Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Moshu

#15
Poze (ultimele, in stadiul de azi):
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Modi,

1 - asta a fost si scopul, sa enervez/enervam pe toata lumea  ;D. Glumesc, desigur, multumesc inca o data de aprecieri.
2 - am spus cate ceva in mesajul initial. Conform planului ar fi trebuit sa aiba 25 kg, 3,81 m lungime, 1,13m latime, 33 cm inaltimea bordului la CM, 42 cm la oglinda si 57 cm in prova, 424 kg capacitate de incarcare. Cu ceea ce am modificat va avea 3,83-3,85 (etrava din placaj laminat), 1,16 m latime, 40 cm inaltimea bordului la CM, 49,5 cm oglinda, 64 cm in prova si vreo 35 kg (sper) intrucat ii voi pune tesatura de fibra atat la exterior cat si la interior (planul nu prevede).
3 - am scris in mesajul initial, au fost maximum 24 ore de lucru efectiv
4 - corect, e placaj okoume de 6mm
5 - planul original de la Selway Fisher e 51 + 4 (postage-ul) Lire sterline, da' ala nu ti-l pot da intrucat l-am primit cu autorizatie nominala de constructie pentru o singura barca. Te ajut (rezolv) insa cu mare placere cu varianta modificata de mine.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

dany

Ma trezisem ''naspa''in dimineata asta,dar citirea si vizionarea acestui topic m-a inviorat , ;)bineinteles insotit si de o cafea aburinda...Mai ''copchiilor''ce mama procesului verbal faceti voi acolo?Cu cine va intreceti la constructia de barci?24 ore de munca????....si cate beri??? ;D.  Felicitari!!!!.V-a fi o super barca.Daca planurile initiale erau OK,modificarile aduse nu fac decat sa-i imbunatateasca performantele.Ma refer la pescaj ,care va permite o incarcatura mai mare.Asteptam in continuare vesti!

modi

Pe mine m-au "enervat" baietii astia traitori pe malul Marii incat le-am visat barcuta aia toata noaptea .

De nervi , astazi ma apuc si eu de-o "copaie" . Fara planuri , fara tot ce-mi trebuie , da' de apucat ma apuc ! Pen' ca nu am stare !
Exersez , dracului , sa fiu "in mana" cand m-oi apuca de First Lady !  :o

gvincentiu

Hai ca iese frumoasa, o s-o vopsiti integral?
Ganduri bune !

byteworks

Excelenta lucrare, va iesi o barcuta foarte buna. Tine cica 3 persoane (!!) si are si un plan de vele foarte frumos! Normal, viteza executiei e un alt factor de apreciat :)

Moshu

@ Dany - multumesc. Nu ma intrec cu nimeni si nici nu mi se pare ca am lucrat prea repede. Vazand acum cu "ce se mananca" pot sa spun ca, daca ai sculele necesare si materiale de calitate nu trebuie altceva decat atentie si, evident, sa nu ai 2 maini stangi (sau drepte in cazul stangacilor ;D). Cat despre modificari, am facut-o mai inalta nu pentru cresterea capacitatii de incarcare (424 Kg in varianta originala era mai mult decat suficient) ci pentru a avea un bord liber care sa-mi permita sa ies cu ea inclusiv si pe mare, Dunare si marile lacuri fara teama (prea mare ;) )

@ Modi - macar ai visat frumos? ;D
Spor la treaba / exersat si da un semn daca iti mai sta gandul la planul modificat ;)

@ Gvincentiu -Multam, mi-ar fi placut mai mult din strip-uri insa aici e greu de gasit cherestea uscata si de calitate, plus ca n-am avut rabdare.
In exterior da, o voi vopsi mai putin copastia (lemn natur lacuit). In interior n-as vrea sa o vopsesc insa depinde de cum va iesi dupa ce o voi acoperi cu fibra. Daca nu se va vedea fibra va fi doar lacuita.

@ Byteworks - multumesc de aprecieri.
Fiing derivata dintr-o cargo canoe e normal sa aiba capacitate mare de incarcare (424 kg inseamna totusi greutatea barcii incarcate cu 4 insi ca mine ;D), plus ca e "burtoasa.
Planul de vele e, intr-adevar, foarte frumos si "babutza" chiar le va avea, dar numai la anul.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

corsarul

I-mi place nespus ce-am vazut in poze  ;)
Se pare, ca acolo se lucreaza serios !!
Felicitari pentru maiestrie domnilor !

modi

Citat din: Moshu din Mai 18, 2014, 02:09:45 PM

Modi - macar ai visat frumos? ;D
Spor la treaba / exersat si da un semn daca iti mai sta gandul la planul modificat ;)


Neica , am visat de-a dreptul erotic ! Ba , de fapt nici n-am visat ! Am stat cu ochii pe pereti toata noaptea . Si m-am ambitionat sa fac azi o barca - cum spuneam - FARA PLANURI !
Mai exact mi le-am facut in minte . Punct cu punct , milimetru cu milimetru , plansa cu plansa .

Un vecin ma roaga de multa vreme sa-i fac o "saracie" de copaie cu care sa intre pe apa . La cat m-ati "enervat" ieri azi i-am facut-o .

Dar ca sa nu va zapacesc bijuteria asta de topic prezint "copaia" intr-un topic al ei .....

.......................................

Si da , Moshule , VREAU ACELE PLANURI !!! Raman dator cu ce vrei , numa' trimite-mi-le in planse fizice 1:1 sau in format digital ( sau cum vrei ) . Neaparat tre' sa-mi fac barca ! Si-a ta m-a dat pe spate !!!!

Multumesc anticipat !

p.s. Banuiesc ca ai salvat cumva sabloanele planselor ( si amplasarea acestora unele fata de celelalte ! )  :o :o :o

Moshu

Citat din: corsarul din Mai 18, 2014, 03:49:34 PM
I-mi place nespus ce-am vazut in poze  ;)
Se pare, ca acolo se lucreaza serios !!
Felicitari pentru maiestrie domnilor !

Multumesc Corsare.
Se lucreaza serios insa sa nu exageram, in cazul placajului si metodei stich & glue nu prea cred ca poate fi vorba de maiestrie;) 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Modi,

Daca acum, vazand formele unei barci, zici ca ai avut vise erotice, ma gandesc cu groaza ce o sa patesti cand o vei vedea cu catarg ... ;D

Cu planu' (1:7,5 pe format A1) o rezolvam noi cumva, te sun maine cand ajung la Cristi, iar sabloane n-am salvat ca n-am facut (n-a fost cazul):D
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Intrucat nu sunt 100% hotarat asupra motorizarii (am in vedere fie un Suzuki de 2.5cp sau Mercury de 3.5cp, fie un Suzuki de 6 cp) si posibilelor "performante", as aprecia sa aflu parerile voastre in acest sens. Multumesc.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Multumesc mult !

.................................................

Referitor la motor , ca barca asta sa arate ce poate , personal i-as pune "sase caiul" ( daca vorbim despre maxim 6 . Daca trecem de clasa asta eu n-as negocia nimic sub un 9,9 ) . De altfel nu te costa nimic sa ii testezi conduita cu mai multe clase de motoare .
Daca-i pui vela se schimba socoteala , motorul devenind doar unul de manevra . Ii pui "doi jumatele" .
Parerea mea .

silvian2009

#28
Felicitari pt barcuta!
Inteleg ca asta era canoea la care mestereati, ultima oară când am vorbit la telefon.
Si eu am in plan constructia unei astfel de barcute, bazata pe formele unei canoe, insa nu stiu cum de n-am vazut modelul acesta pana acum.
Voi comanda la randul meu planurile, dupa ce-mi termin skiff-ul.
Mi-a placut maxim felul in care ati procedat la coaserea filelor de bordaj, folosind segmentele de cep lemnos la interior. Imi dau seama ca ajuta f mult la aranjarea cat mai apropiata de ideal a imbinarilor plăcilor.
Cu siguranta voi proceda astfel la urmatorul proiect, care va fi ori aceasta barcă, ori wood duck-ul, care inca nu mi-a iesit din minte.
Mult succes pe mai departe!
De fapt, la cum v-ati miscat pana acum, cred ca imi păstrez urarea pt altii care au mai multa nevoie.. :)))))
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Moshu

@ Modi - am luat in calcul 2.5/3.5 cp ca si variant economice si 6 cp (maximum, mai mult cred ca ar fi prea greu motorul) in ideea obținerii unei viteze mai mari, posibil glisare.

@ Silvian - multumesc, da, la asta lucram atunci. Mult succes si spor la treaba si tie!
Apropos de cepi, sunt buni si chiar ajuta dar nu peste tot. In prova (imbinari in unghi ascutit) NU recomand folosirea lor!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...