Rog lamurire model motor SELVA 8 cp

Creat de iulian_cioclin, Februarie 02, 2014, 11:30:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

Buna stimati colegi,

Sunt in pragul de a achizitiona un SELVA de 8 cp, black bass O.H.C  1 cilndru, an 2008, cisma scurta. Ma atrage foarte tare greutatea lui de numai 27 kg.

DAR am o retinere precum ca ar fi big foot datorita formei cizmei, din ce m-am documentat pe net am vazut ca cele big foot au de obicei aceasta forma a cismei.
Elicea este 8-1/2x7

Este sau nu este big foot? pe el nu scrie B.F


Atasez si 2  poze in acest sens






Ciby

#1
Ce inseamna "Big foot"? Daca este cu cizma lunga (20 inch = 51 cm) si oglinda este facuta pentru cizma scurta (15 inch = 38 cm) este o problema. In primul rand masoara oglinda barcii, de la marginea de sus la varful V-ului de jos.
In functie de aceasta masuratoare cumperi motorul potrivit.
Daca totusi oglinda este scurta (38 cm) si motorul este de 51 cm, se poate face o "tiganie" si va functiona. Dar, de preferat este ca motorul sa se potriveasca pe oglinda. Daca este mai lung, iti va mari artificial pescajul barcii cu 13 cm! Si nu cred ca asta iti doresti!

M-am grabit si nu am citit cu atentie ce ai scris!
Intreaba vanzatorul, el stie ce are, pune-l sa masoare lungimea cizmei, intre scaunul menghinei si placa anticavitatie si daca se potriveste pe barca ta si-ti convine pretul, ia-l!

iulian_cioclin

#2
Cand ma refer Big Foot insemna ca este un motor de tractiune, ceea ce NU imi doresc.  Cu privire la cisma nu sunt dubii... este scurta ceea ce imi si trebuie.


Forma cismei ma trimite cu gandul ca ar fi de tractiune.  Cisma de la modelul meu, am vazut ca este intalnita doar la modelele de tractiune

Asa am vazut ca ar trebuii sa arate cisma


byteworks

#3
CitatBigfoots, er bigfeet, use a larger diameter prop and have a lower gear ratio. This is good for pushing heavy boats like pontoons.

De obicei inseamna elice cu diametru mai mare si un raport de transmisie mai mare, exemplu 2,42:1 fata de 2,0:1.

rover.marius


iulian_cioclin

Diametrul elicei este de 8,1/2 , nu stiu cat ar trebuii sa fie pt cel de tractiune.
Ideea este ca nu ii stiu raportul de transmie(celui ce vreau sa il cumpar) , vad ca la B.F este 13/27 iar la cel normal 13/30 cel putin asa imi indica aici http://www.selvamarine.com/product_lines.php?line=mot_4t


Forma cismei difera de la modelul normal fata de cel de tractiune.
La mine este cisma la fel ca cel de tractiune.

Inca un amanunt al meu are 27 iar B.F 30 kg, doar forma cismei ma trimite cu gandul la B.F

Nu as vrea sa fac vreo greseala

cristi_pescar

In link-ul postat de tine arata clar ca la versiunea BLACK BASS 8 cisma se poate roti la 360 grade, ceea ce la motorul din poze nu se poate. Deci ar fi model Big Foot ceea ce ne arati tu. Incearca sa gasesti un manual, poate iti da acolo si caracteristicile elicei, sa-l poti identifica si dupa acest aspect.

Vali

Dupa dimensiunea reductorului din cizma si a elicei, as zice ca nu e motor de tractiune. Am eu asa ceva (high thrust), dar de la Yamaha, si elicea e cam de 2 ori mai mare in diametru, cu pas mic, iar reductorul e semnificativ mai mare in diametru. Totusi, cel mai bine e de cautat o carte tehnica pentru siguranta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iulian_cioclin

Peste tot pe unde am cautat am gasit doar caracteristicile de baza, nicaieri nu am gasit exact tipul de elice pt B.F si nici vreun manual.
Doar ce dau cei de la Selva pe site-ul lor mentionat mai sus. Offff....
Vad ca cel normal are 27 kg si cel B.F 30,5 kg - cel mai bine ar fi sa fie cantarit motorul si daca are 30 kg e B.F

andreas

Buna dimineata,
e prima mea postare pe acest forum, asa ca sper sa nu-mi luati in nume de rau daca gresesc, dar am studiat si eu , la un moment dat,posibilitatea de a-mi achizitiona acest motor. Cred ca "Big Foot" se refera strict la lungimea cizmei, asa cum "BIG FOOT SAIL" este echivalentul lui "SAIL POWER" de la Mercury, adica motoare de rezerva ptr veliere. Nu stiu exact cu ce fel de elice este echipat, dar cred ca toate Black Bass Big Foot au aceeasi elica (daca va uitati in tabelul de optiuni, nu exista ceva optional). acum daca e de tractiune sau viteza, nu stiu. Poate cine va mai priceput sa-si dea seama din raportul de transmisie 13/27 , pe langa cea de la cizma scurta , care are 13/30.

Sosoktm

si eu as spune ca nu e un motor de tractiune, mai ales ca elica are pas 7 si diametru "normal" pentru 8 cai.  Nu ai cum sa faci proba, se vezi exact ce si cum? Raportul transmisiei probabil il poate spune doar fabrica, pe net informatiile despre selva sunt f putine.
Cizma pare identica celei din link

http://www.yachtershop.sk/sk/lodny-bazar/privesne-motory/selva-naxos-5xs-p-7008.html

Ciby

#11
Raportul de transmisie reprezinta numarul de dinti a pinioanelor din cizma.
Primul este cel de pe axul ce coboara din motor iar cel de al doilea este cel de pe axul elicei.
Un raport de 13/27 va genera la axul elicei o turatie mai mare decat cel de 13/30.
La aceeasi turatie a arborelui motorului, sa spunem de 5500 rot./min., primul va avea la elice turatia de 5500 X 13/27 = 2648 rot./min., iar cel de al doilea 5500 X 13/30 = 2383 rot./min.
Se vede ca primul este pentru viteza iar cel de al doilea pentru tractiune.
Informatiile despre Selva saunt intradevar destul de rare si greu de gasit. Totusi, de cand a fost cumparata de Yamaha, motoarele din portofoliul Selva sunt cam aceleasi cu cele ale firmei mama. Ar merita o comparatie intre motoarele de aceleasi puteri ale celor doua. Este foarte posibil sa se potriveasca din toate punctele de vedere, iar date despre Yamaha se gasesc mai usor.

Later edit:
Hai ca am mancat ceva maro cand am vorbit de potrivirea dintre cele doua marci.
Yamaha - 2 cilindri, Selva doar 1!
Singurul care s-ar potrivi ar fi Selva RAY 8.

iulian_cioclin

Ma gandesc ca dupa seria motorului ar trebui sa se poata identifica raportul de transmisie al acestui motor, (viteza sau tractiune)

Ciby


iulian_cioclin

#14
Hai ca acuma m-am ratacit de tot, din ceea ce spui si dupa calcule reiese ca big foot are o turatie mai mare la elice? implicit va avea o viteza mai mare? (daca elicile sunt la fel) Cizma este clar ca la modelul big foot.

Am rugat proprietarul sa ii trimita o poza ca placuta de indentifcare a motorului, el sustine ca are 27 si nu 30 kg cum are modelul B.F