Prima participare romaneasca la TID de la Ingolstadt la Sf. Gheorghe

Creat de legenda dunarii, Iunie 20, 2011, 10:17:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

legenda dunarii

Etapa 38
22 km,  o ecluza, cea de la Portile de fie I, ceva valuri si un vant ce nu oboseste niciodata...
Intram in ecluza si.... Doua ore padelam ca intr-un tunel de vant. Traiesc senzatiile hamsterului ce alearga pana la epuizare in butoiasul lui din cusca! Cu totii ne gasim in aceiasi situatie regretabila datorita unei usi defecte de la una din cele doua ecluze in cascada ale Portilor de fier I.  Prietenii ce ma asteapata pe malul Romanesc, in aval de baraj, isi cam pierd rabdarea. Unii dintre ei, calare pe motoare, o sterg. In Romania, nori negrii de furtuna apar amenintatori la orizont.
Intr-un final se deschide poarta!
6 km si sunte-m in Kladovo, penultima etapa in Serbia. Aici are loc inca o predare de stafeta. Autocarul german si remorca sunt deja prezente. Maine ne luam la revedere de la multi colegi. Azi dam binete noilor colegi!
Cei 6 km, de la ecluza pana in tabara TID, se dovedesc a fi foarte dificili... 8 barci (si jimatate, asi adauga eu!) sunt rasturnate de furia vantului si forta valurilor! Sunt pescuiti, rand pe rand, din apele involburate ale Dunarii de catre politia de frontiera Sarba...La doar 2 km de locul de campare, in doar trei valuri ( din lateral stanga spate) ""cratita""(un nou nume de botez a barcii...iar padela este ""tac-ul"") s-a umplut de cu apa! Sunt exact ca un sumbmarin ce navigheaza la suprafata! Spre marele meu noroc (sau inspiratie...) padelez foarte, foarte aproape de mal. Cu un ultim efort scot apa din barca. De pe mal, atat eu cat si cratita, ne gandim la ce avem de facut pe mai departe! Exista doua posibilitati: una este sa asteptam o vreme mai buna...foarte putin probabil, a doua este placerea mersului pe jos.... Aleg fara ezitare varianta doi! Ma distrez copios cand trag la pompa, ontr-o benzinarie locala....Haz de necaz! Asa-i la romani...
Sunte-m campati intr-o veche fortareata turca, transformata in baza sportiva. Terenul de footbal are si nocturna...
Maine zi libera!
Poate moare odata si vantul asta...

Zi libera in Kladovo
Nu exista InterNet...
Penultima zi in Serbia trece, totusi, ca vantul! Da vantul nu s-a potolit nici la aceasta ora...Nu stiu ce o sa fac maine?!? Pe Dunare sunt valuri ca la 2 Mai...
La ora 14.oo are loc despartirea de vechii colegi. Socati de moartea colegului, unii dintre ei se gandesc sa renunte la aventura TID-ului. Pe unii dintre ei nu o sa-i mai vad niciodata! Cu altii fac scimb de adrese, mail-uri,telefoane...Max austriacul canta imnul neoficial al acestei editii cu numarul 56. Il acompaniez la chitara.  Are lacrimi in ochi! Despartirea de Max este grea! Grea pentru amandoi... Autocarul germanilor paraseste locatia...Oamenii ramasi, inca mai flutura din maini.
Seara are loc o sedinta. Obisnuitul program pentru ultima zi petrecuta in Serbia, programul ecluzei de la Portile de fier II, ora de masa, locul de campat, dus, toalete... Toate bune si frumoase pana incepe programul pe zona Bulgaria. Programul incepe cu ce nu ai voie sa faci...Din foarte putina mea germana, inteleg totusi ca , saracii oameni sunt speriati de moarte sa NU cumva sa puna piciorusul pe pamantul Romaniei! Oare de ce ? Vine Dracula si le papa si ultima picatura de singe din vine ?!? Sunt amenintati cu Politia Romana... Da ce face dom'le Politia Romana? Trage in teapa sarmani caiacisti, fie ei si germani ? Spre marea mea rusine Nu stiu legislatia  romana privind aceasta problema dar daca intre Slovacia si Ungaria nu exista nici un fel de restrictii NU vad de ce intre Bulgaria si Romania sa existe totusi aceste genuri de probleme....Pe viitor semnam cu totii o petitie: Stimate Domnule Ministru de Interne (sau ce Ministru detine acasta problema...) al Romaniei, va rugam a dispune incetarea orcarei actiuni ostile ale subalternilor d-vstra asupra participantilor la TID pe durata acestuia. Saracii oameni nu vor decat sa bea o cafea, o bere, sau sa manance ceva in Romania! Oare ce o fi asa de rau ca, niste straini, vor sa lase ceva banisori de-ai lor si pe la noi ?!?
Cu multumiri anticipate,
Un roman printre straini...
Legendaru'
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

legenda dunarii

Etapa 39
Ultima etapa pe teritoriul Serbiei incepe precum prima. Vremea s-a ameliorat complet. Am si uitat cumplitele zile ce doar au trecut.
Plec devreme. Am invatat inca un lucru! Profita totdeauna de timpul frumos. Exploateazal la maximum. Nu se stie niciodata ai mai ales cand nu te-astepti te trezesti cu o furtuna pe cap... Azi nu e cazul, dar...
Cu muzica nemuritorilor Beatles in urechi, padelatul este ritmic si totodata si intens. Mai, mai sa depasesc si ultima tabara TID din Serbia, de la Backa Palanka.
Oplaja incapatoare, dar cu un margaritar destul de marisor asternut pe jos, ne este gazda primitoare. Cei ce ajung printre primii au beneficiul de a-si alege umbra racoroasa a celor cateva salcii crescute pe plaja. Eu mi-am instalat cortul la umbra uneia dintre salcii ce creste foarte aproape de mal. Sunt invidiat de caiacistii mai lenesi, ce ajung foarte tarziu in tabara.
Fiind ultima zi/seara in Serbia ne cheltuim ultimii dinari pe bere. Uitand de zilele  trecute (cele rele!), ne  facem planuri pentru Bulgaria. Se fac calcule peste calcule. Cand am plecat? De unde am plecat si pana unde mergem? Cate saptamani au trecut? Cate or sa mai treaca? Azi raman doar intrebarile... Veselia pune stapanire pe toata tabara TID.
La revedere Serbia!
Ne vedem la anul!
Dobre dani, Bulgaria!
Din Serbia,
Legendaru'
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

legenda dunarii

Etapa 40
Ora 6.oo (inca ora oficiala in Serbia) si politia de frontiera sarba stampileaza de zor pasapoartele membrilor TID ce parasesc azi Serbia.
Plec printre primii. Pana la ecluza de la Portile de fie II sunt doar 20 km. Pare putin, foarte putin, dar Dunarea in acest loc stationeaza! Este ca un imens lac, pe care doar vantul il increteste dupa bunul lui plac.Astazi nimic nu tulbura imensul luciu de apa!Pe cer, soarele nu este deranjat in stralucirea sa de nici-un  norisor. Numai plescaitul padelei si siajul barcii strica imensa oglinda de apa! O zi minunata...
Ajungem in fata ecluzei sarbe la ora stabilita si... fuga repede la ecluza romana, ca asta e stricata de vreo doua zile!!!
Totii ochii pe mine...Padelez ca o jucarie stricata, dintr-un colt intr-altul al intrarii in ecluza. Nu exista telefon, nimeni cu care sa comunici, dar din inaltul turnului de cintrol, seful ecluzei, informat, srie ce are de facut.
Lumina verde se aprinde destul de repede (chiar foarte repede!) si intram cu totii in ecluza. Sunte-m numarati. 70 +/- de barci!Verde si la ultima deschifere de porti  de ecluza de pe batranul fluviu. De acum, 8oo km , am scapat de calvarul acestor ecluze. De programul lor. De frica de a nu rata ora de deschidere a ecluzei si asa mai departe. Dupa inca 10 km apare si granita. Serbia, Bulgaria si Romania si toata afacerea se desfasoara pe apa! Frumos!
Novo Selo, prima tabara TID pe teritoriul Bulgariei.
Control la acte: pasapoarte (cine poseda), carti de identitate, ITP-uri, asigurari, poze fata si profil (glumesc, v-ati prins...Nu?) ceva amprente, inclusiv cele dentare (mai putin eu!).
Programul in limba engleza (promis in Serbia!) se lasa asteptat...Sincer? Nu-mi mai trebuie! Hartile mostenite de la domnu' Razvan (Doctorul) sunt foarte utile. Multumesc inca o data!
Servim masa, ceva mai saracacioasa, dar consistenta. Pe mine nu ma afecteaza deloc, dar ...de pe-acum mofturosii straini internationali, stramba binisor din nas si fac comentarii rautacioase...Oamenii au o regula: daca dau bani, vreau sa primesc ! Asa o fi pe la ei...Nu stiu...
Revin la programul meu. 5 zile de padelat, in medie 40 km. Am o pauza la Vidin (cine stie? poate internet?). Dunarea ne ajuta si ea. Merge la vale cu aproape 4km/ora. Vremea rea a capitulat! Nimic nu mai sufla, decat respiratia mea in regim de turatie maxima. Asa, doar pentru antrenament si doar un km la 10 km parcursi.
In Novo Selo, Bulgaria, nici nu ma mai obosesc a-mi ridica cortul. Ma cuibaresc linga caiac (pardon! Cratita) asez cu grija Tac-ul intre mine si Cratita si la somn... Luna, aflata la apogeu, scalda totul intr-o lumina argintie...Toate constelatiile se lasa privite de bietii muritori. Fara sa vreau, zabovesc vreme de un ceas cu ochii la harta stelara. Gandul zboara peste drum...Pardon! peste apa! E weekend si prietenii se distreaza acasa...Unii la intruniri moto, altii pe la pescuit, cativa pe la munte, foarte milti la mare...si cica eu sunt in concediu! Program ! Ore de padelat ! Construieste in fiecare seara casa !  Nu , nu cred ca este concediu! Este MUNCA!
Adorm.
Visul ma poarta pe la fiecare prieten in parte!
Legendaru'
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

legenda dunarii

Etapa 41
De la Novo Selo la Vidin. 42 km. O nimica toata, mai ales ca vremea este superba.
Plec devreme, cu gandul de a ajunge devreme. Nu se intampla chiar asa, dar sunt pe aproape. Mai un pepene impartit cu tovarasii de padelat, mai o bere, timpul trece destul de repede. La fel, Km se scurg si ei la vale. Iata podul ce v-a lega Calafatul de Vidin. Este in lucru. Sa speram ca vom pasii si noi pe el, nu numai nepotii nostrii!
Cetatea Vidinului ne este gazda. Instalam corturile chiar la portile cetatii.
Surpriza!
Oare de ce nu ma informeaza si pe mine nimeni despre sporirea lotului Romaniei? Si orasele pe unde se intampla acest lucru?!? Nu conteaza.... Ma bucur enorm ca exista cuvantul SURPRIZA. Ma bucur ca iar s-a ingrasat lotul Romaniei prezent la TID. S-ai uram "Bine a-i venit!" domnului Adi din Cetatea Baniei, Craiova. Este  hotarat a-mi tine companie pana la Mare, la Sf. Gheorghe....Sa-L ajute Bunul Dumnrzeu!
Dupa ce ne amusinam reciproc, purcedem la o recunoastere asupra orasului Vidin. Este duminica si orasul este aproape decedat! Poate maine ? Cine stie? 
Reantorsi in tabara, socializm repede cu fratii bulgari.  Unii sunt chiar faimosi! Trebuie al aminti pe fratele Manchester...Da, da, i-au trebuit 10 ani in a-si schimba numele!!! Manchester, urmeaza numele tatalui apoi, United...
Trebuie amintit si prietenul Pavel, sosit special din batrana Anglie, pentru a cunoaste legendara echipa TID a Romaniei... 
Maine fiind zi libera, avem o mica repriza de prelungirii.... E frumos afara, e frumos anturajul, w frumos...
Azi 15. august. 2011
LA MULTI ANI !
Sorei mele Maria (si zi de nastere printre alte nenumarate sarbatori!)
Tuturor Mariilor si Marianelor
Marinilor
Marinica (Baronul)
Si tuturor celor nascuti azi!
Inca o data La Multi Ani!
Va ureaza, din adancul inimii sale,
Legendaru'
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

CrocodiluDiluDilu

Life in color!

Florio

E un omulet de toat isprava !
Povestea lui ma insufleteste si cred ca ii insufleteste pe toti "urbanizatii" asemenea mie, care nu gasesc resursa de a taia pentru 2 luni cordonul ombilical al civilizatiei, cu toata liota de complicatii existentiale.
Sunnt in empatie totala cu Legendaru' si ii traiesc afectiv aventurile ca si cand l-as insoti fizic :) .
Mai putin supararea lui pe vant  ;D. Pe mine ma bucura vantul, atunci cand bate  ;D

Ciby

Citat din: CrocodiluDiluDilu din August 26, 2011, 07:16:25 AM
Legendare, mi-esti din ce in ce mai simpatic!
Oare sa fie cineva caruia sa nu-i fie simpatic Legendarul?
Asteptam cu nerabdare noi relatari. Dar se pare ca bulgarii n-au auzit de internet! :-[

x_petrolist

#128
In aplauzele unanime ale participantilor straini cu amabrcatiunile aliniate la malul Calarasi intr-o ordine pruseasca (desi aveau in rindurile lor multe alte natii) si al autohtonilor (putini la numar dar cu fetele radiind de bucurie si mindrie), Legendaru' si-a facut intrarea in tara. Dupa scurte imbratisari, si-a reluat drumul in aval fiind printre ultimii ce au parasit locul de stationare. Prin telefon am aflat ca si-a incheiat etapa de 45 de km de astazi. Incepind de miine s-a hotarit sa-si reintre in ritm. Sper ca participantii Romani sa-i urmeze exemplul si sa folosesca cit mai mult din experienta ce--a dobindit-o si pe care o impartaseste cu cine are dorinta sa asculte. Dupa cei 2000km parcursi ultimii 300km par o joaca de copil. Succes Razvane.

hoinar

Asa a fost ieri la Calarasi ...
Foarte foarte fain ca intre prieteni care parca nu s-au revazut de ieri :)
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/TurneulInternationalAlDunarii2011#

O zi blanda si senina,
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

stavride

L--am vazut cu ocazia asata si pe PRIMUL dintre romani. Legendarul Razvan. Respect Razvane, multumesc Radule.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Ganduri bune !

x_petrolist

Razvan imainte de plecarea spre Tulcea unde avea un mesaj important de predat.


HOME MADE