Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Moshu

Salutare la barcagii!

Cum am promis ca voi reveni cu informatii despre proiectul la care lucrez iar stadiul la care am ajuns cu lucrarile imi permite s-o fac, it's time to start showing off by telling you the Old Little Lady's story ;D

Visand, asa cum v-am spus in topicul "Pareri despre cabinata Classic C17", sa-mi construiesc o asemenea ambarcatiune sau sa achizitionez una, am inceput rapid cautarile gandindu-ma ca "boala lunga'i moarte sigura"... Achizitia unui plan, pentru oricare din barcile la care visam si pe care "mi-au cazut ochii" (Clasisc C17, Power 1.2, Lobster boat-ul pe care si l-a construit Byteworks, Power 1), nefiind o problema, am zis sa vad – inainte de a lua o decizia – si cateva dintre barcile scoase la vanzare, inclusiv creatia lui Vali.
Zis si facut, am cautat pe site-uri, am gasit si vazut 2 in Constanta care nu mi-au placut (una necesita si foarte multa munca de restaurare), am vorbit in si primit cateva oferte din Olanda insa fie nu m-au incantat, fie barcile erau prea scumpe. Buuun, hai la Galati! Mers, vizitat Vali (ne-am luat cu vorba si habar n'am cum si cand a trecut juma' de zi!), vazut si placut ambele modele, hotarat 51% sa iau una de la el. Odata intors acasa am inceput sa-mi fac planuri si ... hai iar la Galati pentru a 2-a oara in aceeasi saptamana! Plecat spre Galati - cu Cristi Tutuianu de data asta -, am trecut prin Braila unde l-am vizitat pe Silvian pentru a vedea Tango Skiff-ul pe care-l construieste admirand atat realizarea in sine (Silvian, inca o data felicitari) cat si modelul de barca. Ajunsi apoi la Galati m(ne)-am intalnit din nou cu Vali si am (re)vazut barcile, inclusiv una terminata de tipul celei pe care "pusesem ochii" inca de la prima vizita, fapt ce m-a facut sa ma hotarasc in proportie de 75-80% sa achizitionez una.
Back home trec la abac si incep, usor-usor, sa realizez marimea investitiei necesare achitiei (barca + adaugare cabina + motor 20CP nou (sh cu actele OK sunt rare si prea scumpe din punctual meu de vedere) + peridoc inmatriculat + carlig la masina) ... :( Asta e, nu trebuie sa le iau pe toate odata, incep cu ce e mai scump, motorul (boii inaintea carului, n'asa?! :D), barca mai prin vara - toamna (Vali avand mult de lucru) si la urma peridocul si carligul (probabil la anu')."Impacat" cu gandul ca mai am de asteptat pana sa-mi vad visul cu ochii, dar satisfacut ca obtinusem totusi acceptul babei pentru investitie, fie ea si in etape, las lucrurile sa decurga de la sine, fara a ma grabi in a lua o hotarare in ceea ce priveste motorul, timp fiind destul pana in iunie, iulie...
Mare greseala (sau inteleapta decizie?) deoarece, urmare unei discutii avute cu nea Gica (Agic) in care mi-a spus ca i-ar place o barca nici mica, nici mare, usoara ca s-o poata cara pe masina cand si unde vrea, am avut o revelatie care m-a facut sa-mi schimb complet planurile, cel putin pentru o buna perioada. Si uite asa, domnilor, scormonind netu' dupa o asemenea ambarcatiune am ajuns la ea,"babutza" (12'6" outboard canoe de la Selway Fisher Design): http://www.selway-fisher.com/Mcanoe.htm#OUTBOARD
Ca sa n-o mai lungesc, placandu-mi enorm cum arata (old style) si cu multe "calitati" (micuta dar incapatoare, fasneata, ultra-portabila (25 kg in varianta originala), usor de construit si ieftina, propulsie la pagaie, rame, vele sau cu motor mic, deci foarte economica in exploatare), n-am (mai) stat pe ganduri si am comandat planul imediat, spre surprinderea lui Cristi Tutuianu si nea Gica (Acig) ;D.
Odata intrat in posesia planului si avand spatiu de lucru (pus la dospozitie de Cristi caruia ii multumesc inca o data, multumiri si lui nea Gica pentru alternativa oferita), luni 5 mai am luat placajul (okoume de 6 mm de la Holver), comandat si restul materialelor (2 kit-uri de 4+2 Kg Top Amorsa + agent tixotropic de la Europlast si tesatura de fibra coada de randunica T160 gr/m2 de la Polydis) si am purces la treaba.
Cu mentiunea ca timpul efectiv de lucru din momentul in care am inceput trasarea primei foi de placaj si pana azi, cand am lipit barca si pe exterior cu rasina cu praf de lemn - multumesc Modi, este super si se lucreaza excelent cu el -, e de cca. 24 ore, las pozele sa"vorbeasca".
Revin pe masura ce avanseaza lucrarea.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#1
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

#2
Mult spor sa ai , Moshule ! Abia astept sa o vad "nascandu-se" !  ;)

Si va' ca Tutuianu e bagat rau !  ;D ;D ;D Curg apele pe el de implicat ce este !  ;D ;D ;D ;D

Salve Cristi !!!

Moshu

Multam Modi.
Btw, e "nascuta" (adica arata a barca) deja, vin si celelalte poze (se incarca foarte geu pe site desi le-am redimensionat)
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#4
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#5
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Intersect

#6
Felicitări Moshu si la mai multe...Cristy nu te lași...Abia aștept sa trec pe la CT sa ne vorbim de barci.Multă sănătate.
Born to fish,forced to work!!!

Moshu

Multam Intersect, cu voia Celui De Sus sigur vor mai fi!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#8
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#9
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#10
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

pelicanul

#11
M-am mirat eu cind am vazut ca a scris Cristi ca are atelierul ocupat si nu poate sa organizeze "constanteanca" ! Da' n-am crezut ca astia doi sint asa de secretosi!  ;) Azi m-am hotarit sa trec pe la Cristi si cind am intrat in atelier am ramas cu gura cascata. Barcuta arata foarte misto si au facut-o extrem de rapid. Cred ca m-am molipsit si eu de microbul construirii de barci!  :o
Felicitari si la mai mare!

PS Sper ca ati observat ca toata treaba se desfasoara sub fanionul cap compas!  8)

Moshu

Multam Pelicane.
Apropos, sunt/au fost 3 secretosi, l-ai uitat pe Acig ;)
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#13
Alte poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Moshule , s-o iau pe capitole :

1 - Ma enervati !!!  >:( >:( >:( E prea misto ce faceti voi acolo !
2 - Nu ne-ai spus nimic despre dimensiuni , gabarit . Sunt tare curios referitor la astea .
3 - Tot ce-ai postat in poze in cat timp a fost realizat ?
4 - Din poze estimez grosimea placajului ca fiind de 6 . Ma insel ?
5 - ..... cum fac ( si ce trebuie sa fac ) sa am proiectul acesteia ? Cat ma costa ?