Achizitie velier

Creat de Ares3777, Iunie 27, 2015, 12:40:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ares3777

Buna ziua,
Sunt nou pe forum, sper ca postez acest thread unde trebuie. Doresc sa achizitionez un velier ( este cadou pt tatal meu ) . Nu am navigat niciodata ( doar cu cate o barcuta de viteza prin vreo statiune de maxim 4..5 ori ). In concluzie nu stiu nimic, sunt 0 la acest capitol. Daca cineva pricpeut are bunavointa sa imi dea si mie cateva sfaturi , orice detaliu  este util, as foarte bucuros si as aprecia.
Am un buget intre 5000-10000 de euro. Doresc ceva cat mai bun bineinteles dar deocamdata atat este bugetul. M ar interesa din ce am vazut sa aiba 4 locuri de dormit ( daca se poate ) , sa se poate face excursii pe coastra ( Grecia , TUrcia ) , sa fie SIGUR, si de prefesat cat mai mare dar si in limitele de 2.5t cu tot cu peridoc pt a il putea trage cu masina ( masina mea are 1700kg ). Daca imi puteti recomanda vreun model, daca este cineva care aduce de afara ( Olanda , etc ) , orice detaliu este foarte apreciat si binevenit. Va multumesc mult si sper ca ma veti ajuta

pelicanul

Barca mea se incadreaza cam acolo, e un pic mai usoara (1100 kg greutatea barcii, 1750 kg deplasament maxim). Daca vrei sa vezi "cam cum e" te astept la Eforie Nord pentru o plimbare, fara nici o obligatie.
Da-mi un PM inainte cu nr. tau de telefon.

Ares3777

ti am trimis MP. Dar veniti si cu sfaturi ... 25 de vizualizari si nimeni nu a zis " pustiule uita te la modelul x " , sau etc..

dany

Pustiule uita-te la modelul"x''!!!.
Sper ca stii de gluma....Eu sunt paralel cu dealde-astea,dar i-mi plac ''mac-urile''Vezi barcile lui Florio,Cristizz si altii de pe aici.Ei s-ar putea sa fie pe ape acum si de asta nu -s pe forum....sau nu...

Vali

Citat din: Ares3777 din Iunie 27, 2015, 03:16:43 PM
ti am trimis MP. Dar veniti si cu sfaturi ... 25 de vizualizari si nimeni nu a zis " pustiule uita te la modelul x " , sau etc..

Salut si bun venit pe forum. Rabdarea e o virtute daca vrem sa reusim in ce ne-am propus.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ares3777


Vali

Salut Rares, ar fi bine sa detaliezi daca ne iei direct la misto. Fiindca tocmai ma pregateam sa-ti scriu un raspuns cat se poate de detaliat, si atat vreau sa stiu, daca mai are rost sa-l scriu sau nu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ares3777

Chiar nu am luat pe nimeni la mișto.  "Mulțumesc Mulțumesc " a fost pt colegul pelicanul care mi a lansat o invitație și pt ceilalți care au răspuns.  Nu mă așteptam să fie așa amabilitate. Chiar a fost lipsit de ironie. Nu mă așteptam să invite un necunoscut la o plimbare , și am mulțumit .. eu sunt cât se poate de serios. Îmi cer scuze dacă s a înțeles vreun iz de ironie dar nu ăsta a fost intenția mea

Ares3777

Nu știu ce sa detaliez mai mult... chiar nu am cunoștințe deloc în acest domeniu, așa ca orice informație e bine venită ..

Vali

In cazul asta eu imi cer scuze pentru ca am inteles gresit postarea ta.

Avantajul de a discuta cu userii de pe capcompas.ro este ca lumea povesteste din experienta proprie a fiecaruia cu barca pe care o are, si nu din auzite. Probabil ca lumea nu a raspuns inca fiindca e weekend, si multi baieti sunt ori pe ape, ori iesiti la diverse plimbari, cum am fost si eu pana acum.

Ai sa vezi ca incet-incet se va aduna informatie, si cand imi fac putin timp am sa scriu si eu, inclusiv cu trimiteri la topice de pe forum. Dar acum ma simt inca rau in urma unei boli de sezon, asa ca voi amana putin raspunsul.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

TOPOGRAF

Poate te ajuta
olx.hu  VITORLAS Vitorlas inseamna velier....nici eu nu vb maghiara dar stiu  ...velier.  barca...pescaj(merules)...
sau www. hajomania.hu
Pe Balaton si pe VELENCE se gasesc multe veliere de vanzare  cauta cele cu preturile intre 1.500.000 ft si 3.000.000 ft respectiv 5000 si 10000 euro.
....bafta si noroc

Ares3777

Mulțumesc.  Un model calitativ ? Vreo marca anume ? Ce este important sa aibă? 

Rumpi

O sa incerc sa iti raspund eu cu cateva notiuni de baza.
In primul rand nu exista barca "SIGURA". Asta e ca si cand ai merge la magazin si ai cere o bicicleta sau schiuri "sigure". O barca poate fi eventual inscufundabila dar asta nu inseamna ca nu te poti ineca tu. Asa ca taiem siguranta de pe lista.
In al doilea rand tractabilitatea. Nu intereseaza cate kile are masina ta, intereseaza cat are voie sa traga oficial. Majoritatea masinilor de 1,7t nu au voie sa traga 2,5t. Exista si exceptii dar sunt rare. Deci atentie la ce zice producatorul si RAR. Daca vrei sa tragi barca dupa tine iti trebuie o barca de maxim 2,5m latime altfel e cu autorizatii speciale. Conteaza de asemenea inaltimea barcii pe peridoc. Si bineinteles ca mai scazi minim 1000 euro din bugetul de achizitie a barcii ca sa cumperi peridocul.
Spus simplu orice barca e un compromis intre viteza, confort si pret. Ceea ce conteaza e cine foloseste barca, cum foloseste si unde foloseste. O sa dau un exemplu simplu si putin extrem ca sa fie mai clar. Vrem barca tractabila care va fi utilizata de 4 barbati cu varsta minima de 56 ani, burtosi, bautori de bere si amatori de friptane la pescuit si mers din marina in marina in grecia si turcia. Spre comparatie vrem tot barca tractabila pentru 4 oameni dar astia sunt 2 cupluri de 35 ani amatori de inot, snorkeling si altele de gen. Pentru burtosi inseamna ca barca trebe musai sa aiba 6 paturi dintre care 2 duble ca altfel nu incap indivizii. Aranjamentul clasic ar fi un individ la prova, 2 in careu pe banchete separate, unu la pupa in cuseta dubla. Asta spre deosebire de cele 2 cupluri de 35 ani care incap cate 2 in 2 cusete duble adica 2 in fata in cuseta V si 2 in careu in cuseta dubla. Indivizii burtosi traiesc cu mici si bere deci ma doare la patina de dotarile bucatariei ca le pun un grill in cockpit si o lada izoterma cu gheata sa tina berea rece cele 8 ore cat fac ei maxim pe mare intre 2 marine. De asemenea nu ma intereseaza toaleta ca au la marina dimineata si seara si in rest nu se jeneaza sa se desfaca la slit in cockpit. Spre deosebire de ceilalti unde am 2 doamne care vor o buda normala, o bucatarie cat de cat si care vor sta mai mult la ancora ca sa fie dimineata in golful preferat deci le trebe ceva neam de frigider electric.
Cu burtosii constrangerea e sa gasesc barca cu aranjamentul ala de cusete care sa mai fie  si tractabila, pe cand la cupluri am plaja mult mai mare de barci dar posibil sa trebuiasca diverse adaugiri gen buda noua si panou solar sa duca frigiderul. Probabil ca pentru burtosi imi trebuie un 8m mai nou si cuplurile le bag si in 6m vechi cu buda chimica noua. Diferenta de pret va fi semnificativa. La fel si la dotari, burtosilor le trebe un motor tapan sa ajunga sigur in marina inainte sa se termine berea si un fish-finder si cuplurilor le trebe o gonflabila cu motor mic sa exploreze plaja sau caiace sau SUP-uri si o ancora tapana ca stau in golfuri si vor sa faca sporturi acvatice. Si tot asa la nesfarsit.
Ca sa ne putem face o idee cat de cat si sa dam o recomandare trebuie sa descrii ce iti inchipui ca vor face utilizatorii (tatal tau, prietenii lui, tu, cine o fi) si la ce se asteapta ei de fapt cand vorbim de confort, performante, utilizare normala etc.
Trebuie sa tii seama si de legalitati, adica permis conducere, radio, cunostinte minime de navigatie, impozit, accize, etc. Avem o sectiune intreaga pe forum.
Ca sa mai fac o analogie momentan suntem la capitolul in care tu vii si zici am atatia bani vreau sa cumpar o masina pentru tata in care sa intre minim 4 oameni si eu te intreb daca din aia patru are vreunul permis sau daca vrea sa il faca si daca vrei Renault Twingo din 90 , Logan combi nou sau ceva neam de dubita. Asta fara sa mentionez ca la nevoie in banii aia intra si un Porsche din anii 80 si un BMW ursulet M forjat la liniute precum si un Mercedes mai vechi da cu piele buna si geamuri electrice si aer conditionat.
Cu cat ne spui mai multe despre ce iti inchipui ca vrei sa faci cu barca cu atat te putem sfatui mai bine. Atfel noi ne scarpinam in cap si ne intrebam ce vrei si tu te frustrezi ca ori nu-ti spunem nimic ori iti recomandam nu stiu ce avioane care ne plac noua da cu care tu nu ai ce face.

Dbr

Va salut,
Am ras cu lacrimi de postul lui Rumpi cu ,,burtosii'' !!!
Cred a atins toate punctele esentiale in ce a scris mai sus.
Referitor la varianta achizitiei din Olanda, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi acolo la fata locului sa vezi exact despre ce e vorba. Din pacate multi cred ca lumea virtuala este asemenea celei reale. In foto sau in descrierea unui anunt nu vei vedea niciodata nici vanzatorul ce fel de om este si nici starea reala a barcii. Totul se vede numai la fata locului. Eu am o gramada de olandezi prieteni care se pricep destul de bine la oameni si de multe ori dupa ce vorbesc la telefon cu vanzatorul imi spun scurt ,,NU !" Nici nu mai intreb de ce pentru ca stiu ei mai bine. La ultima mea achizitie, Orionul 20, am avut de ales intre el si un Jaguar 22. Jaguarul este si acum de vanzare pe net dupa 2 luni. Oare de ce? Pretul fiind mai mult decat tentant...
Nu stiu cat de tare te grabesti cu achizitia dar la ce vrei tu trebuie sa ai rabdare. In orice caz ,momentul nu este bine ales ca si sezon ma refer. Daca doresti mai multe detalii legate de achizitia din NL ai datele mele pe privat si ne putem auzi/ intalni .
Toata stima.

Ares3777

Rumpi:  tatăl meu are meseria este comandat de vas ( petroliere ). Am spus 4 locuri pt a putea o data pe an sa merg și eu cu prietena și cu mama mea. În principiu eu cred ca va fi folosita pt navigat de plăcere ( îl plac foarte mult velier ele ), și de mine pt pescuit. Barca trebuie sa aibă ca destinație " petrecut mai mult timp cu tatăl meu ". De când m am născut ai pana în prezent mai mult de jumătate de an lipsește și îmi doresc sa îi fac un cadou care sa ne ofere activități comune. Așa ca nu este vorba de burtoși , viteza nu este un punct forte, 4 locuri micuțe ( dacă vreau mai mult mă duc la hotel ) . Vreau ceva decent , cochet, utilizabil și " cât mai nescufundabil"). Și eu lucrez în domeniul auto . Dacă cineva îmi cere o mașină Bună , decenta și sigura intre 5000 ...10000 de euro îi spun sa își ia skoda,  pt ca este o mașină cu un raport calitate preț foarte bun. Așa barca caut și eu. Nu un bmw 335i cu motorul mutat pe puntea din spate
... O bărcuța de croaziera. .

În ceea ce privește olanda .. nu cunosc pe nimeni acolo, nu știu nimic despre ea. A fost doar un exemplu pt ca am văzut ca acolo sunt preturi mai mici și oferta mai mare.