Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Moshu

Citat din: acig din Iulie 08, 2014, 10:09:19 AM
Auzi bre Mosu,cu nik-ul asta  ne tot duci cu gandul ca ai nevoie de ajutor;Noi asa saritori cum suntem sprijinim oricand acolo unde credem ca e nevoie de ceva viguros!
Oricum ai tota stima si consideratia noastra

Bine bre Tataie :P, o sa (incerc sa) tin minte sa apelez la 'mneata cand o sa am nevoie de toiag ;D
E valabila si reciproca, ai/aveti toata stima si consideratia mea!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Spinoza

Citat din: Moshu din Iulie 07, 2014, 08:34:35 PM
Nicio problema daca sunt intrebari, raspund cu placere.
In acest caz va multumesc pentru solicitudine si va mai cer niste lamuriri:
- Observ doi ocheti montati la pupa, pe oglinda, insa nu pricep de ce ati ales sa fie in interiorul barcii si nu inspre exterior. Imi puteti oferi motivul, sau logica, sau necesitatea practica?
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Moshu

Am zis sa nu fie nimic in exterior, cu exceptia ochetului de pe etrava (obligatoriu pentru ca de el leg / asigur barca in timpul transportului pe masina) si pentru ca nu vor fi folositi la tractare ci numai pentru a lega motorul, sirurile de agrafe pentru pesti si diverse alte chestii (sticle cu bere ;), apa, etc). In plus, barca va fi depozitata si in pozitie (aproape) verticala, sprijinita pe oglinda ... 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Spinoza

Citat din: Moshu din Iulie 07, 2014, 10:26:59 PM
- vasle = 160 lei
Daca nu e vreun secret: de unde le-ati luat?
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Moshu

Citat din: Spinoza din Iulie 12, 2014, 11:15:26 PM
Citat din: Moshu din Iulie 07, 2014, 10:26:59 PM
- vasle = 160 lei
Daca nu e vreun secret: de unde le-ati luat?

Niciun secret, vaslele (din aluminiu de 1,85 m lungime, producator Eval) au fost luate de la reprezentanta Yamaha din Constanta.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#125
Citat din: MBG din Iulie 08, 2014, 02:18:00 PM
P.S.: Astept acum relatari despre "aventurile" Babutzei...

Au inceput si "aventurile" 8), sambata am facut o iesire de vreo 25-30 km in care am traversat Golovita pe un vant destul de tare (20-25 Km/h si 35-40 la rafala, din VSV dimineata si NV dupa amiaza) fara nici cea mai mica problema. Pentru cine cunoaste zona traseul a fost: Lunca - traversat Golovita - intrare Zmeica pe prima "ruptura" - navigat catre ENE pana in Periteasca (am pescuit vreo 1/2 ora) - iesire Golovita - navigat catre VSV pana la a 2-a ruptura (am mai pescuit vreo 2 ore) - intrare Zmeica - navigat catre VNV - traversare Golovita catre Lunca. Barca s-a comportat exemplar, navigatia atat cu vantul travers cat si din prova sau pupa fiind o reala placere motiv pentru care mai mult am navigat decat pescuit (pentru curiosi da, Babutza miroase a peste :P, am prins salai si bibani). 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...


Moshu

I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Vali

Citat din: Moshu din Iulie 15, 2014, 12:32:09 AM
Au inceput si "aventurile" 8), sambata am facut o iesire de vreo 25-30 km in care am traversat Golovita pe un vant destul de tare (20-25 Km/h si 35-40 la rafala, din VSV dimineata si NV dupa amiaza) fara nici cea mai mica problema. Pentru cine cunoaste zona traseul a fost: Lunca - traversat Golovita - intrare Zmeica pe prima "ruptura" - navigat catre ENE pana in Periteasca (am pescuit vreo 1/2 ora) - iesire Golovita - navigat catre VSV pana la a 2-a ruptura (am mai pescuit vreo 2 ore) - intrare Zmeica - navigat catre VNV - traversare Golovita catre Lunca. Barca s-a comportat exemplar, navigatia atat cu vantul travers cat si din prova sau pupa fiind o reala placere motiv pentru care mai mult am navigat decat pescuit (pentru curiosi da, Babutza miroase a peste :P, am prins salai si bibani).

Cand vad pozele, mi se face iar un mare dor de locurile alea :). Acum cateva zile am facut si eu proba cu un 2,5 cai, la o canoe pe care tocmai am terminat-o (o sa fie si povestea pe forum). Poate mergem odata in brigada de canoe pe acolo, mai ales ca in Zmeica n-am fost pana acum.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Moshu

Citat din: Vali din Iulie 15, 2014, 09:06:51 AM
Cand vad pozele, mi se face iar un mare dor de locurile alea :). Acum cateva zile am facut si eu proba cu un 2,5 cai, la o canoe pe care tocmai am terminat-o (o sa fie si povestea pe forum). Poate mergem odata in brigada de canoe pe acolo, mai ales ca in Zmeica n-am fost pana acum.

Mergem, cum sa nu, abia astept. Mai ales ca tot planificăm astfel de ieșiri de ceva timp și inca n-am reușit sa "legam" nimic pana acum ... :(
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...