Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Moshu

Citat din: silvian2009 din Iunie 17, 2014, 12:27:12 AM
Tu mai ai putin....eu mai am putin...
O punem de-o întrecere pe ultima suta de metri? :)

Nope ... ca tu ai pus'o deja ... pe apa ;)


I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Citat din: Vali din Iunie 17, 2014, 12:41:32 AM
Si eu sunt aproape gata, poate o "faurim" in 3 :D. Dar inainte de orice, felicitari maxime si lui Catalin - Moshu, si lui Silviu, pentru cele 2 lucrari superbe in lemn - Babutza si Tango Skiff. Abia astept sa-mi gasesc niscaiva timp sa mai lucrez si eu ceva in lemn...

Alt gerontofil (sau swinger?!), auzi la el, poate o "faurim" in 3 ... ;D
Multam de aprecieri Vali, ma bucur ca-ti place babutza si iti doresc nu sa-ti gasesti ci sa-ti gasesti faci timp sa mai lucrezi in lemn, fie si numai pentru bucuria sufletului.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Ciby

#62
Cea mai simpla cale de a crea un fermoar cu imbinare perfecta este cel propus acum cativa ani, daca nu ma insel, de Gigitolan. Se petrec foile una peste cealalta pe o lungime de 8-10 cm si se taie amandoua foile de placaj o data cu soricelul sau cu o masina de frezat de mana pentru lemn, cu freza de 2-2,5 mm. Dupa indepartarea resturilor, fermoarul se potriveste perfect. Nu este nevoie de desene sau de sabloane, dar se pot folosi si astea. Chiar o imbinare artistica, cu "floricele" sau diferite motive, grecesti, arabe, cucosul de Horezu, stiu si eu ce-i mai trece omului prin cap!

silvian2009

Poze cu ce vorbeam mai devreme.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Ciby

#64
Lasand la o parte faptul ca puteai folosi un sablon facut pe calculator si scos la imprimanta, una din greseli este in poza nr. 3.
Ai pus foile de placaj una peste cealalta si ai trasat, avand in suflet speranta ca in momentul in care vei intoarce foaia de placaj se va potrivi taietura!
Daca ai fi pus foaia de trasat in pozitia in care urma sa o lipesti, petrecuta sub fermoar, desenul trasat dupa prima placa ar fi urmarit toate neregulile primului in pozitia de montaj, nu in oglinda.
Oricum ai lucrat, imbinarile au iesit frumoase si rezistente, dar ai muncit ceva! Poza cu traforajul spune multe si face toti banii!

silvian2009

Ai dreptate, cel putin in privinta sablonului. Cat despre suprapunerea placilor, imi amintesc ca nu doar le-am asezat una peste alta ci le-am si rasucit cumva, ca nu reusesc sa vizualiyez acum exact, asa incat fiecare taietura a corespuns celei dupa care a fost copiata.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

byteworks

Nici nu va pot spune cat de mult urasc scula aceea de traforaj (amintiri din copilarie) !

modi

Silviu , te-ai complicat prea mult cu traforajul ( desi , spre deosebire de Byteworks  ;D ;D ;D eu iubesc scula asta ) . Era suficienta o panza de pendular subtire .
Eu o luasem , dar am pierdut-o prin bagaje .
Dupa bagari si scoateri la adresa panzei respective am decupat cu panza lata . Singura provocare consta in a nu permite pendularului sa te "fure" . Il fortezi sa taie exact pe unde ai tu nevoie apasandu-l cu fermitate .
Evident , asta duce invariabil la incingerea panzei si a materialului . De-acolo arsurile ce le vedeti in poze .

Cand spun "panze subtiri" ( special destinate debitarilor pe raze mici ) ma refer la singura in pozitie verticala din aceasta poza :

modi

In alta ordine de idei , astazi am luat un dulap de 4000x320x50 pe care l-am "spart" in patru si l-am slefuit ( per total .... mult mai ieftin decat patru capriori finisati din Dedeman sau Hornbach . Sa traiasca spagarii din Arta Lemnului !  ;) ) . Pentru confectionarea jigului de lucru .

Daca dau voie nebunelii mele sa mearga pana la capat , sa-si faca numarul total , jigul respectiv va fi dotat cu doi "rulmenti" de stejar la capete pentru intoarcerea barcii in indiferent ce pozitie pentru slefuire , fibrare , prelucrare . Ma va ajuta mult raportat la viteza de lucru .

Deocamdata doar am materialul . Debitat si-atat . Nimic asamblat . Insa odata ce lucrarea va fi gazduita de acesta va tin la curent cu ea prin poze .

Moshu

@modi: "Bai , aveti grija sa nu va prind din urma , pentru ca si eu am inceput-o !"

Avem, cum de nu?! ;D Iti trimit s'un sacotei de sare (de mare) sa-ti creasca sansele desi, cu fermoarele tale ... :P (indiferent cat de frumos/artistic arata astfel de imbinari sunt la fel de convins ca si tine ca ti-ai "complicat existenta", mai ales daca vei vopsi barca si nu se vor vedea operele de arta in toata splendoarea lor ...)


@corsarul: "In alta ordine de idei...jos palaria pentru ceea ce vad aici ! Felicitari maxime !!"

Multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca iti place Babutza.


I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

corsarul

Citat din: Moshu din Iunie 17, 2014, 10:22:46 PM

Multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca iti place Babutza.

Crede-ma ! Chiar i-mi place !  ;)

Moshu

@ corsarul

Si mie, ambele ... (babutze :) )
Serios acum, nu's genul care spune multumesc de complezenta ci chiar imi face placere, sincer, atunci cand vad sau aud ca barca in sine place si realizarea ei este apreciata.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Ciby

E-apreciata, cum sa nu! Doar ca unii nu-si dau cu parerea. Si ce-am vazut aici, ca de altfel si la alti barcagii constructori, da clasa multor meseriasi din domeniul mobilei. Spre deosebire de rezultatul muncii lor, "dulapul" vostru trebuie sa treaca si examenul apei, atat al rezistentei cat si al comportarii ca ambarcatiune si nu cred ca va pica la vreunul dintre ele.
Felicitari si din partea mea!

PS
@modi, care este latimea taieturii cu panza pe care o recomanzi in postul de mai devreme?

modi

Citat din: Ciby din Iunie 18, 2014, 12:08:30 AM
modi, care este latimea taieturii cu panza pe care o recomanzi in postul de mai devreme?

Fii , te rog , putin mai explicit ..... Sincer , nu inteleg ce ma intrebi .

Moshu

Multumesc Ciby, apreciez.

N.B. nu e musai sa fie apreciata barca (chestie de gustibus) si nici realizarea ei daca sunt lucruri facute gresit sau ar fi putut iesi mai bine. Dpmdv criticile (constructive) sunt la fel de bine-venite.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...