Inlocuire punte peridoc

Creat de bbl81, Martie 11, 2016, 09:23:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

Citat din: momaul   super. Fac ceva masuratori dupa ce primesc puntea.link=topic=924.msg31955#msg31955 date=1457975191puntea
Salut.Am in garaj cateva zeci de bride U pe care le-am strans cand am construit un peridoc.Da-mi dimensiunile care te intereseaza si daca le am te ajut cu toata placerea gratis.Daca  transportul lor costa prea mult pot sa ti le timit pana la Deva la Mintia unde firma noastra are o sectie de productie.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

12iuli34

Puntea knott nu are nevoie de telescoape, iar bride se pot confectiona.  Nu știu dacă la RAR se accepta bride confecționate  în regie proprie.

Trimis de pe al meu SM-N910C folosind Tapatalk


Vali

Intr-adevar, la Knott nu iti trebuie decat puntea. Pe "grinda" puntii ai din fabricatie 2 talpici, pe care poti sa le prinzi in suruburi direct pe cadrul peridocului.
In catalogul Knott  ai dimensiunea "b", care reprezinta exact distanta pe lateral intre talpici, mai exact intre gaurile de fixare ale suruburilor. Asa ca ar trebui sa alegi o punte cu "b"-ul corect pentru cadrul peridocului tau, daca vrei sa faci prinderea prin talpici si sa nu folosesti bride.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Dbr

Salutare,
@bbl81 suspensia pe elemente deformabile este foarte simpla. Vezi atasamentul. Parerea mea este ca ar fi cea mai indicata pentru peridoc de barca, fiind cea mai putin dependenta de rugina.
Poate fi cu amortizoare sau fara.
La Knott in Bucuresti gasesti si produse Alko.
Stima tuturor.

bbl81

pai si puntile Knott nu sunt pe elemente deformabile?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

am comandat puntea. astept sa o primesc, si ...o si montez candva. o sa postez cateva poze cu peridocul, poate ma ajutati cu o idee cum sa montez puntea.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

 Cu suruburi tratate termic si piulite cu autoblocare !  ;D !  Intreaba si vei primi raspuns.

bbl81

Pai intai trebuie sa am pe cadru loc sa prind suruburile. Suduri extra. Stiu ca sunt de evitat sudurile, dar la cadrul peridocului meu nu prea este posibil.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Dbr

Nu suda sasiul mai ales in zona puntii!! Acolo sunt solicitarile maxime.
Incearca pridere cu bride asa cum am spus mai sus sau o alta varianta de prindere demontabila mecanica.
Cateva foto ne-ar ajuta sa ne dam seama ce ai acolo de facut.


bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"