Despre copertine

Creat de bbl81, Iulie 11, 2014, 10:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: ionitzady din Iulie 12, 2014, 10:27:27 PM

SCHELAJ - SARME de 8 mm de otel care ar forma arce dintr-o copastie in alta


Adi , cele mai bune pentru arcele unui asemenea "coviltir" sunt acele tronsoane de fibra de sticla pentru corturi . Alea care se mufeaza intre ele si-s tinute de un elastic prin interior .
Se gasesc la Decatlon ( sau prin alte parti ) si nu-s deloc scumpe . Evident , sunt si mult mai usoare decat otelul de 8 mm .
Mai mult , ai ferma garantie ca nu se vor deforma cumva in timp .

bbl81

Citat din: Vali din Iulie 15, 2014, 07:11:15 AM
Daca tot se discuta de copertine, ce ziceti sa separam postarile de cele despre reparatia oglinzii? E un subiect interesant, ne lovim de el si pe aici, prin cealalta parte a tarii :).
salut Vali,
asa este. deschidem un topic nou? sau?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Nu mai e nevoie, am separat postarile despre copertine in acest topic nou. Iar ca sa aduc si eu o minima contributie, cand voi face urmatorul schelet de copertina la barca mea, va arata ca in pozele de aici, cu diferenta ca va fi articulat:
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,363.msg3779.html#msg3779
Respectivul schelet se construieste usor din lemn rasinos stratificat cu epoxy, e usor, solid, iar costurile sunt infime, trebuie doar un dram de munca de migala.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Citat din: Vali din Iulie 15, 2014, 08:48:07 AM
Nu mai e nevoie, am separat postarile despre copertine in acest topic nou. Iar ca sa aduc si eu o minima contributie, cand voi face urmatorul schelet de copertina la barca mea, va arata ca in pozele de aici, cu diferenta ca va fi articulat:
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,363.msg3779.html#msg3779
Respectivul schelet se construieste usor din lemn rasinos stratificat cu epoxy, e usor, solid, iar costurile sunt infime, trebuie doar un dram de munca de migala.

nu sunt vizibile pozele alea. cel putin mie nu mi le deschide,.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Sunt puse pe photobucket, la mine se vad, dar ca sa fim siguri ca le vede lumea, le pun din nou aici:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

MODI  ai perfecta dreptate in privinte arcelor de la cort iglu , m-am gandit la ele dar mi-a fost teama sa nu cedeze datorita distantei mici dintre copastii

bbl81

pai oare nu pot fi scurtate acele telescopice? ca pana acuma pare cea mai decenta idee.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

trebuie testata o lungime decenta ,sa nu para barca  cu o parasuta pe cap, si indoita sa atinga puncte la distanata de 1,3m  ; 1,6m  ; 1,8m . Daca nu plesneste batul atunci acesta este cel mai eficient sistem de prelata.

dany

Despre ''copertine'',coviltire,bimini ...vreau sa vorbim un pic.Am facut un schelet[2 cadre]din copastie in copastie  prinse cu corzi la prova si la pupa si intre ele.Am desfiintat un cort baban dintr-un material bun si am chemat un croitor local si i-am dat ca tema coaserea prelatei.Am o problema cu partea de geam[fata+spate si laterale],adica nu am materiale necesare.Aveti cumva o sursa de material pt. geamuri?Mi-ar trebui 1 buc. de 90x50;1buc.de 90x70 si 2 buc. de 90x60.Astept raspunsurile d-voastra,de preferabil sa fie ceva ieftin,bun,durabil,ieftin[am mai zis asta :)].Multumesc!   

dany

In urma discutiei cu Cristi Tutuianu am cerut o oferta pret de la polytex ,pt.CRISTALPLUS 400...sa vedem..Mai aveti alte propuneri?Trebuie de vazut mai multe variante,nu?

Vali

Dany, din ce stiu, Yacht TNG are material pentru "geam" de bimini (nailon gros din-ala). Stiu ca vand la metru, si daca-mi amintesc bine, pretul era cam acelasi ca la Sunbrella, adica in jur de 90 lei/ metrul liniar, lat cam de 1,50. Ar trebui intrat pe site, sau discutat direct cu baietii de acolo, asta bineinteles daca pretul este ok.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Am facut deja comanda la ''office@polytex.ro'',pt. material cristal plus400,si ma costa 46lei o bucata de 132x180[plus curierul].Materialul este lat de 132 si lungimi de40m,am inteles eu.Este un material de corturi,prelate barci,etc...Am vorbit cu un tip f.OKde acolo si l-am indrumat spre noi,dandu-i adresa forumului.Am inteles ca au si capse si alte accesorii.Multumesc Vali.