Februarie 06, 2014, 06:01:35 PM
Pisselina (si, de ce nu, Farfallina :) ) mi se pare mult mai sportiva si, implicit, mai spartana. Poate unde e amenajata special pentru regate?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=328080723954258&set=a.328080713954259.72845.100002569988462&type=1

Intr-adevar, este o barca numai pentru regate si face treaba buna. Ca si fetele din echipaj :) !
De aia spuneam ca este asemanatoare la dimensiuni .

Captan

Ia uite ce nava de vikingi am vizitat azi in P.Tomis!
E absolut deosebita. din pacate nu era nimeni (cred ca dormeau) sa stam putin de vorba.

pelicanul

E super drakkar-ul! E rusesc? Ia-i la intrebari pe baietii aia, vrem mai multe amanunte!  :)