Site RAID ROMANIA

Creat de capitanu, Noiembrie 29, 2014, 09:47:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: Mihaif99 din Decembrie 03, 2014, 03:50:41 AM
Foarte misto Capitane! Multumim. Poate da Domnu' si particip si eu. Macar peste un an, daca nu in 2015. Care e varsta minima?

Varsta minima inregistrata la RAID 2012, un an si jumatate :) :




Florio

Citat din: Mihaif99 din Decembrie 03, 2014, 03:50:41 AM
Foarte misto Capitane! Multumim. Poate da Domnu' si particip si eu. Macar peste un an, daca nu in 2015. Care e varsta minima?

Varsta maxima nu trebuie sa depaseasca 150 de ani. In poza numai tineri de 18 :)
Tot Raid 2012

bluewave

acum "varsta" se poate urmari si in filmuletele din site ...
"No Whistling on Board"

x_petrolist

Citat din: capitanu din Noiembrie 29, 2014, 09:47:08 AM

Dragi prieteni ai Raidului, trebuie sa aduc la cunostinta voastra ca s-a intamplat un lucru minunat. Dupa multe stradanii, prietenul nostru Dan Popescu, cunoscut de noi toti ca Bluwave, a facut posibila functionarea site-ului Raid Romania, care contine informatii generale de interes pentru cei iubitori de aventura pe intinsele ape. Ii multumim inca o data lui Dan pentru contributia importanta la infaptuirea a www.raidromania.ro si il asteptam sa ne fie alaturi la toate expeditiile care vor urma.

Iarna cat mai usoara tuturor,
felicitari. a fost o surpriza f. placuta pentru mine.

Mihaif99

Am cautat un calendar pe site  :D
Ierti-mi naivitatea, stiu ca intreb un lucru pe care toti il cunosc, dar.... cand are loc raidul?  ;)

@Florio - daca mai participa cei de varsta minima, tare ar mai veni si fi-miu.  Daca vin anul asta, trebuie sa folosesc un caiac gonflabil, ca deh, nu am pus la punct acareturile ca sa trag vreo barca pina in Romania. Gonflabilul merge pe avion.

byteworks

Raidul se tine traditional in ultima saptamana a lunii mai.

Florio

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 15, 2015, 05:07:56 PM
Am cautat un calendar pe site  :D
Ierti-mi naivitatea, stiu ca intreb un lucru pe care toti il cunosc, dar.... cand are loc raidul?  ;)

@Florio - daca mai participa cei de varsta minima, tare ar mai veni si fi-miu.  Daca vin anul asta, trebuie sa folosesc un caiac gonflabil, ca deh, nu am pus la punct acareturile ca sa trag vreo barca pina in Romania. Gonflabilul merge pe avion.

Nu cara plutitoare in avion, experientele Nomazilor arata cat de greu si nerentabil este.
Daca vii, om gasi noi un caiac si pentru tine :)

DoiNomazi

#22
Pare foarte interesanta si atractiva iesirea. Scuze ca ma bag in vorba, dar am vrut sa fac o precizare. Copaia proprie se merita carata la locu' faptei daca 1) nu exista posibilitate de inchiriere/imprumut locala, sau 2) daca copaia respectiva devine un "membru participant" in actiunea respectiva.

In iesirea din nord din vara 2015 vom inchiria la fata locului un tandem. Am stabilit conditiile si ne-am inteles cu o tanti care are kayak la fatza locului. Pentru iesirea asta, trimiterea U-Boat-ului in teren nu este justificata.

Desi mi se pare de neinlocuit pentru desfasurarea iesirii din 2012, asa cum a fost, daca am putea participa la Raid, nu am aduce U-Boat-ul si am incerca sa gasim ceva local.

Succes si sa va bucurati de vreme buna!
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Mihaif99

#23
Salut Adrian. Nu barca e problema. Adusa, inchiriata, asta se rezolva, asa cum a zis si Florio. Ce ma interesa pe mine era sa vin cu fi-miu si voiam sa vad daca exista si alti copii, daca nu de varsta lui, macar cativa ani diferenta.  :). David are doar patru ani jumate.

Daca e sa vina doar ceata lui sapte cai, atunci avem o problema. Nici macar nu am putea campa impreuna. David se culca devreme, el doarme neintors, asa ca nu-i bai, dar problema e ca se scoala si mai devreme cand restul cetei doarme  ;)

DoiNomazi

Am inteles. Sper sa poti rezolva cumva. Poate mai vin si alti copii de varste apropiate.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Mihaif99

#25
Citat din: Florio din Ianuarie 16, 2015, 12:49:10 AM
Nu cara plutitoare in avion, experientele Nomazilor arata cat de greu si nerentabil este.
Daca vii, om gasi noi un caiac si pentru tine :)

Plutitoarea mea merge la bagaje normale de cala... la doar 9 (noua) kg ale ei. sunt tehnic in limitele de greutate si pt bagaje de mana. Pot sa pun in in aceeasi valiza tot echipamentul aferent si tot nu sar de 20 kg.

Cea de pe "raftul" de sus :). Cele de pe "rafturile" de jos au cate 14-15 kg.

Florio

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 22, 2015, 02:46:51 PM
Plutitoarea mea merge la bagaje normale de cala... la doar 9 (noua) kg ale ei. sunt tehnic in limitele de greutate si pt bagaje de mana. Pot sa pun in in aceeasi valiza tot echipamentul aferent si tot nu sar de 20 kg.

Cea de pe "raftul" de sus :). Cele de pe "rafturile" de jos au cate 14-15 kg.

Cea de sus imi place al dracului ! :D Are forma, e nervoasa, e usoara, e pliabila.
Daca ai nevoie, iti dau eu un caiac. Nu e de dublu, dar e o forma faina, loc de bagaje, usor de manevrat nefiind nici mare si nici mic : Riott Edge 13

Mihaif99

#27
Citat din: Florio din Ianuarie 22, 2015, 03:24:57 PM
Cea de sus imi place al dracului ! :D Are forma, e nervoasa, e usoara, e pliabila.
Daca ai nevoie, iti dau eu un caiac. Nu e de dublu, dar e o forma faina, loc de bagaje, usor de manevrat nefiind nici mare si nici mic : Riott Edge 13

Florio, oferta ta este foarte generoasa. Ce sa zic, sunt impresionat. +1
Riott-ul il stiu de cand facea roll-uri la miezul noptii pe Herastrau  :)   O barcuta pe cinste. 

Trebuie sa vad cum fac sa ajung si eu la acest raid.  :)