Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 20 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Delafluviu Guzi

Dupa cum o parte dintre domniile voastre stiu inca de dinaintea mea acest lucru, aflati ca pana nu demult dormeam bine noaptea, ca sa visez ziua !
  (Ce vremuri frumoase, si ce tanar mai eram)
De cand cu "complotul"asta, ca altfel n-am cum sa-l definesc, nu-mi ramane decat sa duc la final visele noastre .
  In urma unor discutii, cu oameni care m-au asigurat sa nu-mi fac probleme de finantare, ca nu vreau sa ma duc sa reprezint "Lumea a-III-a si jumatate", atunci cand cetatenii de la masa bogata a occidentului, isi vor permite sa viziteze vreun muzeu sau alte obiective turistice, din zilele libere din calendarul expeditiei.
La inceput mi-am spus "hai sa incerc". Apoi am inceput sa constientizez ce ignorasem total la inceput( cand am confirmat verbal participarea), suma tuturor prioritatilor stabilite mai mult de inertie si gravitatie, pentru acest an.

Ideia a inceput sa prinda contur, sa incep sa vizualizez cat mai multe detalii, din ceea ce presupune o asemenea aventura, la care n-a fost neam de neamul meu ( era sa spun al vostru !  ;D ).

Si vorba lui Florio, ne straduim sa indeplinim isprava asta, iar daca o fi ceva obiectiv si de rau augur, care ne v-a face sa ne dam seama ca nu ne-am facut temele de casa, renuntam sau amanam pentru alta data, fara sa se supere nimeni, fara sa lezam vreo prietenie.

Decizia mea e ferma, pe pozitia "Gata, VREAU SA PARTICIP !", mai ales cand vad cata comunitate se mobilizeaza, in acest sens .
 Nu-mi ramane decat, sa imi doresc sa ma reintorc mai repede acasa si sa incep sa ma pregatesc de acolo, pentru aceasta aventura ( nu-mi place termenul "proiect").
Se pare ca ma va prinde si data de 1 Mai prin capitala.

(U)P.S. azi am prins un concert de muzica corala la Ateneu, iar de la pranz , impreuna cu familia lui Radu "hoinar" ne-am ddestins prin  Herastrau, cu biciclete si caiac . Vremea a fost superba.
Tinem aproape.
     

Delafluviu Guzi

Intre timp, la rugamintea mea, Costin Iatan a contactat organizatorul german al TID, sa-l intrebe despre costuri.
Domnul Max a spus ca e bine sa luam in calcul o medie de  20 de euro pe zi.
Turneul incepe pe 25 iunie, si se intinde pana pe data de 07 septembrie. ( 75 de zile).
La chestia asta mi-am propus sa tin o evidenta zilnica a cheltuielilor, a conditiilor climaterice si a tot ce merita a fi consemnat, si nu ca dare de seama ci pur si simplu ca acel material sa fie o referinta, pentru oricine ar vrea sa participe in viitor, la o asemenea expeditie.

   Astept nerabdator  idei si sfaturi, ce mi-ar fi de folos.

zaad

guzi,
de cand stai prin bucuresti am auzit ca sufera echipa de fotbal....  ::)

intrebare? sunt 75 sau mai multi forumisti barcologisti ?  ???
intreb si eu doar asa....

Florio

#3
Fa cumva Guzi, interesati-va voi (tu, Costin ), luati legatura cu cine stiti din Germania, iar noi astia de aici cautam sa aducem partea materiala la nivelul unei participari faine, a unei calatorii fara neajunsuri .
Oricum, ideea unei participari romanesti pe toata lungimea turneului, este frumoasa.
Si nu stiu cand va mai putea fi egalata. E vorba nu numai de bani ci si de timp si anduranta .
Ia uite cum e pe cale Guzi sa devina un Doroftei al caiacului :)

Delafluviu Guzi

Ha...ai spus Doroftei, iar mintea mea era la carturarul Dosoftei  ;D

Florio

Citat din: Delafluviu Guzi din Aprilie 18, 2011, 07:43:16 PM
Ha...ai spus Doroftei, iar mintea mea era la carturarul Dosoftei  ;D


O sa fii un Diogene altoit pe Patzaichin, cu radacini in Herodot ! Noteaza si pastreaza tot !
Fii Deceneu, dar fii si  Dromihete, fii cate putin din toate cat sa le faci pe toate .

stavride

inGUZIstadt, poate facem rost de un reportofon pentru a-ti fi mai usor sa ,,notezi,, ganduri si senzatii, idei si zgomote, atmosfera si linistea traseului. O idee.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

zaad

mai draga, nu gasim noi un sponsor care sa dea laptele praf pentru tot traseul ? ;D
rezolvam partea de mancare..... ::)

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

iliviu

Coborarea de la izvoare la gura de varsare a Dunarii a fost si este un vis al meu inca de cand am citit Pilotul de pe Dunare a lui Jules Verne.
Chiar Giurgiuvean fiind, spre rusinea mea, pana anul trecut habar n'aveam de TID, insa, ma consoleaza faptul ca pana azi n-am intalnit un alt giurgiuvean care sa stie de acest TID. Eu consider ca e rusinos ca TID-ul sa ajunga la a 56 editie fara ca macar un giurgiuvean sa nu participe.  Va dati seama?  De 38 de ani traseul trece pe langa Giurgiu iar noi habar n'aveam?
In fine, anul asta, de voi fi sanatos, si de voi termina caiacul, ma voi alatura participantilor, de la Giurgiu in aval.

Iar tu Guzi, din partea mea ai tot respectul si sustinerea morala + 1 zi sustinere financiara.

Schulze Surfrider 15-115hp

Florio

#10
Hai ca azi am batut impreuna primul cui oficial, pentru punerea la apa a lui Guzi in turneu  :).
Adica dimineata pe racoare a sosit la mine Guzi si am scos formularul oficial din email-ul trimis de Costin Iatan, care a fost completat, semnat, scanat si trimis catre zonele oficiale ale acestui turneu.  
 Usor usor, prinde contur faptic, intentia asta frumoasa.

P.S.
   Ati observat cat am siluit limba romana, folosind cuvantul "oficial" de 3 ori in 3 fraze? Asta fiindca e oficial !  ;D

buccaneer

Guzi, cred ca ce vrei tu sa faci este extraordinar si nu multi oameni se pot inhama la asa ceva.
Trebue capacitate de efort fizic, psihic, logistic si financiar.
Pe primele doua trebue sa le acoperi tu si sunt critice.
Stiu ca la Ingolstadt este o comunitate de sasi de prin Sighisoara, foarte de treaba si  pescari patimasi. Poate cineva te poate pune in legatura cu ei. Sunt sigur ca vor fi bucurosi sa te ajute cel putin cu o strangere de mana.
Pentru partea financiara cred ca trebue sa  vezi cum stai. Stabileste un buget necesar (sa nu fie prea conservativ caci cheltuielile neprevazutele pot sa fie mari nimeni neavand experieta unui asemenea raid).
Ai grija cu "oamenii" care te ajuta financiar caci pot disparea in ceata cand nu te astepti, nu asigurarile ci banii in cont conteaza.
Daca ai nevoie de ajutor financiar spune-ne si sper ca vor fi oameni care sa vrea sa se implice si sa fie parte dintr-o echipa cu un asemenea scop frumos.
Bafta!

x_petrolist

Salut Guzi si felicitari pentru decizie. Ma bucur ca tu vei fi primul Roman care va participa pentru prima oara pe intregul traseu al TID-ului. 

<< Domnul Max a spus ca e bine sa luam in calcul o medie de  20 de euro pe zi.
Turneul incepe pe 25 iunie, si se intinde pana pe data de 07 septembrie. ( 75 de zile).>>
Cred ca este mult mai realist sa iei in consideratie cheltuieli mai mari de 20/zi in prima parte a turneului si mai mici dupa ce intri in tara.

<< Astept nerabdator  idei si sfaturi, ce mi-ar fi de folos.>>
-   Tine drumul in aval
-   Nu uda tutunul de pipa
-   Nu te ingreuna cu pahare de cristal
-   Cumpara-ti un cort impermeabil
-   Cind te va mistui oboseala sa te gindesti la primirea triumfala ce o vom organiza cind vei ajunge in tara.

Delafluviu Guzi

Citat din: buccaneer din Aprilie 19, 2011, 05:53:19 PM
Guzi, cred ca ce vrei tu sa faci este extraordinar si nu multi oameni se pot inhama la asa ceva.
Trebue capacitate de efort fizic, psihic, logistic si financiar.
Pe primele doua trebue sa le acoperi tu si sunt critice.

Sunt pt o ora la un net-cafe din Bucalesatraiesti  ;D

Sunt incantat sa simt pulsul acestei mobilizari generale.
@Buccaneer: se pare ca si fizic si psihic stau bine, datorita logisticii si experientei a doua TID-uri la care am participat, din care debutul a fost chiar cu un abandon ! ;)
Cu partea financiara se pare ca e mai delicat, desi sunt cativa omuleti care-mi spun ( pe banii lor) sa nu ma mai gandesc si la asta. Deocamdata sa vedem cum o sa duc echipamentul meu pana la Ingolstadt. Cu exceptia Bulgariei, n-am iesit niciodata din Romania, iar cu engleza stau binisor, numai pe receptzie...
  Pentru detalii si sfaturi  de la nemti, comunic eficient prin intermediul domnului Costin Iatan de la AS TID-Romania.
   Cum voi mai avea nouatati, le voi asterne aici, cu drag.
  Atat pentru azi, Andreea... ;D 

Delafluviu Guzi

Citat din: x_petrolist din Aprilie 19, 2011, 06:01:43 PM

-   Tine drumul in aval
-   Nu uda tutunul de pipa
-   Nu te ingreuna cu pahare de cristal
-   Cumpara-ti un cort impermeabil
-   Cind te va mistui oboseala sa te gindesti la primirea triumfala ce o vom organiza cind vei ajunge in tara.

- Aurelian, paharele sunt clasificate pe la vreun muzeu deja, deci problema rezolvata
- Cat despre tutun, cred ca ar fi imbucurator pentru voi sa aflati, ca de dragul vostru intrerup fumatul pana la Tid !
( m-am scrantit la creier, nu ?)
Primire mai triumfala decat de la Luncavita, habar n-am daca ar mai putea exista !!! ;D

  Cat despre cort si mai multe chestii ce vor fi incluse in echipamentul meu, lista ramane deschisa, si lucrez pe ea.
Salutare si pe curand !