Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silvian2009

Ce bine arata okumele!!!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Moshu

#46
Chiar daca n-am prea avut timp de babutza saptamana asta si, prin urmare, nu i-am facut mare lucru, ceva-ceva progrese tot se vad:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#47
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#48
Daca saptamana trecuta a fost una aproape pierduta din punct de vedere al timpului afectat construririi babutzei, in cele 2 seri din aceasta saptamana s-a lucrat cu spor la echiparea interioara, reusind, cu ajutorul substantial al lui Cristi, sa terminam constructia inchiderilor (basilor) etanse din prova si din pupa precum si a celor 2 bancute. Daca la basi lucrurile au mers relativ usor si rapid, constructia bancutelor detasabile (rame cu intarituri transversale si reazeme de capat din stejar acoperite cu placaj) ne-a cam dat ceva de furca ...
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#49
Si surpriza serii / dedicatie speciala pentru Acig ;D sau ce fac marangozii cand nu mai au ce face ;D
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

silvian2009

Felicitari, felicitari, felicitari!
E o baba foarte frumoasa!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Moshu

#51
@silvian2009 - multumesc pentru aprecieri si, atat tie cat si lui Vali, pentru informatiile ref. la vopsea / vopsit de pe topic-ul cu Tango Skiff-ul tau.

Desi de joia trecuta n-am lucrat deloc la Babutza, ocupat fiind cu altele, inclusiv o deplasare la Galati, si nici in serile anterioare nu facusem mare lucru, se poate vedea, totusi, o oarecare evolutie, cel putin in ceea ce priveste aspectul interiorului (apropiat de cel final).

N.B. babutza e in asteptarea "inimioarei" nou-noute (Suzuki DF 2.5) comandate la sfarsitul saptamanii trecute :) 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#52
Alte poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Alde Constanta , ..... va iubesc , mah !
Congrats !!!  ;) ;) ;)

Moshu

Site-ul mergand super acum (Vali si Gupi aveti cate o bere (si) de la mine ;)), e timpul sa va dezvalui stadiul in care se afla Babutza la sfarsitul unei noi saptamani de lucru, a 6-a de la inceputul lucrarilor (timp efectiv de munca 55-60 ore).

Desi am lucrat ceva mai mult decat in saptamanile anterioare, vineri chiar ~ 8 ore, presiunea, neatentia si nerabdarea - bat'o vina! - au dus, din pacate, doar la o noua intarzierei, cu cel putin o saptamana, a momentului mult asteptat de finalizare a constructiei ... Pe scurt, am facut o boacana majora care, pe langa intarzierea de care am amintit, m-a mai "costat" vreo 1/2 kg rasina (deh, asa-i cand incurci borcanele si amesteci rasina tot cu rasina ...), 2 ore de munca degeaba joi (montarea, credeam eu/noi :), contra-chilei exterioare si fixarea ei cu rasina si filler (praf de lemn de la Modi) basca alte vreo 4 ore vineri necesare repararii a ceea ce stricasem joi (nu mai vreau sa-mi mai aduc aminte cat m-am chinuit sa indepartez filler-ul neintarit si intins peste tot ...).

2 poze cu contra-chila "montata" si cu exteriorul barcii slefuit, pregatit pentru ultimul strat de rasina:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Habar n-am de ce nu apr pozele, mai incerc odata:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#56
E ceva in neregula sau?
Poze:
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#57
Si pentru ca dupa orice noapte urmeaza zi :D, asa arata Babutza vineri seara (sambata am luat-o iar la slefui pentru a o pregati de vopsit) :
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

silvian2009

#58
Tu mai ai putin....eu mai am putin...
O punem de-o întrecere pe ultima suta de metri? :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Si eu sunt aproape gata, poate o "faurim" in 3 :D. Dar inainte de orice, felicitari maxime si lui Catalin - Moshu, si lui Silviu, pentru cele 2 lucrari superbe in lemn - Babutza si Tango Skiff. Abia astept sa-mi gasesc niscaiva timp sa mai lucrez si eu ceva in lemn...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau