Pareri cabinata Classic C17 (Bateau.com)

Creat de Moshu, Martie 10, 2014, 10:30:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Moshu

Salutare tuturor,

Visand de ceva vreme la o barca pe/cu care sa-mi pot petrece (pescuit si plimbare in egala masura), in oarece confort si siguranta (sa nu zic lux in comparatie cu pneumatica - 3D Tender Air + Tohatsu 5 CP in 2 timpi - din dotare), un timp cat mai indelungat pe ape (Complex lagunar, Dunare, Delta, Mare), am inceput sa iau in calcul, la modul cel mai serios, si posibilitatea de a-mi construi una, pe langa achizitie. De fapt, sincer sa fiu, daca as avea suficient timp si, mai ales spatiu unde sa o pot construi (deh, in fata blocului, la bulevard, nu prea se poate ...), asta ar fi prima optiune, mai ales ca n-am 2 maini stangi (ce'i drept nu's nici drepte ;D) si nici nu pare a fi "mission impossible".
Ca sa scurtez "povestea", am gasit pe bateau.com (http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=C17)planul unei cabinate de moda veche, Classic (C17), care imi place foarte mult si nu pare a fi greu si nici prea scump (deh, e si asta o problema, chiar mare ...) de construit. Nefiind insa un bun cunoscator al ambarcatiunilor si capabilitatilor lor, apelez la bunavoita voastra si va rog a va da cu parerea / comenta despre acest proiect, despre constructia in sistem "stitch & glue", daca se merita sau nu a fi realizat, despre barca si capabilitatile ei, in general. Multam anticipat.

P.S. Vali - dupa iesirea de duminica de pe Sinoie n-am reusit sa ma incalzesc decat noaptea tarziu, dupa 2 bai fierbinti si juma' de litru de tuica fiarta ... 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Vali

Salutare, barca pare destul de spatioasa si stabila, insa pentru a glisa va avea nevoie de un motor mai mare (ei spun de 50 de cai). Cred ca se va misca binisor si cu un motoras mic, dar fara a glisa.
Daca mi-as dori sa construiesc asa ceva, as folosi mesteacanul ucrainean, cum a folosit si colegul Silvian2009 la Tango Skiff. E un placaj excelent, am si povestit despre el la un topic de la categoria stitch&glue.
Pe ansamblu, cred ca ar iesi o barca buna pentru Delta, foarte placuta la interior datorita lemnului natur, si daca nu se urmareste neaparat viteza, se poate folosi un motor mai mic si economic, urmand ca ulterior sa se schimbe eventual motorul cu unul mai potrivit glisarii.
Cam atat momentan din partea unui marangoz, poate au si colegii pescari ceva de adaugat :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Moshu

Salutare si multam de parerile exprimate marangoaze.
Asa este, pare o barca spatioasa (mai mare pe interior decat pe exterior) iar in ceea ce priveste stabilitatea nu cred ca sunt probleme. De fapt, si asta e unul dintre motivele - alaturi de aspectul de moda veche - pentru care m-am oprit la acest proiect / model, forma corpului imi pare a fi un bun compromis in ceea ce priveste comportamentul pe valuri, inclusiv la mare, stabilitate si viteza. Viteza fiind insa, asa cum ti-am spus si la telefon, ultimul lucru care ma intereseaza la o astfel de barca, as lua in calcul o motorizarea mai mare de 20 CP (in 2 timpi, sic! :)) doar pentru mare si numai daca cei douaj' di armasari n-ar face fata ...
Cat despre placajul ucrainean de mesteacan, am notat, multam de sugestie. Pentru economie e clar ca e mult mai rentabil insa, avand in vedere ca este semnificativ mai greu decat okoume-le si ar cam ingreuna barca (nu tocmai usoara), ma gandesc (,) ca ar putea fi folosite ambele tipuri.

P.S. chiar daca azi mi-a mai turnat niscaiva gaz pe foc si nea Gica :), ramane sa ma hotarasc daca imi comand sau nu planul daca voi gasi un spatiu unde sa o pot construi si NUMAI dupa ce ne dam cu barca ta cand ajung in Galati, asa cum ti-am spus.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

MBG

Se mai aude ceva legat de constructia acestei barci?
Poate cineva sa imi dea o ideea de pret pt materialele necesare constructiei unei asemenea barci?
Planul de cumparat nu este o problema insa sunt curios sa stiu pe unde se situeaza un deviz pt achizitionarea de materiale.
Evindet ca munca pt realieazarea proiectului reprezinta un bonus si o placere :)
LIfe is to short to stay on the dock!

pelicanul

Citat din: MBG din Mai 22, 2014, 04:43:25 PM
Se mai aude ceva legat de constructia acestei barci?
Poate cineva sa imi dea o ideea de pret pt materialele necesare constructiei unei asemenea barci?
Planul de cumparat nu este o problema insa sunt curios sa stiu pe unde se situeaza un deviz pt achizitionarea de materiale.
Evindet ca munca pt realieazarea proiectului reprezinta un bonus si o placere :)

Moshu s-a apucat de Babutza asa ca deocamdata cabinata mai asteapta. Gasesti o lista aproximativa cu materiale aici: http://www.bateau.com/studyplans/C17_study.htm?prod=C17. Din asta poti scoate un deviz aproape complet. In orice caz, suficient ca sa-ti faci socotelile pentru a te apuca de lucru.

MBG

Multumesc frumos pt raspuns Pelincanul.
Ideea era ca fiind chiar la inceput de drum nu stiu inca exact unde sa caut pt a obtine cel mai bun pret pt materiale.
De aceea am apelat aici pe forum, in speranta ca voi obine un raspuns de la cei mai experimentati si a-mi face o idee referitoarea la un  "pret corect" pentru necesarul de materiale.
Oricum,multumesc inca o data pt raspuns.
LIfe is to short to stay on the dock!