Etap 23

Creat de actzipild, Martie 18, 2016, 12:47:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

actzipild

M-am linistit, era de ka robinetii wc-ului pe care nu i-am inchis eu bine.

Florio

Citat din: actzipild din Mai 07, 2016, 12:54:10 PM
Salutare oameni buni.

Pana la regata mai e, toate la timpul lor.

Pana una alta m-am lovit de o problema, care ma roade destul de tare. Am coborat azi chila si am constatat ca in barca se aduna apa. Era putina de cand am adus-o dar parca acum e mai multa.

Prima presupunere a fost ca e de la toaleta, pt ca am umblat un pic la ea si cred ca n-am inchis bine robinetii. Dar se vede un pic umed la zona unde se ridica chila si imi pune un semn de intrebare.

Am sters si am inchis bine robinetii, urmeaza sa mai bag un ochi peste cam o ora cand ma intorc.

In cazul in care gasesc apa in interior cand ma intorc sterg iar si ridic chila.

Altfel...ce optiuni am? Nu cred ca e o problema grava, pana la urma intr-o saptamana, cu furtuna cu tot, nu s-a adunat suficienta sa puna probleme.

Prima mea banuiala, inaintea vreunor chestiuni mai grave,  este ca ai putea avea usoare infiltratii de la ploaie. Adica de sus, nu de jos.
Fenomenul este ca pe timp de ploaie insotita de vant puternic, acesta mai poarta apa si catre micile fante de la hatch sau cele de la intrare. Si le impinge inauntru, chiar si pe panta ascendenta.
  Dupa o furtuna de cateva zile, am gasit in barca mea din portul Tomis, apa cat de doua galeti, stransa in santina.

Bineinteles, ca e bine sa supraveghezi zona derivorului, dar sa o luam cu lucrurile mai usoare si foarte posibile. Oricum apa se aduna in santina, de oriunde ar veni, asa ca prezenta ei langa putul derivorului se poate datora si altor infiltratii decat ale zonei.

Dbr

Ma intreb de ce o fi linistea asta pe aici? Sigur se executa ceva lucrari pe la Etap si nu ne spui si noua ce. Sper ca nu ai uitat iar vreun robinet deschis ;)
Ce rautacios sunt...

actzipild

Well...din pacate nu. Weekendul asta am zacut la pat cu probleme de sanatate.

M-as fi dus cu mare drag, mai ales ca a fost si regata, dar am zis ca mai bine ma refac.

Intre timp m-am apucat de gandit noul tablou electric. Sa vedem ce iese :)

Dbr

La noapte plec dupa Etap sa il aduc la iernat la Santierele Navale Tubal.
Ca doar famila trebuie reintregita nu? Saraca ramasese ultima pe apa.... :(
Urmeaza maine foto...
Stima tuturor.

Dbr

Am adus-o ieri. Cam frig pentru asemenea manevre de scoatere de la apa dar asta este, nu avem numai vara.Totul a decurs relativ normal. O singura problema a fost cu profilul din spate ( cel care cedase la transportul Sasankai lui Nicu), si care nu a vrut sa reziste pana la destinatie , dar am venit si fara ajutorul lui, echilibrand barca din chingi stanga/dreapta. Se va repara pe timpul iernii, alaturi de alte lucrari desfasurate la Santierele Navale Tubal ;)
Iar pe D-nul Motor care nu fusese dat cu antifouling si datorita faptului ca nu are posibilitatea ridicarii din apa l-am gasit arhiplin de scoica.  Se incapatana sa impinga barca, de parca nu aveam elice! Am reusit sa ajung cu mare greutate la locul de manevra al macaralei.
Stima tuturor.

renata

Citat din: Dbr din Noiembrie 18, 2016, 07:23:51 AM
Am adus-o ieri. Cam frig pentru asemenea manevre de scoatere de la apa dar asta este, nu avem numai vara.Totul a decurs relativ normal. O singura problema a fost cu profilul din spate ( cel care cedase la transportul Sasankai lui Nicu), si care nu a vrut sa reziste pana la destinatie , dar am venit si fara ajutorul lui, echilibrand barca din chingi stanga/dreapta. Se va repara pe timpul iernii, alaturi de alte lucrari desfasurate la Santierele Navale Tubal ;)
Iar pe D-nul Motor care nu fusese dat cu antifouling si datorita faptului ca nu are posibilitatea ridicarii din apa l-am gasit arhiplin de scoica.  Se incapatana sa impinga barca, de parca nu aveam elice! Am reusit sa ajung cu mare greutate la locul de manevra al macaralei.
Stima tuturor.
Citat din: Dbr din Noiembrie 18, 2016, 07:23:51 AM
Am adus-o ieri. Cam frig pentru asemenea manevre de scoatere de la apa dar asta este, nu avem numai vara.Totul a decurs relativ normal. O singura problema a fost cu profilul din spate ( cel care cedase la transportul Sasankai lui Nicu), si care nu a vrut sa reziste pana la destinatie , dar am venit si fara ajutorul lui, echilibrand barca din chingi stanga/dreapta. Se va repara pe timpul iernii, alaturi de alte lucrari desfasurate la Santierele Navale Tubal ;)
Iar pe D-nul Motor care nu fusese dat cu antifouling si datorita faptului ca nu are posibilitatea ridicarii din apa l-am gasit arhiplin de scoica.  Se incapatana sa impinga barca, de parca nu aveam elice! Am reusit sa ajung cu mare greutate la locul de manevra al macaralei.
Stima tuturor.
Salut Dbr, ce lungime are platforma din foto ?Am si eu de dus o barcuta la Tulcea , barca cu peridoc cu tot are 7m   si peridocul are 2.50latime .Eu locuesc in belgia Kontich la 20 km de Antwerpen. Multumesc!

Florio

Mi-au atras atentia doua imagini. Una cu motorul ornat cu scoici si a doua... ooo.. a doua cu pozitia barcii pe peridoc, stând intr-un șold :) .
Daca ati reusit s-o aduceti acasa, jos palaria.

Dbr

Vaaaaai Florin, dar ,, aceste cuvinte ne doare''! Cum adica daca am reusit sa ajungem acasa? Ce vorbe sunt astea? Ultima foto este facuta dupa ce barca a fost indreptata si repusa pe pozitia normala.  A fost hazlie treaba cand barca s-a inclinat si astia amandoi au transpirat instant. Cornel( cei care au fost in Grecia il cunosc pentru ca el a dus Fox-ul lui Vlad) si Costica ( ajutorul meu de la atelier). Tremurau ca piftiile si se uitau tamp la mine care radeam de ei...
Cornel: Ce draku razi asa ca proasta in targ!!!!
Eu: Ce mah ,v-ati speriat imediat cum s-a bandat un pic??? Amatorilor!!!
Costica: Si cum o indreptam?
Eu: Pai ,,ea '' e singura, noi suntem trei. Lasa ca o rezolvam noi. Duceti popicii de semnalizare  in spate la distanta sa ne vada astia sa nu ne rada vreun bazbiduc, vestele pe voi, chingile din masina...hai ACTIUNE,  ce naiba stati si va plangeti in palme ca niste babe din alea coflecite le-am zis eu luand o fatza >:(
Am rezolvat-o rapid folosind alte chingi....Chiar vorbeam cu Pelicanul la telefon cand s-a intamplat treaba. Totusi e neplacut sa o vezi in oglinzi cum se duce intr-o parte. Dar totul s-a rezolvat cu bine ca doar suntem profesionisti ce mama draku 8). Important este ca in momentele acelea sa nu te pierzi cu firea si sa uzezi de tot ce ai in dotare. Totul trebuie sa fie asigurat de doua ori, orice legatura trebuie sa fie facuta in unghiul optim, iar ansamblu barca peridoc daca formeaza un tot unitar nu are ce sa se intample. Imi aduc aminte ca acum vreo 10 ani am rupt un sasiu la o remorca( o groapa imensa intr-un rond in Ungaria) si am folosit atunci un caprior solid de stejar cumparat din primul Brico magazin de prin Szeged pe care l-am legat longitudinal pe sub remorca de-a lungul sasiului si am venit acasa perfect :)
Si acum eram hotarat daca nu reuseam sa o trag din chingi sa fac acelasi lucru cu profilul din spate care sustinea ultimele role.
Dar acum a fost ceva minor si barca e in siguranta la Tubal.
Tare a fost faza cu Vlad care ma astepta la Tubal sa ma primeasca cu lautari si flori dar eu conform intelegerii noastre prin care trebuia sa il sun cand sunt pe centura Bucurestiului , bineinteles ca am uitat. Vlad constiincios, a luat hora inainte si s-a dus la Tubal sa ma astepte. Noi , chiauni de cap cand am ajuns era deja bezna ca in nuc, si am lasat barca la intrarea in Tubal ,urmand sa revin dimineata devreme , pe lumina sa aranjam toate barcile cum trebuie. Ma trezesc pe la ora 20 la vreo ora dupa ce ajunsesem deja acasa cu un mesaj de la Vlad:
- Am stat la barci...puteai sa dai un semn...ai lasat-o si valea repede... >:(
Deci noi fusesem la cativa metrii distanta unul de altul si nu ne vazusem :o. Azi ma asteptam cand ma prinde sa ma balacareasca dar Vlad nu se dezminte. Mare Om , mare caracter. Ne-a ajutat , ca un adevarat marinar sa mutam barcile si apoi am mai pus cate ceva la cale pentru la iarna.
Stima tuturor.

Dbr

Citat din: renata din Noiembrie 18, 2016, 04:01:20 PM
  Salut Dbr, ce lungime are platforma din foto ?Am si eu de dus o barcuta la Tulcea , barca cu peridoc cu tot are 7m   si peridocul are 2.50latime .Eu locuesc in belgia Kontich la 20 km de Antwerpen. Multumesc!
Salutare,
Ce greutate are barca? Peridoc inmatriculat sau nu? Mutam discutia pe privat mai bine, zic eu, ca sa nu ii poluam topicul lui Mihai cu Etapul 23. Eu voi fi saptamana viitoare in Olanda si nu cred ca am mai mult de 150-200 de km de locatia ta. Vedem,ne auzim pe privat.
Stima.